Annons:
torsdag 23 maj 2013
Annons:

Takparken kronan på köpcenter

Hyllie.

Det kan vara världens största takpark. Ett litet landskap av kullar, gräs och planteringar växer över det nya köpcentret i Hyllie.

Annons:

Liknande parker finns i New York, Singapore och tätbyggda städer världen över, men enligt Emporias arkitekt Gert Wingårdh är ytan på Hyllies extremt stor. 27 000 kvadratmeter grönska står till allmänhetens förfogande så snart köpcentret öppnar i oktober. Det är ungefär som fyra stora fotbollsplaner.

Den som inte vill gå in i köpcentret kan komma upp via en drygt tolv meter hög trappa mot Hyllie stationsväg i södra änden av den jättelika byggnaden. Emporias ägare Steen och Ström betalar parken. Malmö kommun har tryckt på för att den ska anläggas.

– Kommunen hade helst velat ha den öppen dygnet runt, men det går inte av säkerhetsskäl, berättar Gert Wingårdh på väg upp i den höga trappan.

Nu är det en byggplats som luktar mer av asfalt än av fuktig grönska. Ekologen och trädgårdsmästaren som ansvarar för planteringarna, Louise Lundberg, tror att det dröjer ett år innan alla som vill kan njuta av blommorna.

En bit gräsmatta är på plats och sedumväxter har planterats i olika omgångar på prov. En häggmispel har börjat blomma. Ett havtornsträd är på väg ner i jorden. Men över stora ytor ligger lecakulor bara i väntan på jordlager. Kullar konstrueras av cellplats över ventilationshus och andra nödvändiga konstruktioner.

Louise Lundberg berättar att krokusar, tulpaner och blåklockor ska lysa i kapp med sedumytornas tåliga fetbladsväxter. I ett hörn anläggs en sinnenas trädgård som ska dofta och kännas för dem som inte kan se. Gradänger och sittbänkar i lärkträ byggs upp i lä nedanför kullarna.

Det är ett sätt att möta klimatförändringar. Grönskan hjälper till att bromsa vattenflödet vid framtida skyfall och dämpar värmen när temperaturen höjs.

Emporia betalar runt 35 miljoner kronor extra för det gröna taket.

Emporia

Öppnar den 25 oktober med en sammanlagd butiksyta på 68 000 kvadratmeter plus parkeringshus och kontor.

Totalyta: 93 000 kvadratmeter.

82 procent av butiksytan är uthyrd. 160 butiker har tecknat kontrakt.

2 500–3 000 personer väntas jobba i anläggningen.

Steen och Ström satsar totalt 2,5 miljarder i anläggningen. Företaget äger och driver 42 köpcentrum, varav tio i Sverige.

Annons:
238 läsare har reagerat på denna artikel.

84% är glada"

5% är likgiltiga"

3% är nyfikna

6% är arga


Hur reagerar du på "Takparken kronan på köpcenter"?
blog comments powered by Disqus
Annons:

Författare: Britt-Marie Bergström
Publicerad 11 maj 2012 06.30
Uppdaterad 11 maj 2012 10.40

Annons:
Malmö
Annons:
Annons:
Blogg
Läsarpulsen
Annons:
Bloggar