Därför fick bilen namnet 500L, där L står för Lång, en namngivning som premiumtillverkarna kör med, inte minst i Kina där Audi, BMW, Mercedes och Volvo gör förlängda L-versioner av sina modeller.
Och visst är 500L större än 500. 60 centimeter längre, tre centimeter högre och 29 centimeter bredare.
Inte mycket gemensamt med 500 i måtten alltså och 500L är inte heller byggd på samma plattform som 500, utan på den större Puntos.
Många tycker därför att 500L borde fått ett annat namn.
Varför inte plocka upp gamla 600 Multipla, som försvann 1965?
Nu ville strategerna på högkvarteret i Turin suga på framgångarna för lilla 500:
Årets bil när den kom för fem år sedan.
940 000 sålda i 110 länder sedan lanseringen i juli 2007, varav 63 000 i Nordamerika där bilen började säljas förra våren med inriktningen på alla Italienättlingar over there.
Även om 500L till det yttre inte har speciellt mycket gemensamt med 500 – förutom fronten – så känner vi igen tekniken, motorerna och växellådan.
500L, som byggs i Kragujevac i centrala Serbien, har bland annat samma snåla, tvåcylindriga 0,9-litersmotor som finns i 500 (och Punto). Den lilla turbomotorn utvecklar 105 hästkrafter, som blir 95 med eco-knappen intryckt.
Fiat tänker sig att 500L ska konkurrera med Mini och då framför allt kombivarianten Clubman. Till Minis utstrålning når den dock inte, utan 500L ska nog mest ses som ett alternativ till den större Opel Meriva, höstens nykomling Ford B-Max med skjutdörrar bak, etablerade Citroën C3 Picasso och kommande Opel Mokka och Peugeot 2008.
Hemma i Italien kostar enklaste, grundutrustade varianten med den fyrcylindriga bensinmotorn på 1,4/95 hästkrafter, 15 500 euro, drygt 130 000 kronor, några tusenlappar till i Tyskland, där bilen just börjat säljas.
Så lågt hamnar priset inte i Sverige, när bilen kommer i november, eftersom importören bara tar in en mer utrustad bil, med bland annat klimatanläggning, regnsensor och farthållare som standard.
Inget pris är klart än, men räkna med runt 175 000 kronor för 500L med den tvåcylindriga motorn, som drar 0,48 liter/mil och släpper ut 112 gram koldioxid/kilometer och kvalar in som miljöbil med dagens regler.
1,4-litersbensinaren, som drar 0,62 liter/mil och inte är miljöbil, hamnar lägre i pris, medan 1,3-litersdieseln på 85 hästkrafter, som bara drar 0,42 liter/mil (miljöbil), blir dyrare.
Sedan finns det givetvis en rad tillval, massor av färgkombinationer in- och utvändigt, allt från Amore-röd, till Toscana-grön, Capuccino-beige, Gelato-vit och Mare-blå. Enligt Fiat går det att få 500L i 333 personliga färgvarianter på karossen, taket och interiören.
Och för den som är sugen på en kaffe bakom ratten finns en specialdesignad espressobryggare för runt 2 000 kronor som tillval. Då ingår även två koppar, skedar och en sockerskål. Dock inte kaffet ...