Klart för start i kollektivet på Kirseberg

Bostad.
Glass, hembakta kokostoppar och två påsar med nycklar – det är vad som finns på bordet när kollektivet Fabriken möts för att fira att hela huset är deras, att alla grannar skrivit på bygglovet och att den stora ombyggnaden kan sätta igång.

Det är tisdagskväll och en majoritet av de framtida grannarna i fabriken på Kirseberg är på plats för kvällens möte hemma hos Benny Mårtensson. I ett rum intill leker barnen.

Detta är del 4 i serien om fem familjer som bygger om en gammal fabrik på Kirseberg i Malmö till bostäder.

– Det är dags att fira, säger Kajsa Hilton-Brown och packar upp glassen.

Den sista hyresgästen i fabriken har tömt lokalerna på andra våningen och lämnat nycklarna. Äntligen har de tillgång till hela huset.

Nu lägger det blivande kollektivet in en högre växel i sitt husprojekt. Det är många beslut att fatta och de vill få igång hantverkarna så snabbt som möjligt.

– Ska vi rapportera i tur och ordning vad som hänt sedan sist, säger Kalle Lind som tar sig an uppdraget som mötessekreterare.

Jodå, det är en bra ordning. Ordet går laget runt. Kalle börjar själv:

– Bygganmälan är inskickad.

Anna Normann berättar om mötet med energirådgivaren:

– Golvvärme är energimässigt inte det bästa. Dessutom skulle det innebära olika värmesystem på de olika våningarna.

Gänget beslutar sig för att genomgående köra radiatorer, vilket i sin tur påverkar golvvalen. Benny väljer trägolv istället för betong när golvvärmen nu försvinner.

– Kan man köpa gamla fina, stora radiatorer begagnade, undrar Benny Mårtensson.

Jo, det ska nog gå. Någon påpekar att det faktiskt finns en del element i huset som kan återanvändas.

Mötet avbryts av ett gäng springande barn som förkunnar att det snöar ute.

– Det snöar, det snöar, är det julafton? ropar femåriga Tuva entusiastiskt.

Barnen får lite fika och mötet fortsätter med anbud och offerter. Det handlar om tekniska ritningar, VVS-projektering och byggnadsarbeten. De har bestämt sig för att anlita en enda byggare på totalentreprenad. Det är stor skillnad på priserna.

– Det är konstigt att det kan vara så stor prisskillnad, säger Benny Mårtensson.

Den dyraste totalentreprenaden är mer än dubbelt så dyr som den billigaste. Det skiljer många miljoner kronor. Kanske vill de inte vara med? De anbuden faller hur som helst bort direkt.

Även det billigaste diskuteras med skepsis, kanske är de oproffsiga eller är inte allt inräknat?

Man enas om att gå vidare med ett par byggare och konstruktörer för en närmare diskussion om vad som ingår och hur snabbt de kan sätta igång. Tidsaspekten är viktig – nu vill man verkligen komma igång.

Barnen kommer springande igen. Denna gång utan kläder.

– Vi är nakenfisar, ropar de glatt och bubblar av skratt.

Föräldrarna fnissar lite åt deras tilltag men fortsätter lugnt mötet.

Arbetsuppgifterna delas upp mellan dem. Björn får i uppdrag att kolla referenser, Benny att sätta igång en ventilationsritare. Valle ska skriva ett brev, Anna kollar hur man renoverar fönster, Kalle hör med en släkting om en ekonomisk fråga och så vidare.

Valle Westesson tar på sig att åka ut till fabriken med Björn Ericsson för att provborra i grunden och undersöka hur långt ned i marken ytterväggarna går. Man vill kontrollera hur stadiga ytterväggarna är innan man bilar upp grunden.

Besöken i den gamla fabriken blir allt tätare. Förutom att visa runt hantverkare river man ut inredning. Det mesta åker till tippen men en del känns fel att slänga.

– Jag har satt in en annons för att sälja en mellanvägg i glas från kontoret. Det var inget fel på den och den var monteringsbar i olika sektioner, så jag tänkte göra ett försök att sälja den, berättar Valle Westesson.

De andra nickar nöjt. Att undvika att kassera i onödan och samtidigt få in pengar på kontot uppskattas.

– Är det mer vi kan sälja, undrar Anna Normann. Toaletterna kanske?

Efter ett par timmar börjar rapporterna ta slut och barnen bli trötta. Det har varit ett intensivt möte med mycket information och många ställningstagande.

– Ska vi börja träffas en gång i veckan framöver, föreslår Kajsa Hilton-Brown.

Det är en bra idé tycker alla.

Fler artiklar om Kollektivhuset Fabriken

Författare: foto: Peter Kroon, Maria Sehlin
Publicerad 27 april 2008 02.00
Uppdaterad 27 april 2008 02.00

Bostad
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu