En liten värld för skapande

Bostad.
Trasmattor på golvet, fotokollage och bilder målade direkt på brädorna, stearinljus i hemmagjorda lyktor. I lundaskejtarnas koja sitter trivsel och hemkänsla i väggarna.

På en industritomt på Gastelyckan i Lund, skejtar ungdomar i alla åldrar. En upptrampad stig leder in genom buskarna. Där bakom finns en hel liten värld med träbroar mellan träden, musikscener, soffgrupper och en hemmasnickrad träkoja i tre våningar.

- Det är en barndomsgrej det här med kojor, säger Mikael Marklund, en av dem som hållit till på Gaste längst. De senaste tio åren har vi byggt massor här av gamla lastpallar och överblivna brädor, och nu liknar det faktiskt mer och mer ett hus.

I ett fönster hänger ett hjul smyckat med väv och en utsirad dolk längst ner. En tom trälåda har blivit en hylla med plats för pennor, färgpytsar och penslar. Någonstans plinkar en gitarr. Kreativiteten flödar.

- Kojan är en vision, här får man vara så fri som möjligt och kan få utlopp för sitt skapande, säger Mikael Marklund.

Fotnot: Lunds skateboardåkare har hållit till på Gastelyckans industriområde i ca 11 år. Nu hotas deras kulturpark av att markägarna vill bygga kontor på platsen. Skejtarna hoppas på att kommunen ska kunna stötta dem och köpa loss marken.

Relaterade artiklar
83 läsare har reagerat på denna artikel.

90% är glada"

2% är likgiltiga"

1% är nyfikna

6% är arga


Hur reagerar du på "En liten värld för skapande"?

Författare: Ida Magntorn
Publicerad 12 september 2011 14.45
Uppdaterad 12 september 2011 14.45

Bostad
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu