Annons:
torsdag 23 maj 2013
Annons:

Kidnappare fick fängelse

MALMÖ.

Rånargänget trängde sig in i lägenheten på Sigtunagatan, tog plånboken från lägenhetsinnehavaren och rövade bort honom för att få ut mer pengar. Nu döms två i gänget till sex månaders fängelse vardera.

Annons:

Det var i april i år som en 32-årig man fick oväntat besök av fyra män. Enligt vad han själv berättar var gänget på jakt efter en annan person som var skyldig pengar.

När de inte hittade honom nöjde de sig med 32-åringen. De tvingade med honom i en bil och körde till en bankomat, där en i gänget tog 32-åringens uttagskort och plockade ut 17 000 kronor via fem uttag.

Fel – det handlade om affärer med cigaretter och sprit, hävdar en av de nu dömda männen. Men under vägen råkade man stöta på en polisbil och 32-åringen hittade på kidnappningen.

Malmö tingsrätt underkänner förklaringen – den som ska betala för cigaretter och sprit kan lika gärna ta ut pengarna själv, menar domstolen.

En av de dömda straffas också för att ha förolämpat en tågvärd och spottat på honom – tågvärden tog mannen för att han åkte på en barnbiljett.

Enligt tågvärden skrek mannen ”din skitige jävel”, och spottade honom i ansiktet.

I mannens egen version kände han sig orättvist utplockad av värden, skrek ”din jävla rasistjävel” och spottade på golvet.

Tågvärden skulle inte hitta på det han säger, anser rätten, särskilt som han gjorde sig omaket att ta ett HIV-test efter händelsen. Alltså ljuger spottaren, enligt rätten.

Annons:
Annons:

Författare: Joakim Palmkvist
Publicerad 19 juni 2012 06.30
Uppdaterad 19 juni 2012 09.11

Annons:
Malmö
Annons:
Annons:
Blogg
Läsarpulsen
Annons:
Bloggar