Annons:
torsdag 23 maj 2013
Annons:
Annons:
44444

Plattform: Ipad
Utvecklare: Tiger Style
Cirkapris: 22
Lanseringsdatum: 2012-05-31

Waking Mars

Spel.

Det finns vissa spel som går mot strömmen och vågar vara annorlunda. ”Waking Mars” är ett sådant.

Att det handlar om att man ska utforska en främmande planet får knappast någon att haja till inför graden av originalitet.

Men om jag säger att man utforskar planeten utan ett endaste vapen och att man tar sig fram genom att laborera med planetens ekosystem genom pollinering blir det nog tydligare att ”Waking Mars” går sin egen väg.

”Waking Mars” kan liknas vid ett kontemplativt antivåldsäventyr.

Man flyger fram genom grottor med sitt jetpack. Styrningen är inte helt klockren utan hade mått bättre av att man hade en styrpunkt i ett av hörnen av plattan. Som det nu är måste man trycka dit man vill röra sig och det blir lite otympligt. Men det är inte värre än att det går att leva med.

Musiken och ljudkulisserna är med och skapar den identitetsstarka stämningen i ”Waking Mars” som gör det till ett äventyr värt att upptäcka.

Annons:
Annons:

Författare: Simeon Ogén
Publicerad 31 maj 2012 06.30
Uppdaterad 31 maj 2012 10.39

Taggar
Spel
Annons:
Annons:
Bloggar
Poddradio

”En sjuhelvetes match”

Poddradio. Om skillnaden mellan derbyn.

Inte bara rätt låt vinner

Poddradio. Många vinnare.

"Jag är orolig för att inte hinna"

Poddradio. Maria Lindberg om sin ständiga kamp.

Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu