Sydsvenskans Andreas Ekström chattade om Peter Singer som han snart ska
intervjua, journalistik, etik och om framtida intervjupersoner i
Sydsvenskan. Läs hela chatten!
Pia: Hej! Du som har gjort mycket intervjuer och reportage vem är din drömintervjuperson? Levande eller död. Och vad skulle du vilja fråga den personen?
Andreas Ekström: En drömperson, bra fråga... Folk brukar säga Jesus eller Hitler eller så, och... ja, det är två bra personer. Så vi säger så här: För scoopet skull tar jag Jesus. Jag har en LÅNG lista med frågor till honom, men jag inleder med en ja/nej-fråga: "Stämmer det att du är Guds son?". För mitt nöjes skull tar jag Tage Danielsson, ett av de största snillen svenska språket har sett. Jag blir liten sorgsen och irriterad av det faktum att Tage Danielsson inte riktigt "räknas" i litteraturhistorien.
Anders B: Är det inte lite för hög intelektell nivå på dina interjuvpersoner? Kan du inte interjuva Linda Rosing? Det tycker jag hade varit jätte spännande att läsa om.
Andreas Ekström: Rosing är ett intressant fenomen. Vi hade en stor intervju med Carolina Gynning i vår söndagsbilaga nu i söndags, gjord av Kristin Nord. Den visade att personer inte alltid måste vara som de verkar... Så jag utesluter inget! Sedan ska man i och för sig gärna känna ett mått av personlig nyfikenhet som reporter, och kan man inte hitta den så kan det vara bättre att lämna över jobbet till en kollega som skulle klara det bättre...
Book: Hur ser Singer på bruket av tortyr som ett medel att få fram viktig information som kan rädda många människors liv, men som garanterat kommer att orsaka oerhört lidande hos den människa som blir utsatt för den?
Andreas Ekström: Jag vet inte själv exakt vad Singer anser om saker och ting, men han är på sätt och vis inte så pragmatisk. Hans idéer är ofta principiella. Jag har svårt att tänka mig att han skulle acceptera tortyr i någon form. Det verkligt intressanta är väl att vända sådana frågor till sig själv. Finns det något läge där du skulle göra det? Om en närståendes liv hängde på det? Där kan det finnas en början till ett samtal.
Stefan A: Om det stämmer att Singer förespråkar dödshjälp för svårt handikappade barn är jag nyfiken på var gränsen för "svårt handikappad" ska gå, samt vem det är som ska besluta om dödshjälp.
Andreas Ekström: Ja, det här måste jag ju helt klart försöka få med i samtalet. Risken är att en person som Peter Singer, som är så extremt mediavan, mest kommer att vilja tala om sin nya bok, som handlar om världsfattigdom. Vissa personer är otroligt skickliga på att styra intervjuer... Men jag ska ta med mig dina frågor, och försöka få i gång honom lite på det ämnet.
Lena Lundström: Det är alltid intressant att höra personer som framstår som väldigt säkra tala om vad de är osäkra på. Jag skulle gärna vilja veta vad Singer själv tycker är den svagaste punkten i någon av hans teser. Eller höra vilket som är det mest omtumlande motargument han någonsin fått när han debatterat exempelvis abort/att ta ett spädbarns liv.
Andreas Ekström: Det håller jag verkligen med om! Jag brukar försöka fråga om drivkrafter på något vis, för att ana vilka mekanismer som ligger bakom. Det här med säker/osäker är en jättebra, öppet ställd fråga.
Adam: Varför är inte dina intervjuer mer kritiska? Ligger det i ditt fråga-svar-format att intervjupersonen ofta får stort inflytande över textens helhetskänsla och att tonen ofta blir väldigt sympatisk, till intervjupersonens fördel. Varför inte lite hårdare tag?
Andreas Ekström: Det finns en risk att jag är för snäll i tonen, jag håller med om det. Dels kan det förklaras med att jag inte är någon vidare bra "hårding". Jag har lätt för att trivas med den person jag talar med, och lätt att liksom tolka dem välvilligt. Dessutom arbetar jag alltid på så vis att den som svarar får läsa texten i förväg. En fråga/svar är ingen exakt avskrift, utan ett sammanfattat samtal, så jag tycker att det är nödvändigt. Men skulle jag få bättre svar av vassare frågor? Jag är inte säker.
Harvest Moon: Vad tror du om att göra: "Vad gör Robinson-Robban idag?"
Andreas Ekström: Om vi kan göra det som ett fenomenreportage, kanske, där vi skildrar vad offentligheten gör med en människa. Om vi sätter det i ett rimligt sammanhang. (Faktum är att jag har läst ett skitbra reportage om honom av Markus Wilhelmson, jag tror att det var i Expressens söndagstidning. Jo, kolla här, läs det sen: http://www.expressen.se/1.84143
ulf: Ingen fråga! Kontroversiell tes är egentligen vad som händer när man är konsekvent och det borde fler ta till sig och media rapportera. Dvs inte bara resultatet utan vägen dit, då blir filosofi något att diskutera och inte något att slå varandra i huvudet med.
Andreas Ekström: Det är sant. Problemet med alla filosofidiskussioner - tycker jag personligen - är att de får karaktär av att inte vara "på riktigt". Saker och ting ställs på sin spets i en sådan utsträckning att man helt glömmer bort vad man sedan ska göra med slutsatserna.
Sofia Berzelius: Enligt Singer ska man bortse från en individs grupptillhörighet när man bedömer sina förpliktelser gentemot denne. Jag tänker på positiv särbehandling i syfte att gynna en underrepresenterad grupp. I förlängningen kan t ex en individuell man gynnas av att män gynnas i ett kvinnodominerat sammanhang. Men om man gynnar en man över en kvinna med samma kompetens för att män är underrepresenterade i just det sammanhanget så ser man till mannens grupptillhörighet. Är det därför fel enligt Singer?
Andreas Ekström: Det är jag också nyfiken på. Det borde man dessutom kunna knyta till ämnet för hans nya bok. (De har sagt att han ska äta en lunchmacka samtidigt som jag har mina 25 minuter med honom. Jag känner mig LITE pressad av att försöka få ihop ett vettigt uppslag under de förutsättningarna, får jag erkänna...) Den frågan tar jag hur som helst med. Tack!
Lisbeth Ekström: Hej Andreas! Jag sysslar med släktforskning och har kommit ända bak till 1000-talet på Ekströms-sidan. Är du möjligen släkt med mig? Är din Ekströms-släkt från Skåne? Vad hette din far och farfar?
Andreas Ekström: Hej! Nej, det skulle jag inte tro, nästan säkert. Pappa Anders, farfar Walter och farfars far Frans kommer alla från en by i Västergötland, och farfars far tog namnet Ekström när han var soldat. Men vad spännande att du har lyckats komma så långt tillbaka!
Ida: Peter Singer menar att alla levande varelser förtjänar samma omsorg och respekt - från människa till tonfisk, alltså. Ok för att vara vegetarian, men är inte detta lite extremt? VAd tycker du?
Andreas Ekström: Jag personligen åt just resterna av en långkokad gryta med högrev till lunch. Så där visar väl jag min hemvist... Nej, men med mer allvar: Jag tycker att djurförsök är något vi SJÄLVKLART bör ägna oss åt för att få fram bättre mediciner för människor. Sedan ska det göras så hänsynsfullt som möjligt. Ibland undrar jag om Singer står fast vid vad han skrev i "Animal Liberation" för snart 34 år sedan. Något bör han ju ha ändrats som person på den tiden. Där har vi en fråga! Bra!
Undrar: Du "syns" ganska mycket i dina intervjuer. Långa frågor står utskrivna och så. Är du så dominerande eller vad man ska säga i själva intervjusituationen också? Tycker du inte att en intervju kan bli bättre om reportern tonar ner sig själv och låter den intervjuade tro att han/hon styr intervjun? Om en person känner sig trygg och överlägsen så brukar de våga prata på och säga mer än de tänkt från början...
Andreas Ekström: Bra fråga, och något vi också pratar om internt - jag är på gott och ont en platskrävande person, säkert även i mötet med intervjupersoner. Men en intervju är resultatet av mötet mellan två personer, och det tycker jag att man ska medge, det är betydligt mer ärligt egentligen! Sedan brukar jag försöka planera samtalet noga, noga. Det mesta jobbet ligger före, inte efter. (Se förresten gärna krönika på detta tema: http://www.journalisten.se/kronika/17234/korrumperad-av-att-vara-maenniska)
Harvest Moon: Hur ska du göra för att hitta oställda frågor att adressera till Singer? Finns det relevanta sådana?
Andreas Ekström: Jag får ju gå på den nya boken för att få till det, den släpps mer eller mindre samtidigt på flera språk, så den är ju på det viset "ny" för världen. I det här fallet, med så kort intervjutid, får jag planera extremt noga och försöka förutse någorlunda vartåt samtalet kommer att bära. Frågar jag om det - vad svarar han då? Vad blir en rimlig följdfråga på det? Och så vidare.
Christoffer: Det var ju inte igår man hörde nåt från Singer, kände jag, så jag fick friska upp minnet lite med wiki. Han fick tydligen en utmärkelse som årets humanist för några år sedan. Vad tycker han att en humanist är? Kan man vara kristen och humanist på samma gång, till exempel? (Det tycker jag.)
Andreas Ekström: Det tror jag också att man kan. Jag vet faktiskt inte om han har någon officiell teologisk hemvist, men det blir en given fråga på fredag. Tack!
Filo: Fast Ida, jag tror inte att Singer sa att man inte får göra djurförsök, eller? Men att man ska få omsorg och respekt i relation till hur mycket man kan känna smärta, t ex, och i någon mån hur mycket man kan tänka, istället för att bara tycka att djur är djur och därmed mindre värda än människor.
Andreas Ekström: Då blir ju slutsatsen att försök är ok, så länge det görs samma försök på människor och djur...
religiös: Hej! Är P Singer religiös? han ger tjugo procent av allt han tjänar till välhörenhet, det är ju lite som att man ska ge tionde till de lidande eller vad det heter. Som väl kristna ska göra.
Andreas Ekström: Se föregående svar, jag ska absolut fråga om det. (Och undrar om han tror på en progressiv generositet? Ju större intäkt, desto större procentsats...?)
Ida: Fråga om journalistik: Jag jobbar med sk uppdragspublicering, alltså personaltidningar, kundtidningar och olika typer av PR. Många journalister anser att detta inte är RIKTIG journalistik, vilket jag till viss del kan förstå - den kritiska, oberoende biten saknas ju till stor del. Men det är väl fortfarande journalistik att skriva intressant och målgruppsanpassat... Vad tycker du?
Andreas Ekström: Oj, stor och svår fråga. Kanske kan man definiera med pengar och kontroll: Vem betalar för att denna text ska spridas? Vem kontrollerar textens slutliga utformning? Om svaret på båda frågorna är "den jag skriver om", då är det svårt för mig att kalla det journalistik ändå. Men frågan är komplex, och min chattsvarfönster tillåter bara att jag skriver 500 tecken per svar... Du får gärna mejla mig för vidare diskussion om du vill, eller adda mig på twitter.com/andreasekstrom!
Undrar: Vore kul att höra lite om Singers kulturkonsumtion. Han måste väl ha guilty pleasures som alla andra? Lyssnar han på Britney, följde han Dallas, gillar han skräpmat?
Andreas Ekström: Haha, bra! Helt rätt grej att sluta en intervju med. (Enda invändningen från mig skulle väl vara att jag inte gillar uttrycket "guilty pleasures". Man ska tycka om den kultur man vill tycka om, och strunta i vad andra tycker! Man ska ALDRIG skämmas för att man tycker att melodifestivalen är kul eller att Bon Jovi är en hörnsten i modern musik. Andras värderingar ska inte ha med ens personliga smak att göra.)
C: Om Singer får lunginflammation - tar han då penicillin? Eller är han konsekvent i sitt fördömmande av alla sorters djurförsök?
Andreas Ekström: Det där är skitbra! Tack! Just den personliga utlevelsen av övertygelsen, det säger mycket om en person. Samtidigt: Al Gore använder flygplan när han reser världen över för att tala om klimatet. Man får väl tänka sig att det finns fall då ändamålen ändå helgar medlen. Och kanske har jag fel, men visst är det ofta människor som uppfattas som "vänster" som förväntas leva som de lär i större utsträckning än andra?
Crister: Men borde inte privatmoralen tydligt spegla världsuppfattningen? Vad är deras idéer annars värda?
Andreas Ekström: Nej, visst. Det är väl bara svårt att ta det till sin yttersta spets. Egentligen är det kanske inte försvarbart att låta transportera bananer över hela planeten, men om man nu ska göra det, så är det ju bättre om de är rättvisemärkta och/eller kravodlade. Och så vidare. För mycket glapp får det ju inte vara: politiker som stiftar skattelagar får inte misslyckas med att deklarera rätt etc etc.
Crister: Singer var på Sverigebesök för rätt många år sedan, på Bokmässan i Göteborg. Han möttes av starka protester, inte minst från CP-skadade. Vet du vad som föranledde deras protester?
Andreas Ekström: Jag vet inte så mycket om de exakta händelserna den gången, men ett sådant mönster har ju upprepats ofta när Singer har framträtt. Och detta härleds väl till en tolkning av Singers idéer om att man ska kunna överväga dödshjälp för nyfödda svårt handikappade: "Hade man ägnat sig åt sådant hade inte vi funnits", helt enkelt.
Andreas Ekström: Ok, allihop, tack alla för kloka idéer inför intervjun! Slutresultatet kommer i tidningen på lördag. Den som vill fråga något ytterligare kan alltid höra av sig på andreas.ekstrom@sydsvenskan.se. Och till den adressen tar jag också gärna emot spännande idéer om vem vi ska göra intervjuporträtt på/med i Sydsvenskan framöver. Vi hörs!