Annons:
onsdag 19 juni 2013
Annons:

Förslag om skyddad cykelkorridor

Lund.

Vinden är det som irriterar cyklister mest. Därför bör man plantera häckar och andra växter som vindskydd längs cykelvägen mellan Lund och Malmö. Det föreslår forskare vid LTH och Sveriges Lantbruksuniversitet.

Annons:

Enligt forskarna cyklar ungefär 3 000 personer om dagen på cykelvägen mellan Malmö och Lund. Alla cyklar dock inte hela sträckan.

Forskarna har stannat cyklister och frågat dem om vad de tycker är dåligt med cykelvägen. Vinden upplevs som det största problemet, och forskarnas lösning är att plantera växtlighet till skydd mot blåsten.

Enligt dem finns inget liknande någon annanstans i världen.
– Vi vill se om cyklande uppskattar det och därmed cyklar mer regelbundet. Idag är det förmodligen många som anpassar sitt cyklande till väder- och vindförhållanden, säger Christer Hydén, professor emeritus i trafikteknik vid LTH.

Till att börja med kunde man plantera växter längs sträckan mellan Lund och Åkarp.
– Jag tänker att det kunde vara angeläget att komma igång med något ganska fort så att man kunde se om det verkligen hade betydelse. Då kan man hjälpa planerarna med idéer kring hur man borde göra.

Tankarna är att plantera växter väster om cykelvägen, eftersom det vanligaste är sydvästlig vind. Christer Hydén har dock en annan möjlig lösning, där man både skulle låta dem som har medvind njuta av den och låta dem som cyklar i motvind slippa det – att plantera en häck mitt i cykelvägen.
– Då kan man välja sida, beroende på varifrån vinden kommer, säger Christer Hydén.
Trafikverket har stått för huvuddelen av finansieringen av forskarrapporten.

Annons:
812 läsare har reagerat på denna artikel.

88% är glada"

3% är likgiltiga"

2% är nyfikna

5% är arga


Hur reagerar du på "Förslag om skyddad cykelkorridor"?
blog comments powered by Disqus
Annons:

Författare: Alexander Kuprijanko
Publicerad 7 juni 2012 09.57
Uppdaterad 8 juni 2012 09.13

Annons:
Bil & Trafik
Annons:
Annons:
Läsarpulsen
Bloggar
Annons:
Poddradio

S som i Sommar

Sverige. "Snacket på Sydsvenskan" tar semester.

Snacket: Inför bröllopet

Kultur & Nöjen. Podcast "Snacket på Sydsvenskan"

Snacket på Sydsvenskan: Förorten

Poddradio.

Toppnyheterna just nu