Svenskt stenhussystem revolutionerar branschen

Nybyggt.
Med lätta betongelement som till 90 procent består av cellplastkulor ska cementtillverkaren Fagerdala EPS försöka revolutionera den svenska husbranschen.

– Vi kan leverera ett färdigt stenhus på några dagar till samma pris som ett genomsnittligt trähus, säger Hans Alstermo som ansvarar för byggteknik och produktutveckling på uppstickaren i småhusbranschen.

Sedan 1999 säljer företaget cement med cellplastkulor i. Den produkten finns på flera håll ute i Europa. Men att skapa ett byggsystem av materialet är det svenska företaget troligen först med.

– Vad vi förstår är vi ganska unika i världen, säger Hans Alstermo, som betonar att det inte bara är materialet som är nytt. Även byggelementens sammanfogning är utformad så att det inte ska kunna bli fel. Husen kommer i stora delar, som sammanfogas med ett not/spontsystem, vilket gör att man undviker köldbryggor, skarvar och glipor. Alla ledningar är dragna i betongelementen. Husen kommer med en luft/vattenvärmepump och golvvärme som standard.

Eftersom materialet är så mycket lättare kan man köra ut ett hus på tre lastbilar. Och eftersom det till skillnad från lättbetong är torrt kräver huset ingen torktid.

– Vi kan leverera ett hus som är färdigt att inreda på 4-5 dagar, säger Hans Alstermo som utlovar en mycket god värmeekonomi med systemet.

– Vårt U-värde är aningen bättre än lättbetong. Men byggnadssättet gör att vi inte har en köldbrygga. Energianvändningen hamnar mellan 40 och 50 kilowattimmar per kvadratmeter och år, och det är väl innanför dagens krav - ungefär hälften så stor som i ett vanligt hus.

Till skillnad från en isolerad trävägg, som består av ett stort antal skikt av olika material, är betongväggen med cellplastkulor solid - den behöver bara puts på utsidan och färg på insidan. Den tillåter också fukt att vandra ut ur materialet.

Just nu bygger man det första huset i Mellansverige. Men orderböckerna är fyllda ett halvår framåt, och i planerna finns två automatiserade komponentfabriker, varav en i södra Sverige.

– Vi har tagit fram ett standardhussortiment, men man kan komma med egna idéer. Du kan göra vilken kåk du vill, säger Hans Alstermo.

Väger bara en femtedel

Fagerdala EPS betongelement består till 90 procent av jämnt fördelade cellplastkulor, som isolerar samtidigt som de, till skillnad från en cellplastskiva, gör det möjligt för fukt att vandra ut ur väggen.

Det väger bara en femtedel av ett vanligt betongelement, samtidigt som det har en högre värmeisolerande förmåga.

Materialet är brandsäkert, fuktsäkert och mögelsäkert.

Husen, som levereras i färdiga byggsatser, ska kosta ungefär som ett motsvarande trähus.

Tillverkningen av prefabricerade byggelement sker i Vallentuna norr om Stockholm.

Fagerdala EPS System AB ingår i koncernen Fagerdala World Foams som utvecklar produkter av skumplast, bland andra Tempurmadrassen.

Relaterade artiklar

Författare: Karl G Jönsson
Publicerad 20 februari 2009 08.59
Uppdaterad 21 februari 2009 23.30

Nybyggt
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu