Gör man en bil kan man göra flera, till exempel en lite högre variant med fyrhjulsdrift, skärmbreddare, hasplåtar och annat som ska göra att den ser ut som stadsjeep.
Crossover kallas biltypen.
Subaru gjorde en Outback av sin Legacy, Audi Allroad-varianter av A4 och A6, Volvo en XC70 av V70, Volkswagen en Alltrack av Passat.
Till och med Saab gjorde en 9-3X av 9-3, även om det blev en halvmesyr när man inte fick plats för fyrhjulsdriften med dieselmotor. Ägarna General Motors tillät inte teknikerna i Trollhättan att göra för stora förändringar att det blev en konkurrenskraftig crossover.
Senast i crossoverraden är Peugeot som vidareutvecklat nya 508 till RXH.
Men fransmännen har gått ett steg längre och gjort en hybrid av sin crossover.
Tekniken är samma som i syskonet 3008 hybrid och i koncernkusinen Citroën DS5 hybrid:
En dieselmotor på 163 hk driver framhjulen.
En elmotor på 27 kW/37 hk driver bakhjulen.
När batteripaketet är fulladdat och det inte är för kallt ute går RXH att köra som elbil i knappt en halvmil om farten är under 60–65 km/tim. Elläget går också in automatiskt i lägre farter och när det finns ström till elmotorn.
Med vredet mellan framstolarna kan föraren också själv välja fyrhjulsdrift. Då driver båda motorerna och dieselmotorn ser till att batterierna laddas så att de kan försörja elmotorn med ström. Batterierna laddas också av bromsenergi.
Förbrukningen är 0,41 liter/mil enligt den europeiska körcykeln med många stopp och mycket stadskörning, som gynnar en hybrid. 508 HDi med enbart 163-hästarsdieseln drar 0,57 liter/mil enligt samma körcykel.
Det vill säga hybriden är nästan 30 procent snålare!
Och utsläppet av koldioxid minskar från 130 till 107 gram/kilometer, imponerande för en nästan två ton tung bil.
Men prisskillnaden mellan RXH och 508 SW HDi är drygt 100 000 kronor. Det gör det svårt att köra in den lägre förbrukningen ekonomiskt. Fast då ska ni veta att RXH har navigation, läder, elstolar, glastak, parkeringssensorer fram och bak, farthållare, klimatanläggning och annat som standard.
Trots utseendet, högre markfrigång och möjligheten att köra med fyrhjulsdrift är RXH ingen riktig skogsmulle.
Fyrhjulsdriften ska ses som en trygghet om det är lite halt, när båten ska dras upp eller för att ta sig fram på en lerig skogsväg. Bara skogsvägen inte är för lerig eller båten för tung. RXH får bara dra 1 100 kilo.
De branta kullarna, som byggts upp för vår provkörning runt Marseille nyligen, klarade RXH däremot odramatiskt.
Bilen är lättkörd och bekväm, även om det känns att det är tung bil.
Lastutrymmet är också klart mindre än i 508 kombi. Golvet är femton centimeter högre, bagagevolymen 160 liter mindre, 560 liter i 508 SW mot 400 i RXH. Batterierna och elmotorn tar plats under golvet där bak.
Det kostar pengar och utrymme att köra snålt och kompetent.