Sven Lindström har under våren följt Marie Fredriksson och Per Gessle under Roxettes turné i Sydamerika. Nu väntar fler intervjuer, och inte minst arbetet med att skriva det som ska bli den första heltäckande biografin om duon bakom hits som ”Joyride” och ”The Look”.
– Det är en ganska osannolik historia, både om hur de slog igenom, och hur de kom igen för några år sedan. Det kommer också att bli en inblick i fansens förhållande till bandet, säger Sven Lindström.
2007 gav Sven Lindström ut den kritikerrosade Per Gessle-biografin ”Att vara Per Gessle”. Den boken, och inte minst det faktum att Sven Lindström och Per Gessle är vänner, har gjort att Lindström nu också får chansen att skriva om Roxette.
– Det är en dramatisk story som det här bandet varit med om, och jag tror man kommer att bli rätt överraskad när man ser helheten. De har gjort en tripp som inget band i Sverige har gjort.
Har Roxette den status som de förtjänar?
– Både ja och nej. De var extremt gullade med i slutet av 1980-talet och i början av 1990-talet. Men sedan dess har de ofta ansetts som ett ohippt 80-talsband i media. Man har varit imponerad av framgångarna och pengarna, men musiken har bedömts som urvattnad.
Sven Lindström har precis avslutat en bok om rockfotografen och Malmöbon Jan ”Rock-Ola” Olofsson. Boken ges ut i början av 2013, innan Roxette-biografin, och ska heta ”Han sitter där nere mellan Clapton och Hendrix”.
– Jan Olofsson har gjort en tripp genom pophistorien som är närmast sensationell med en unik förmåga att vara där det händer, hela tiden, säger Sven Lindström.