Ny design – nytt ansikte

Bil & Trafik.
Hyundai har hittat stilen. Eller?

Sevilla

För första gången på länge – kanske någonsin – kommer en ny Hyundai med samma designspråk som den modell som släpptes precis innan.

Hyundai i30, Golf-klassaren som kommer i vår i sin andra, två centimeter längre generation, har ­samma hexagonformade, sexkantiga grill ner i stötfångaren, samma strål­kastare och dimljus och samma designspråk som den större i40 som kom förra året.

Snygg?

Vid en första anblick tycker jag det, även om det är många linjer och ­markerade veck.

Hyundais Europachef Alan Rushforth antyder också mellan raderna att formerna kanske är lite över­arbetade, men att designchefen ­Thomas Bürkle och hans ­europeiska team är på rätt väg, en väg som ska bli ­Hyundais ­ansikte och ­identitet.

Designchefen talar gärna och länge om naturen som inspiration till de nya formerna, som han kallar ”fluidic sculpture”, böljande former med inspiration från öknens sanddyner och havens vågor, berg och växter.

Nu kanske inte välartade, Tjeckien-byggda i30 är en bil som kommer att sälja på sitt utseende, utan mer på vettiga priser och numera också gott kvalitetsrykte:

Från 159 900 kronor för bensinaren 1,4/100 hk, som inte är miljöbil, till 234  900 kronor för sport­utrustade dieseln 1,6/128 hk, ett av fyra motor­alternativ som klarar 120-grams­gränsen för koldioxid och därmed den svenska miljöbilsgränsen.

Henrik Degling, produktchef på svenska Hyundai, tror att den miljöklassade dieseln 1,6/110 hk för 179 900 kronor och en förbrukning på 0,41 ­liter/mil blir bästssäljaren här, framför allt som kombi i höst. På gamla i30 var fördelningen kombi/fem ­dörrar runt 70/30.

Men frågan är om inte den snål­dieseln får hård konkurrens av likaså miljöklassade och 10 000 kronor billigare bensinaren 1,6/128 hk som drar 0,43 liter/mil, en förbrukning konkurrenterna inte är i närheten av.

I i30-sortimentet finns också 1,4- och 1,6-litersdieslarna i en version som drar 0,37 liter/mil och bara släpper ut 97 gram kol­dioxid med hjälp av stopp-start som slår av motorn när bilen står stilla för att spara bränsle.

Den kommer dock inte till ­Sverige. För dyr, enligt ­Henrik Degling.

I alla fall inte från början.

Hyundai-importören vill ­avvakta och se hur det nya, viktrelaterade ­beskattningssystemet, som just nu utformas på näringsdepartementet, blir och vad som krävs för att en bil ska klassas som miljöbil.

I Europa satsar Hyundai i första hand på att pressa förbrukningen på sina bensin- och framför allt diesel­motorer.

Inga hybrider eller elbilar, inga ­varianter för alternativa bränslen, etanol eller gas, är i sikte.

– På lång sikt tror vi på bränslecellsbilen. Hybrider och elbilar vill se hur det går för först, säger Alan Rushforth.

Andra får testa marknaden – och Hyundai hoppar på tåget om det ser ut att bli framgångsrikt.

Fotnot: Förra i30 har varit den mest sålda ­Hyundai-modellen i Sverige och Europa sedan den lanserades 2007.

FAKTA/Hyundai i30

Pris kronor 169 900

Skatt kronor/år skattefri fem år

Bensinmotor liter/hk 1,6/135

Max vridmoment Nm 154

Toppfart km/tim 192

0-100 km/tim 11,0

Växellåda 6 växlad manuell

Automatlåda 10 000 kronor

Författare: Lasse Holmström
Publicerad 18 februari 2012 08.41
Uppdaterad 18 februari 2012 08.41

Bil & Trafik
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu