I samspel mellan inne och ute

Nybyggt.

Ett fritidshus öppet mot naturen. När inredningsdesignern Jade Jagger fick vara med och planera det exklusiva fritidshuset i England så fokuserade hon på samspelet mellan ute och inne. Här ska man kunna vara inne i värmen men ändå njuta av naturens skiftningar. Husen ligger så nära sjön att man kan förtöja båten i terrassen.

Inredningsdesignern Jade Jagger och arkitekten Tom Bartlett inledde för några år sedan ett samarbete med projekteringsföretaget Yoo, som drivs av britten John Hitchcock och den franske formgivaren Philippe Starck. Det första projektet som Jade Jagger slutförde var inredningen till en lägenhet i stadsdelen Chelsea i New York vilket uppmärksammades stort.

Det här huset ingår i fritidsområdet The Lakes i regionen Costwolds i Englands södra inland, nära den kända kurorten Bath.
– Jag tilltalades verkligen av idén med ett fritidshus i det här området. Det var viktigt för mig att göra något som kunde vara bekvämt året runt, och som passade alla de olika typer av väder som vi har här i England, berättar Jade Jagger.

Huset ligger vid en sjö cirka 1,5 timmes resa från London och är en del av en exklusiv fritidsresort.
Jade Jagger har lagt stor vikt vid närheten till naturen, genom att öppna upp så mycket som möjligt mot vattnet, och har fokuserat på samspelet mellan livet ute och inne.
– Även en regning dag så känns det skönt att vara ute och andas frisk luft och vara aktiv. Sedan ska man kunna komma tillbaka till huset och en värmande öppen spis, säger Jade Jagger.

Matrummet har dubbel takhöjd för att ge maximalt ljusinsläpp och fri utsikt mot naturen utanför.
– Det bästa med att bo i The Lakes är närheten till vattnet, att befinna sig mitt ute på den engelska landsbygden, med den här fantastiska utsikten över sjöarna som ger en nästan tropisk känsla, säger Jade Jagger.

Vardagsrummet har hon valt att dela in i ett par mindre avdelningar så att det stora utrymmet ändå ska ge en känsla av intimitet. Hon gav huset en tydlig och rejäl ingång, med matsalsdelen liksom svävande under den dubbla takhöjden, där man kan sitta och njuta av både maten och utsikten.

I ena änden av vardagsrummet finns en öppen spis med en sittplats och en dold minibar. Köket, som är en av Jaggers personliga favoriter, har hon tänkt ska fungera för olika syften och tider på året.
– Jag vill att köket ska kännas extra inbjudande och ombonat, eftersom man ska kunna komma ner hit även den mörka årstiden, exempelvis runt jul- och nyårshelgen, förklarar hon.

Spisen är en gammaldags AGA med turkoslackad front, som matchas med bänkytor och skåp i mattsvart. Jagger har lagt vikt vid att det ska vara praktiskt och lättarbetat med generösa avställningsytor. Köket ska kunna vara både avskärmat och öppet mot vardagsrummet.
– Om du är här själv ska du kunna gå in i köket och stänga om dig och krypa upp med en härlig kopp te, eller kanske en whisky, säger hon.

I sina inredningar använder sig Jagger gärna av kollektioner och grupperingar av föremål med gemensamma teman. Något av det viktigaste med en inredning för henne är färg.

– Den minsta förändring i en färgskala kan dramatiskt ändra ett rums karaktär. Oftast använder jag mig av en neutral och dämpad bakgrundsfärg, och sedan tillsätter jag starka accentfärger i möbler och detaljer. Jag tycker också om att använda högblanka ytbehandlingar, och att kombinera gammalt och nytt, föremål som ger en känsla av lugn och välbehag, säger hon.

Jade Jagger undviker konsekvent att skapa renodlat modernistiska miljöer, som hon anser snabbt kan förlora sin elegans.
– För att skapa en atmosfär som håller med tiden så gäller det att dämpa de mest extrema yttringarna. Med mina inredningar är jag alltid noga med att balansera modernt och bohemiskt. Själv skulle jag inte vilja bo i en utställningsmiljö, säger Jade Jagger.

Jade Jagger

Jade Sheena Jezebel Jagger, föddes i Paris 1971, som dotter till modeikonen Bianca Jagger (född Pérez-Mora Macias) och rocklegenden Mick Jagger, sångare i The Rolling Stones. Efter att paret skilt sig 1978 flyttade Jade med sin mor till Manhattan där hon växte upp och tillbringade mycket tid i Andy Warhols studio The Factory.

Författare: Willeam Vendel
Publicerad 10 november 2011 09.10
Uppdaterad 15 februari 2012 01.08

Nybyggt
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu