Annons:
måndag 20 maj 2013
Annons:

Flygresan blev en mardröm

Sverige.

Rökutveckling i cockpit utlöste kalabalik bland de 100 passagerarna på flighten till Mallorca. Nu rasar resenärer mot flygbolagets agerande.

– Om incidenten var allvarlig eller inte spelar ingen roll - det var dödsångest deluxe, säger Mattias Sonngård, 23.

Annons:

Skrikande och avsvimmade medpassagerare, rädda flygvärdinnor och en förvissning om att allt var slut. Flygresan till Palma med Malmö Aviation och Fritidsresor blev en mardröm för Svedalabon Mattias Sonngård, hans flickvän och svärföräldrar.

I fredags kväll steg familjen på planet på Sturups flygplats för en efterlängtad semestervecka på Mallorca. Resan förflöt som den skulle - fram till en kvart före utsatt landningstid.

– En flygvärdinna kom och meddelade med gråten i halsen att det hade uppstått ett tekniskt fel. Allt vi fick veta var att planet fått tillstånd för nödlandning och att vi skulle inta kraschposition med huvudet mellan knäna.

Efter meddelandet utbröt kaos i kabinen.

– Det blev total panik. Folk satt och skrek rakt ut att de inte ville dö. Mannen i sätet bakom mig svimmade och fick hjälp med syrgas av en annan passagerare. Jag frågade en flygvärdinna om vi skulle krascha i vatten eller på land. Det enda jag kunde tänka på var att jag inte ville drunkna - jag ville dö direkt, berättar Mattias Sonngård.

– Precis före landning fick vi veta att man tänkte försöka landa normalt. Men då var det redan försent.

En kraschad tv-skärm var orsaken till rökutvecklingen i kabinen. Malmö Aviation samlade på lördagens eftermiddag kapten, styrman och kabinpersonal som var i tjänst under fredagens flygtur för en genomgång av det inträffade. Johan Westin, flygchef på Malmö Aviation, medger att informationen under pågående flygning varit bristfällig. 

– Piloten satte flygsäkerheten framför att informera passagerarna. Ur ett flygsäkerhetsperspektiv var det rätt eftersom det var nära till landning. Men jag har full respekt för att man som passagerare kan ha blivit uppskrämd.

Någon fara för passagerarnas säkerhet var det aldrig.

– Incidenten inträffar på 3 500 meters höjd fem till tio minuter från flygfältet då en av fyra tv-skärmar i cockpit slocknade och det kom lite rök. Men även om skärmen hade slocknat på Sturup hade det inte påverkat flygresan. Det går att flyga utan den eftersom all information kan flyttas till en annan tv-skärm i cockpit.

Mattias Sonngård är kritisk till flygpersonalens bemötande.

– Det är fruktansvärt oprofessionellt skött. Flygvärdinnans agerande satte igång hela panikkarusellen. Hon var synligt livrädd och det smittade av sig. Och vi fick ingen som helst information när vi väl hade landat. Alla var skakade och personal från cockpit satt på en bänk och grät. Man borde ha samlat ihop oss och sett till att de som behövde fick hjälp av ett professionellt team på plats. Men vi resenärer slussades på bussarna till våra hotell utan ett ord till förklaring.

På Fritidsresor är man kritisk till flygbolagets brist på agerande efter landningen.

– Flygbolaget vi chartrar av har ansvaret för själva flygningen och allt som berör den. Händer något under resan vill vi att flygbolaget samlar resenärerna och går igenom vad som har hänt innan alla sprids till respektive hotell. Det har inte gjorts i det här fallet, konstaterar informatör Marie Malmros.

Under lördagen avsåg Fritidsresor att kontakta samtliga resenärer som var ombord på planet.

– Vi har förstått att några av passagerarna har upplevt detta som extremt obehagligt. Därför vill vi ringa runt och kolla hur alla mår och hur man upplevt servicen ombord. Det kan vara så att man inte har fått tillräcklig information om vad som inträffat. Är man det minsta flygrädd, är det såklart en extremt obehaglig och ångestskapande situation. 

Men för Mattias Sonngård och hans resesällskap är semestern förstörd. Familjen planerar nu att bryta sin vistelse på Mallorca i förtid.

– Min flickvän mår inte alls bra. Hon kommer nog aldrig att sätta sig på ett plan igen. Att flyga hem är det inte tal om, och absolut inte med Malmö Aviation. Vi får ta färjan till Barcelona och sedan ta oss hem med tåg eller buss. 

Annons:
748 läsare har reagerat på denna artikel.

17% är glada"

17% är likgiltiga"

9% är nyfikna

56% är arga


Hur reagerar du på "Flygresan blev en mardröm"?
blog comments powered by Disqus
Annons:

Författare: Lena Stadler
Publicerad 7 juli 2012 21.00
Uppdaterad 8 juli 2012 08.14

Annons:
Sverige
Annons:
Annons:
Läsarpulsen
Bloggar
Annons:
Poddradio

”En sjuhelvetes match”

Poddradio. Om skillnaden mellan derbyn.

Inte bara rätt låt vinner

Poddradio. Många vinnare.

"Jag är orolig för att inte hinna"

Poddradio. Maria Lindberg om sin ständiga kamp.

Toppnyheterna just nu