STOCKHOLM. Sveriges bruttonationalprodukt (BNP) växte med 3,0 procent under första kvartalet jämfört med samma period året innan. Jämfört med fjärde kvartalet 2009 har BNP vuxit med 1,4 procent, enligt Statistiska centralbyrån (SCB).
Kronan stärktes och korta marknadsräntor steg efter statistiken.
Mot dollarn lyfte kronan till 7:81 kronor per dollar. Det kan jämföras med 7:87 kronor per dollar i torsdags och toppar över 8 kronor per dollar tidigare i veckan.
Även mot euron noterades kronan på en starkare kurs.
Den tvååriga svenska statsobligationen lyfte till 1,21 procent, vilket kan jämföras med 1,16 procent i torsdags och bottennivåer kring 1,04 procent i veckan.
Den samlade ekonomkåren hade i snitt spått en tillväxt på 0,9 procent jämfört med fjärde kvartalet. För helåret 2009 har SCB samtidigt justerat upp tillväxten med 0,1 procentenheter.
Finansminister Anders Borg gläds över tillväxtsiffrorna.
– Det här är en stark återhämtning, säger han, och konstaterar att Sverige har den allra högsta tillväxten i Europa och till och med ligger på en högre nivå än USA.
Borg vill dock vara försiktig med att spå hur regeringen kommer att revidera sina egna beräkningar.
– Men det är tveklöst så att vi hade räknat med 0,8 procent. Och nu landade det på 3 procent. Det ger en tydlig riktning för hur revideringen kommer att gå.
Den privata konsumtion ökade under första kvartalet med 3,1 procent jämfört med samma kvartal i fjol. Den offentliga konsumtionen steg samtidigt med 0,5 procent. Exporten steg med 4,2 procent och lagerinvesteringarna ökade med 1,4 procent.
Investeringarna i industrin sjönk däremot med 1,6 procent.
Hälften av BNP-ökningen kommer från hushållens ökade köpglädje. Enligt SCB bidrog hushållens köp av bilar till den starka utvecklingen av konsumtionen. Även köp av andra transporter och livsmedel lyfter BNP.
Statistiken visar att hushållens disponibla inkomster ökade med 2,7 procent under kvartalet. Rensat för inflationen ökade inkomsterna med 0,7 procent jämfört med första kvartalet i fjol.
– BNP-siffran var stark och det ger oss en bild av att svensk ekonomi har vänt uppåt, säger Knut Hallberg, analytiker på Swedbank.
Han påpekar att tillväxten just nu drivs av att industrin åter bygger upp sina lager, efter den djupa lågkonjunkturen i fjol. Men, säger han, det är å andra sidan ett positivt konjunkturtecken.
– Hushållens konsumtion är också stark, den ökade tre procent i årstakt. Det är de bitarna som just nu driver svensk ekonomi.
– Det här ökar sannolikheten, som vi ser det, för att Riksbanken gör en sommarhöjning.
Detaljhandelsstatistiken var, till skillnad från BNP-siffran, svagare än väntat.
– Det var lite smolk i bägaren. Det är uppenbart att under senare delen av vintern och under våren så har hushållen varit lite mer försiktiga, säger Knut Hallberg.
– Det är möjligt att prat om räntehöjningar och Europaoron gör att en del hushåll är lite försiktigare. Vi hade ju också en ganska kall april, vilket påverkade klädförsäljningen negativt.
SEB:s Olle Holmgren noterar även att tillväxten enligt fredagens SCB-siffror ligger märkbart över Riksbankens prognoser och ser därmed statistiken som ytterligare ett argument för en höjning av reporäntan i juli.
– Vi har trott på en höjning i juli och det här stöder onekligen det.