Beslutet om ett minnesmärke togs redan för drygt tre år sedan, men ärendet blev sedan liggande på kulturförvaltningen. Det som började med en motion om att hedra Östen Warnerbring hade då utvecklats till en idé om ett minnesmärke för ett större antal artister med Malmöanknytning.
Nu har Malmöpolitikerna bestämt sig för att konstverket ska placeras på Davidhallsbron och en lista med artister som ska hedras har skapats. Tanken är att fler artister i framtiden ska kunna ingå i minnesmärket.
I tisdags mötte projektets bedömningsgrupp de fem konstnärer som har bjudits in för att delta i en tävling om att få utforma konstverket. De fem är Christian Andersson, Åsa Maria Bengtsson, Jennifer Forsberg, Vassil Simittchiev och Magnus Wallin.
Alla konstnärerna har en anknytning till Malmö och Skåne.
– Det kreativa arbetet har jag inte hunnit tänka på än. Nu ska jag påbörja ett researcharbete om artisterna och om platsen, säger Christian Andersson.
Uppdraget är omgärdat av en rad villkor. Minnesmärket får inte påverka Davidhallsbrons konstruktion och får inte heller placeras så att det hindrar räddningstjänstens eller gatukontorets bilar. Dessutom ska det konkurrera med ett antal andra konstverk i närheten.
– Det är begränsande förhållanden på bron så det blir en stor utmaning. Men det är ju samtidigt kul, konstaterar Åsa Maria Bengtsson.
De fem konstnärerna har nu tre månader på sig att fundera över uppdraget innan det är dags för nästa möte med bedömningsgruppen. I november ska de lämna in sina förslag och i december utses en vinnare. Alla fem förslagen kommer också att ställas ut.
I början av nästa år fattar kommunstyrelsen det slutgiltiga beslutet om konstverket och finansieringen.