Annons:
söndag 19 maj 2013
Annons:

Eva Ahlgren bästa chef

Malmö.

Det skulle bli en rafflande prisutdelning med alla nominerade på scen.
Men när "årets offentliga chef 2012" skulle koras uteblev dramatiken.
Eva Ahlgren, stadsdelschef i Rosengård, visste redan på morgonen att hon hade vunnit. 

Annons:

"Priset delades ut till en mycket glad och stolt vinnare under festliga former på München-bryggeriet i Stockholm". Så stod det i pressmeddelandet från Hexanova Media Group.

Problemet är att pr-bolaget gick händelserna i förväg. En av de som såg utskicket var barn- och ungdomschefen i Rosengård Jytte Lindborg. Hon skickade genast gratulationer till sin chef, Eva Ahlgren.

Har du redan börjat fira?
– Jag började redan igår kväll, och det visade ju sig vara helt rätt. Men det är lite synd om arrangörerna. Och om de andra nominerade som åkt hit med medarbetare och allt.

Hur känns det att vara en prisbelönt chef?
– Det känns fullkomligt omtumlande. Det är en härlig bekräftelse för mig, jag sliter hårt och är väldigt engagerad. Det är också kul för Rosengård.

Vilka chefer håller du som förebilder?
– Två chefer har gett mig mandat och förtroende. Och det lever jag efter, alltså att visa tillit till min organisation. De är professor Lennart Kaij som var min chef inom psykiatrin och Inger Nilsson (tidigare stadsdirektör i Malmö stad). Och så lägger jag till en tredje: Marlene Stigsdotter (tidigare stadsdelschef Södra Innerstaden).

Bakom priset står Offentliga Affärer, Vision, ST, SKL samt partners.

Annons:
Annons:

Författare: Jens Mikkelsen
Publicerad 10 maj 2012 18.53
Uppdaterad 10 maj 2012 19.44

Annons:
Malmö
Annons:
Annons:
Blogg
Läsarpulsen
Annons:
Bloggar