Ljusa källarrum i city

Bostad.
1932 flyttade gammelmorföräldrarna in i en tvåa med sina barn. 2011 bor barnbarnsbarnet med sambo och barn – i en 4,5:a, och har just inrett källaren ”för att få mer plats”. Nya tider, ny boendestandard. I samma hus.

MALMÖ. Stort kök, luftigt vardagsrum och tre sovrum. Vita väggar och nyslipade brädgolv. Familjen Thunblad Wieslander bor i ett av tvåvåningshusen bakom Sankt Knuts torg. Kulturmärkta drömhus för många i deras generation. Gamla arbetarbostäder från 1932, med små lägenheter som i många fall har blivit stora när väggar slagits ut och tak brutits upp till etagelägenheter.

Medan de gamla tiderna sitter kvar i väggarna och de gedigna materialen, fyller nutiden rummen. Något som Helena Thunblad är särskilt medveten om.

– Jag köpte en del av vår lägenhet, tvåan, för snart tio år sedan av min mormor när hon behövde flytta till ett ålderdomshem. Egentligen var det min mormors föräldrar som flyttade hit från första början, när hon fortfarande bodde hemma, och huset var nybyggt.

1946 köpte Helena Thunblads mormor och morfar tvåan direkt under föräldrarnas, samma tvåa som Helena köpte så många år senare. Däremellan växte Helenas mamma upp i lägenheten. Hon var ett av tre syskon som delade det enda sovrummet, föräldrarna sov i vardagsrummets bäddsoffa.

– Då fanns det inte ens en dusch. Mormor sa att det gick hur bra som helst att duscha i källaren. Släkten tyckte att jag var lite tokig som ville flytta in i den omoderna lägenheten. Det var innan det blev så populärt här och bostadspriserna tog fart. Men min mormor blev glad.

Helena Thunblad totalrenoverade de två rummen. Och satte in en dusch.
– Mormor hann se den klar. Hon var här och drack kaffe i bersån, dagen innan hon gick bort.

När ettan intill blev till salu för fyra år sedan köpte Helenas pojkvän, Carl Wieslander, den med tanke på framtiden, och hyrde ut den tills vidare. Det var först när Helena och Carl fick barn som de tyckte att Helenas tvåa inte längre räckte till och jakten på fler kvadratmeter började. Väggen mellan lägenheterna slogs ut, de två små köken blev barnrum, ett av vardagsrummen ett rymligt, välkomnande kök. Bostadsrätten växte från 60 till 100 kvadrat.

Samtidigt dök chansen till ytterligare utrymme upp.
– Ett par stycken i föreningen var intresserade av att köpa loss vinden för att få det större och därmed kunna bo kvar. Samtidigt började vi prata om att inreda källaren, säger Carl Wieslander.

Så blev det. Föreningen hittade en lösning alla var nöjda med. De som bor på andra våningen fick möjlighet att köpa loss vindsytan direkt ovanför lägenheten, de boende på första våningen källarytan under dem.

Helena och Carl ville gärna ha ett extra rum och ett rejält badrum och bestämde sig för att gå loss på 40 av deras 100 källarkvadrat. Samtidigt som Helena väntade parets andra barn och Carl drog igång konsultföretaget Exceedo tillsammans med en kollega, skulle nu 100 kvadrat bli 140.

– Helena var i princip ensamstående under det dryga år jag höll på. Det var tufft för oss båda. Jag fick hjälp av min pappa, men det mesta gjorde jag själv. Helena har målat och fogat, säger Carl Wieslander.

Familjen tog hjälp av en VVS-konsult för att få rätt på rör och ledningar, de ägnade åtskilliga timmar åt att läsa på för att försäkra sig om hur de skulle renovera under marknivå utan att få fukt- och ventilationsproblem. Mycket behövde göras: rör dras om, element och el installeras, väggarna putsas och takbjälkar plockas fram. Aluminiumbjälkar skulle fästas, klinkergolv läggas, fukttåliga plastlister spikas, badrum fuktspärras och kaklas.

– Vi ville inte att det skulle kännas källare utan som vanliga rum. Därför byggde jag exempelvis ut väggarna så att det fanns utrymme att göra gatt där elementen sattes in. Och så dolde vi rören för fjärrvärmen genom att bygga in dem i en fejkad öppen spis, säger Carl Wieslander.

Fördelen med att renovera en källare är att den kan hållas åtskild. I dag finns en innetrappa i hallen, men öppningen i golvet slog de inte upp förrän allt var klart, byggdammet bortstädat och värmen installerad.

Nu använder familjen källarrummet som tv-rum och gästrum. Och den ursprungliga tvåan, som varken hade dusch eller varmvatten, ingår i dag i en lägenhet med två små toaletter, en dusch och ett rejält badrum med toalett och badkar.

– Att kunna bygga ut i källaren eller på vinden gör det möjligt att bo kvar i stan även med dagens boendekrav, säger Carl Wieslander. Min önskan är att bygga ännu ett rum, ett tonårsrum när barnen blir större. Vi har ju 60 kvadrat källare till.

Källare som ska inredas

1. Fukttåligt och ventilation är a och o. Använd enbart fukttåliga material och måla med diffusionsöppen färg. Undvik trä. Det kan vara bra att rådgöra med en fuktkonsult.

2. Både under rivning och uppbyggnad dammar det rejält. Täta noga mot angränsande utrymmen och använd en utsugsfläkt/dammfälla.

3. Renovera och inred i samma stil som resten av lägenheten så att källaren smälter in och känns som en naturlig del.

Femte generationen

Vem: Helena Thunblad och Carl Wieslander, 34 och 36. Barnen August och Edit Thunblad, 2 år och 4 månader.

Var: Lägenhet vid Sankt Knuts torg i Malmö. 4,5:a på 100 kvadrat med 40 kvadratmeter inredd biyta i källaren.

Varför: För att de renoverat och inrett sin källare. Och för att August och Edit Thunblad är femte generationen på samma adress.

107 läsare har reagerat på denna artikel.

36% är glada"

6% är likgiltiga"

10% är nyfikna

46% är arga


Hur reagerar du på "Ljusa källarrum i city"?

Författare: Hanna Welin
Publicerad 23 mars 2011 23.36
Uppdaterad 23 mars 2011 23.36

Bostad
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu