Vi bad fem Lundabor med järnkoll på kultur att lägga upp var sin snitslad bana genom kvällen.

Erik Magntorn, förlagsredaktör och författare
12.00, Archaeologicum. Inte varje dag man kan slå sig i slang med en romersk legionär. Skulle vilja fråga lite om hur det egentligen var att möta de där skäggiga barbarerna.
14.00. Vattenhallen, Science Center. Quantomshow: en fysikshow. Fysik som resa och underhållning. Kan bli kul. Får försöka vara ute i god tid, det lär ju vara populära tillställningar däruppe i Vattenhallen.
15.30–17.00. Svalorna och ABC, Spolegatan 5. Även om jag så här dags bör vara tillfälligt mätt på upplevelser, lär dock den fysiska hungern göra sig påmind. Låter gott med ekologisk mat från Indien och Nepal, och dessutom lite matnyttig information om Svalornas och ABC:s arbete ute i världen.
17.00, Lilla Teatern. En ensam clown i dunklet på Lilla Teatern... Får inte missas.
19.00, Kattesund. Lite spansk flamencohetta innan höstkylan sätter in på allvar. Är det dags att våga språnget? Gå upp och slå klackarna i golvet? Kanske det.
20.00, Linnéplatsen. Ett romskt bröllop mitt i stan. Har alltid velat stiga in i en Kusturica-film.
21.30, Stortorget. Inte varje dag Lund får så fint besök som Sophie Zelmani. Får hoppas på regnfritt, och bra ljud.

Lillemor Hjelm, skådespelare
10.00–11.30, Stadsparkskaféet. Guidad joggingtur till Lunds sevärdheter, med Agnes i Lund. Toppen! Två flugor i en smäll: morgonträning och kultur i ett! Jag snörar på mig joggingskorna.
14.15–16.00, Kino. "Jag, Anna" – en noirdoftande thriller. Slinker in på Kino för att se en riktigt bra film. Skönt att slippa popcorndoften så här på eftermiddagen. Undrar om jag ska smuggla in en latte...
19.00, Willys konst och ramar. Tangodans och vernissage för utställning med den italienske konstnären och tangoälskaren Rodolfo Mantovani. Har alltid varit fascinerad av tango. Den innehåller både maktspel, skönhet och teater, så det här väljer jag!
20.45, Kulturen. Röda Kapellet och kören Svart på Vitt framför Harold Pinter-dikter, tonsatta av Håkan B Carlsson.
21.40, Kattesund, dansbanan. Uppvisning av wing tsun, en sydkinesisk kung fu-stil. Det här måste jag se, inte varje dag man får en dos kung fu!

Arvid Lorimer–Olsson, musiker, student och medlem i Discoteka Yogustyle
12.30, Mejeriet. Lunch Beat. Glider nyvaken bort till Mejeriet, käkar frulle och gör några moves.
14.00, Mårtenstorget, stora scenen. Mätt och omskakad drar jag och lyssnar på Mollycoddle, med hits som "Geten som stal en bil" och "Konstapel på isen".
17.00, Skissernas museum. Kollar in den nya utställningen "Boundaries – The Art of Sep Kamvar" och lyssnar på Julia Sigiva kl 20.30 innan jag beger mig.
21.15, Folkuniversitetet. Tittar på Galleri Picturas performance av Berit Dröse, lyfter på ögonbrynen och cyklar vidare.
22.00, Teater Sagohuset. Rullar ner till berättarnatt med berättargruppen Ägir. För att de ägir!
00.00, Fysiska Institutionen. Lasershow. Efter att ha tagit mig från Sagohuset genom hela Lund, käkat joffers (korv) och druckit en och annan öl på Rauhrachel så hamnar jag till slut här. Ett för mig traditionsenligt avslut på kvällen.

Joel Bexelius, musiker och kompositör
15.00, Fysiska institutionen. Fysik- och lasershowen är en riktig kulturnattsklassiker som jag alltid lyckats missa. Dock inte detta år eftersom jag lovat min sjuårige, Star Wars-frälste son "riktig laser".
17.15, Stortorget, takscenen, kl 17.15. Kickstartar musikkvällen med Orchestra Six, en samling duktiga och tighta musiker som garanterat får hela Stortorget att svänga i takt med sin funkiga jazz.
19.45, Stadsteatern. Konsert med à capellagruppen Pros & Cons. Eftersom jag själv råkar vara med i gruppen vågar jag garantera en riktigt härlig och gedigen musikshow med ett varierat program.
21.30, Skissernas museum. Pianokonsert med Julia Sigova. Efter att ha varvat ner med en chorizo är det dags för kvällens dos av riktigt bra klassisk musik i en fin konsertlokal.
23.15, Stadshallen, konsertsalen. Konsert med B-tolv. Kvällen avslutas med en glädjeinjektion från något av det absolut mest svängiga Lund har att erbjuda. Gospel, soul och pop levererat av ett femmannaband och elva (!) sångare!

Helena Thorfinn, författare och journalist
12.00: Jag börjar min Kulturnatt med att ta mig till Vattenhallen på Science Center där man kan få klättra på digiwall och pröva en segway.
13.00. Jag beger mig till Willys Konst och Ramar där Jan Öberg ställer ut sina unika bilder från Afrika, "Hoppets Afrika".
Himla hungrig. Drar till Uggletorpet, får lite inspiration kring odling och omställning och äter en vegetarisk buffet.
14.00. Den där spökvandringen jag aldrig gjort, men känner att jag nu är mogen för. Jag smyger längst bak i samlingen, som en skugga faktiskt. I Kattesund, innan dansen där drar igång ...
16.00. En dröm som blir sann. Jag. Får. Dirigera. En Hel Kör, Lunds Akademiska med Cecilia Martin Löf.
18.00. Rusar till Sydsvenskans bakgård där Nina Björk talar. Får inte missa Lunds/Sveriges/Europas skarpaste hjärna, hjärta och penna.
19.00. Sound of Noise – filmen jag borde sett för flera år sedan. På Universitetsplatsen lyssnar jag till denna berömda musikthriller av Johannes Stjärne Nilsson och Ola Simonsson.
20.00. Här någonstans tänkte jag först gå på Romskt bröllop. Men är det inte något skumt med att gå på bröllop man inte är bjuden på? Glider ändå förbi Linnéplatsen och tilldelas snabbt en roll som faster till bruden.
21.00. Mejeriet, där det precis är dags att dela ut priset till Årets Raket inom Konst och Design. Sneglar på morgondagens uppfinnare och känner mig hoppfull.
23.00. Rullar Stora Södergatan upp för att lyssna på livsbejakande göteborgsbandet Räfven som får hela Stortorget i gungning.
00.00. Avslutar sedan med den makalösa Fysik- och lasershowen "för vuxna" vid midnatt. Somnar med ett leende på läpparna, men funderar länge på det där med "för vuxna" ...