Segern med 2–1 var klockren.
Tyskarnas reducering var en straff på tilläggstid.
Italien tog hand om initiativet nästan direkt – med en samlad mittfältsenhet.
Den tyske förbundskaptenen Joachim Löw bet febrilt på naglarna och det hade han all anledning att göra. Under inledningen styrde och ställde italienarna, ledda av spelmotorn Andrea Pirlo. I den 20:e minuten tvingades Pirlo vända om i mittcirkeln, men behöll bollen och fann vänsterbacken Giorgio Chiellini med en lång svepande passning.
Chiellini stötte fram bollen till Antonio Cassano, som vred ut och in på Tysklands högerförsvar och skickade in ett precist inlägg till Mario Balotellis panna. Målvakten Manuel Neuer var chanslös på nicken. Ingen vill hamna i underläge mot Italien, en taktisk fallgrop som Tyskland trillade ner i. Italien fick fritt spelrum för sina kontringar – som i den 36:e minuten.
Riccardo Montolivo var regissören: hans passning var laserskarp och friställde Mario Balotelli.
Avslutet var fantastiskt hårt. Rakt upp i Neuers vänstra kryss: 2–0. Italienarna var smartare, snabbare och stilfullare – och så hade man Super-Mario längst fram.