Skånska trädgårdar i ständig förändring

Bostad.
Den typiskt skånska trädgården – finns den? Både ja och nej.

Visst finns det material och växter som förekommer flitigt i vårt landskap. Men variationerna är stora, dels beroende på hur gamla trädgårdarna är, dels på var någonstans i landskapet du befinner dig.

Det konstaterar trädgårdsarkeologen och författaren Marie Hansson. I flera år har hon ägnat sig åt att inventera de skånska trädgårdarna från medeltiden och framåt. Hennes upptäckter och erfarenheter finns bland annat samlade i boken ”De skånska trädgårdarna och deras historia”.

– Ta buxbomen till exempel, som många förknippar med Skåne, den är inte alls lika vanlig i Göingetrakten som i södra och västra Skåne. I skogsregionen förekom nästan inga träd och man hade bara ett gärde, vanligtvis av sten eller ris. På slätten däremot var träd vanliga inslag och man skyddade sig mot vinden med tre lager av hägn: träd, buskar och stengärden, berättar Marie Hansson.

Den gamla skånska allmogeträdgården, eller haven, som var den gängse benämningen fram till början av 1900-talet, var indelad i kvarter: odlingsytor omgärdade av buxbom eller lavendel med grusgångar emellan. Fram till 1800-talets mitt var renässansens ideal dominerande, geometriska kvarter och snörräta så kallade korsgångar av grus.

Under andra halvan av 1800-talet kom de skånska havarna i allt större utsträckning att inspireras av tyska och engelska förebilder. Dessa förmedlades till allmogen via den tidens trädgårdslitteratur. Medan den tyska stilen var symmetrisk, med en central linje och gräskvarter i mjukt böljande former, kännetecknades den engelska av vindlande gångar och kvarter med varierande form.

Skåne har en förhållandevis stark trädgårdskultur jämfört med övriga landet. Detta har dels med traditioner att göra: de skånska trädgårdarna har en lång historia som sträcker sig ända tillbaka till vikingatiden. Men det har också ekonomiska och geografiska orsaker. I Skåne fanns närheten till kontinenten och inte minst rika bönder som hade möjlighet att ta till sig och föra traditionerna vidare.

Med tiden har trädgårdarnas karaktär förändrats, nyttoträdgårdarna med många odlingskvarter har fått mer av prydnadskaraktär.

Relaterade artiklar

Författare: Göran Engström
Publicerad 7 september 2007 12.59
Uppdaterad 7 september 2007 12.59

Bostad
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu