Om Sydsvenskan

Välkommen till oss på Sydsvenskan

Vill du nå enskilda personer via e-post? Mejla till fornamn.efternamn@sydsvenskan.se
E-post om tidningen: laso@sydsvenskan.se
Sydsvenskans växel: 040-28 12 00
Besökadress: Rådmansgatan 16, Malmö
Postadress: Sydsvenskan, 205 05 Malmö

Nyhetstips

Läs mer på sydsvenskan.se/tipsa
Telefon: 040-71234
E-post: 71234@sydsvenskan.se

Redaktioner

Malmö 040-28 12 10, malmo@sydsvenskan.se
Lund 046-19 71 00, lund@sydsvenskan.se
Sporten 040-281 13 50, sporten@sydsvenskan.se
Vellinge 040-28 13 59, vellinge@sydsvenskan.se
Lomma 040-28 15 09, lomma@sydsvenskan.se
Kävlinge 046-19 71 34, kavlinge@sydsvenskan.se
Staffanstorp 040-28 02 58, staffanstorp@sydsvenskan.se
Svedala 040-28 02 78, svedala@sydsvenskan.se
Burlöv 040-28 02 78, burlov@sydsvenskan.se

Insändare och debatt

Aktuella frågor, samhällsdebatt (redaktör Eva Rothstein 040-281305, aktuella@sydsvenskan.se)
Åsikter, insändare och lokal debatt (redaktör Teresa Lindstedt 040-281272, asikter@sydsvenskan.se)

Kundservice

Prenumerationsärenden och privatannonser
Sydvenskan.se/kundservice
Telefon vardagar 8-16.30: 040-93 41 00
Mejla kundservice: kundservice@sydsvenskan.se

Om tidningen uteblir

Anmäl utebliven tidning på Tidningsbärarnas webbservice för utebliven tidning eller kontakta Tidningsbärarnas telefonservice på 0771-39 04 00 (måndag-söndag kl 6-18).

Företagsannonser

Läs mer på hdsydsvenskan.se

Cookies

Läs mer här

Om Sydsvenskan

Sydsvenskan, grundad 1848, är Sydsveriges ledande morgontidning. I papperstidningen, på webben, i läsplattan och i mobilen förmedlar tidningen händelser och nyheter i närmiljön, i Sverige och i världen. Sydsvenskan granskar, berör, underhåller och tar ställning.
Tidningen är det självklara valet för annonsörer i regionen. Genom att annonsera i Sydsvenskans kanaler kan du nå sju av tio i regionen – mer än någon annan.
Sydsvenskan är en oberoende liberal morgontidning som i sin opinionsbildning står fri från bindningar till politiska partier och andra organiserade samhällsintressen. Sydsvenskans nyhetsförmedling är i alla aspekter självständig och opartisk.
I koncernen där Sydsvenska Dagbladets AB (Org. nr. 556002-7608) är moderbolag ingår även Helsingborgs Dagblad, Tidningen Hallå samt Kompetens i Skåne.
Bonnier AB är huvudägare till Sydsvenskan.
Ledningsgruppen: Pontus Bodelsson vd, Pia Rehnquist chefredaktör Sydsvenskan, Jonas Kanje chefredaktör HD, Tomas de Souza Affärs- och innovationschef, Anette Östergren vice vd HR-direktör och vd för Kompetens i Skåne, Heidi Avellan politisk chefredaktör, Daniel Elm försäljningschef, Jenny Holmstedt konsumentintäktschef och Jan Persson ekonomichef.
Styrelsen: Anders Eriksson styrelseordförande, Carl-Johan Bonnier ledamot, Fredrik Jacobsson ledamot, Mats Johansson ledamot, Göran Öhrn suppleant, Magnus Jerneck suppleant.
Arbetstagarrepresentanter: Mikael Anjou SJF, Truls Nilsson SJF, Martin Svensson Unionen, suppleant, Daniel Trulsson Unionen, suppleant.

Sydsvenskan i andra kanaler

Youtube: youtube.com/SydsvenskanTV
Twitter: @sydsvenskan
Facebook:
Sydsvenskan.se
Sydsvenskan Sport
Sydsvenskan Malmö
Sydsvenskan Lund
Sydsvenskan Kultur
Gå till toppen