Miljonprogrammet läcker värme

Text: Karl G Jönsson
Publicerad 27 februari 2009 13.59 Uppdaterad 2 mars 2009 23.54

Bostad.
Enligt beräkningar som branschorganisationen för Sveriges ledande mineralullföretag har gjort skulle man kunna spara energi för 4 miljarder kronor per år genom att täta och isolera husen bättre.

MALMÖ. Miljonprogrammets bostäder läcker mängder av värme. En renovering av exempelvis Rosengård skulle enligt mineralullsbranschen kunna minska energianvändningen med 70 miljoner kWh, vilket skulle ge en besparing på 50 miljoner kronor per år.


Till år 2020 ska Sverige minska energianvändningen med 20 procent. En stor del av energin vi använder går till att värma våra bostäder, och där spelar de idag bortåt femtio år gamla fastigheterna i det så kallade miljonprogrammet en stor roll. De är idag i stort behov av renovering, och när man renoverar dem kan man göra husen betydligt energisnålare.

– Rosengård är mycket representativt för dessa bostadsområden, säger Ulf Frisk, vd i branschorganisationen Swedisol. 82 procent av husen är byggda åren 1961–80 och har därför troligen bara 95 mm isolering i ytterväggarna, mot dagens byggregler som kräver närmare 200 mm.


Bilder tagna med värmekamera i Rosengård visar hur värme läcker från hela fasadytan. Om husen i Rosengård renoverades till passivhusstandard, som man gör med bostadsområdet Brogården i Alingsås, skulle energianvändningen, enligt Swedisols beräkningar, minska med drygt 70 miljoner kilowattimmar. Det skulle ge en ekonomisk besparing på cirka 50 miljoner kronor.


Räknat på hela miljonprogrammets alla bostäder skulle det röra sig om en besparing på fyra miljarder kronor per år i Sverige.

– Vi har en oerhörd besparingspotential i miljonprogrammets bostadsområden, säger Ulf Frisk. Det blir väldigt tydligt och konkret när vi tar ner det på lokal nivå och ser siffrorna. Vi har ett gyllene tillfälle att snabbt kunna få effekt i klimatarbetet.


Om de kommunala bostadsbolagen inte agerar nu blir det svårt att nå klimatmålet, menar han.

– Det är rimligen mest begåvat att börja med de åtgärder som ger störst ekonomisk besparing, säger Ulf Frisk. Vi kan spara häpnadsväckande 1 400 miljarder kronor per år globalt och samtidigt minska koldioxidutsläppen med cirka en miljard ton bara genom bättre värmeisolering.


Till passivhusstandarden

Beräkningen ovan utgår från renoveringen till passivhusstandard av bostadsområdet Brogården i Alingsås. Inomhustemperaturen antas vara 22°C. Som prisbas för värmekostnaden har Eons snittpris för fjärrvärme till en normalförbrukande fastighet i Malmö använts, 57 öre per kWh. Som prisbas för elkostnaden har Eons ettårsavtal bundet pris använts. Kvadratmeterytan bygger på uppgifter från Malmö Kommunala Bostadsbolag, MKB.


Så sparar man i Brogården

Tilläggsisolering, tätning och nytt fasadmaterial.

Fasadlivet flyttas ut. Köldbryggor elimineras, färre hörn att isolera.

Nya fönster med U-värde 0.85 W/m2 K.

Takbjälklaget isoleras.

Vindfång byggs.

Ventilation med värmeåtervinning.

Nya energisnåla vitvaror och belysning.

Vattenbesparande kranar och duschmunstycken.


Tidningen Arkitektens reportage om Brogården i Alingsås kan läsas på www.arkitekt.se/s29974

FAKTA/Siffrorna är överdrivna menar MKB

MALMÖ. Den bild som tonat fram i medierna den senaste tiden där miljonprogrammets hus skulle vara stora energislukare känner vi inte igen. Det säger Magnus Jönsson, tekniskt ansvarig på MKB, i en kommentar till mineralulls­branschens undersökning.

– Användningen av värme i ett MKB-hus ur miljonprogrammet kännetecknas av hög varmvattenanvändning, men ändå relativt låg total värmeanvändning, menar Magnus Jönsson. Andelen värme som går till att värma upp själva huset är låg.

– Den mekaniska ventilationen ger en god kontroll över luftomsättningen. Fönstren är ofta utbytta och hyggliga ur energisynpunkt, och klimatskärmen är till skillnad från äldre hus isolerad, även om den inte ligger i nivå med dagens krav.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Miljonprogrammet läcker värme"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu