Redan förra året införde försäkringsbolagen Bostadsgaranti och HDI Gerling nya regler för ytterväggar.
De tioåriga byggfelsförsäkringarna beviljas inte längre för putsfasader med organiskt material utan dränering.
Vid årsskiftet ändrade även Gar-bo, som bland annat försäkrar trähusföretagens småhus, sina regler på samma sätt.
Men många villor och flerfamiljshus har redan byggts med den aktuella metoden. Och när fuktskador upptäcks är det bara reparation av skadade delar som försäkringarna täcker.
Trots att bolagen numera underkänner metoden använder de alltså den för att lappa och laga husen som är skadade.
Fuktexperterna, som undersöker husen, rekommenderar ofta dränerade lösningar. Men den husägare som vill ha en dränerad fasad, där inträngande vatten kan rinna ut ur konstruktionen, får räkna med att stå för en stor del av kostnaden själv.
– Försäkringen täcker den konstruktion som huset har byggts med. Något annat räknas som en standardhöjning. Och själva konstruktionen är inte fel, däremot har vi konstaterat bristfälliga och felaktiga utföranden, säger skadechef Kjell Jutehammar på Bostadsgaranti.
Om husägarna exempelvis vill ha en fasad med luftspalt står försäkringsbolaget för den summa det skulle ha kostat att reparera fasaden. Kostnader därutöver faller på husägaren.
– Om man ska hårdra det ska man egentligen sätta dit exakt samma typ av material igen vid reparationen. Men vi är beredda att ersätta den ursprungliga kartonggipsen med lämpligare skivmaterial, som innebär mindre risk för mögelpåväxt, säger Kjell Jutehammar.
Hos Bostadsgaranti kan husägarna själva begära in offerter från olika entreprenörer för att pressa priset och få bästa villkoren.
Men hos Gar-bo blir kunderna anvisade en entreprenör av bolaget. De har ingen möjlighet att förhandla om priset för en utbytt fasad.
– Vi diskuterar en ändring, så att försäkringstagarna sköter administrationen och vi betalar en överenskommen försäkringsersättning. Det kan bli så, säger Lennarth Åstrand, vd för Gar-bo.
% är glada
% är likgiltiga