Het sommar på bomarknaden

Text: Britt-Marie Bergström
Publicerad 16 juni 2011 6.30 Uppdaterad 18 juni 2011 18.29

Bostad.
Det ser ut som om villapriserna är på väg upp i Malmö, Lund och Omkretsen. Här steg nivån med sju procent under den senaste månaden medan den låg i stort sett stilla i övriga landet.

Priset på bostadsrätter sjönk under samma korta tid. I hela landet blev det en minskning på en procent. I det som kallas Stormalmö blev lägenheterna tre procent billigare.

Siffrorna kommer från Fastighetsbyråns, Svensk Fastighetsförmedlings och Mäklarsamfundets gemensamma bolag Mäklarstatitsik. Försäljningar av 4 067 villor och 17 659 lägenheter under månaderna mars, april, maj jämförs med de tre föregående månaderna i en bearbetning av SCB.

Räknat under hela perioden har även bostadsrätterna i Malmöregionen blivit lite dyrare. Ökningen blev två procent i hela området och fem procent i Malmös centrum. Villapriserna ökade med två procent under de tre månaderna.

Jämfört med förra året är det inga stora skillnader någonstans.

Men utbudet av bostäder till salu är stort. Därför tror Fastighetsbyråns vd Lars-Erik Nykvist att det blir en ovanligt livlig midsommarhelg på bostadsmarknaden. Annars brukar det vara dött.

Prisutveckling senaste månaden (i procent)

Bostadsrätter
Riket -1
Centrala Malmö 0
Stormalmö -3
Villor
Riket 0
Stormalmö +7
Storstockholm -1
Storgöteborg -1
Medelpris för en bostadsrätt i maj: 21 372 kronor per kvadratmeter i centrala Malmö, 17 436 i Malmö med omnejd.
Medelpris för en villa i maj: 3,017 miljoner i Stormalmö, 4,030 i Storstockholm.
Mäklarstatistik räknar in följande kommuner i Stormalmö: Burlöv, Eslöv, Höör, Kävlinge, Lomma, Lund, Malmö, Skurup, Staffanstorp, Svedala, Trelleborg och Vellinge.

Större eller mindre text



24 läsare har reagerat på denna artikel

25% är glada

12% är likgiltiga

33% är nyfikna

29% är arga


Hur reagerar du på "Het sommar på bomarknaden"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu