Kite: Det är möjligt att förändringarna mognar med tiden. En ny layout är oftast en aning smärtsam, åtminstone för oss som gjort frukosten och tidningen till en ritual. Spontant tycker jag dock att den nya layouten är ganska tunn, lam och spretig. Jag vill ha en layout som hjälper läsaren att behålla fokus och snabbt hitta det som är viktigt och relevant. Jag placerade gårdagens C-del bredvid den nya, och det är ingen tvekan om vad jag föredrar. Men som sagt, det kommer kanske en dag när det känns självklart att öppna den "nya" Sydsvenskan också. Fast då är det väl dags för ett nytt experiment. Ibland måste man förändra. Det är givet. Men risken finns alltid att förändring blir ett självändamål.
Daniel Sandström: Hej, din analys är klockren. Vi gillar förändringar i teorin, men i praktiken är de ofta rätt plågsamma både för producenterna och konsumenterna. En tidningsdesign som vi förädlat under fyra och halvt år är naturligtvis mer fulländad än en design som sjösattes i natt, men med tiden kommer både vi och ni att vänja oss. Design är en del av samtiden, vi ska inte förändra för sakens skull, utan för att ge läsaren en känsla av att en tidning - som per definition lever av och för sin tid - är med sin tid. Vi tror att denna nya design är en utmärkt början på framtiden.
Hanna: Jag har ingen fråga bara en åsikt. Läser både nätupplagan och pappersupplagan dagligen och jag tycker omedelbart om det nya utseendet. Rent, snyggt och lättläst! Tydligare än innan. /Nöjd prenummerant
Daniel Sandström: Tack, detta är precis vad vi avsett!
Marcus Grahn: Var tog webbkamrorna vägen hittar inte dem.... Lägg dem på första sidan igen snälla....
Anders Olofsson: Hej! Några av inframningarna väntar vi ska komma på plats. Hoppas när som helst men i värsta fall dröjer det något dygn.
Lars: Har ni slopat Twingly-länkarna?
Anders Olofsson: Nej. De ska vi ha kvar. Det är dessvärre en del som inte kom med inatt när vi gick över till nya sajten. men de kommer.
Bengt Bengtsson: Ingen fråga utan beröm. Har precis öppnat och tittat på den nya layouten. Verkar väldigt bta och genom tänkt. Jag läser SDS varje dag på nätet. Tack Bengt
Anders Olofsson: Tack! Mycket är kvar och det är både en del teknikfix och innehållsputsning att ordna, men vi jobbar på oich hoppas du är med och ger synpunkter.
Erik E Olsson: Hur kan Ni ha hjärta att avskeda Dagobert Krikelin som varit trotjänare i så många år i tidningen. Blondie denna mänskliga serie måste komma tillbaka med det snaraste.
Daniel Sandström: Jag vet att detta är en känslig fråga. Hur man än gör så blir någon besviken. Många läsare tycker att Blondie speglar en förlegad värld, andra tycker att serien är en klassiker. Men allt har sin tid, också Blondie. Om man inte vågar ta sådana beslut kommer tidningen till slut att förtvina, vi bytte mot Rocky - den kommer också att hitta sina läsare. För många är det en modern klassiker, sådan är smaken.
Hannes Lidfeldt: Vad fick er att besluta att ni skulle förändra sidan? Var det klagomål, eller bara ett uppdatering som ni trodde var nödvändig?
Anders Olofsson: Flera skäl: Mallarna var gamla och ett riktigt lapptäcke som gjorde sajten tung och svår att förändra snabbt, navigationen var alltför mycket "stuprör" där man fick backa tillbaka och "dyka" vidare hela tiden och artikelsidorna behövde en riktig uppryckning eftersom 30 procent av trafiken kommer in direkt på artikelsidor. En blandning av våra egna konstateranden och omvärldens naturliga krav.
Jacob: Blandade känslor efter mitt första besök till nya sidan. Är väl helt okaj layoutmässigt, men färger känns väldigt deprimerande och långt i från den blåa färg jag är van vid.
Anders Olofsson: Jag tror vi börjar skruva på justeringar direkt på måndag, så är det i allmänhet: man måste sjösätta och sen börja slipa utifrån besökarnas behov och användarmönster.
Mossan: Kommer ni att bli bättre på att plocka bort länkar till olagliga bloggar? Jag har många gånger anmält sådana, med utan tvekan olagligt innehåll, dessvärre tar ni inte bort dessa.
Daniel Sandström: Vi gör allt vad vi kan när det gäller att rensa länkar till bloggar som har eller kan tänkas ha ett olagligt eller kränkande innehåll av något slag, ibland tar det tid, men vår ambition är glasklar.
Jan Hansson: Jag har ingen fråga utan vill bara önska er lycka till. Allt ser nytt och frächt ut. Toppen!
Anders Olofsson: Stort tack! Fortsätt gärna hjälpa oss med synpunkter.
Johan Sandberg: Jag kommer från Trelleborg och undrar var jag ska läsa om den staden?
Daniel Sandström: Vi kommer att fortsätta att bevaka Trelleborg på våra Omkretsensidor.
Niklas Wihlborg: Bra ny tidning bästa sedan 80-talet. Tydliga och bra rubriker och ingresser, samt att inte artiklarna går över uppslaget.
Daniel Sandström: Tack! En del artiklar kommer dock att gå över uppslaget också i framtiden.
Christian: Har ni gjort en specialanpassad version av webplatsen som ser extra bra ut i iPhone?
Anders Olofsson: Japp. den är på väg ut i App Store men vi håller på att justera flödena så den är inte helt intrimmad.
Patrick: Vad hände med "Senaste-Nytt"-spalten som fanns uppe till vänster, saknar den. Kommer den tillbaka?
Anders Olofsson: Ja, den ska ligga längst till höger men svajar lite eftersom vi justerar kopplingar till databaserna.
Jan Christensen: Vadå ny sida? Ni menar väl en kopia av DN o Skånskan? Intetsägende och ganska platt.
Anders Olofsson: Smaken är olika. Vi vill ha en lätt och snabb sida och när den nu är uppe kan vi fortsätta skruva på upplägget utifrån trafik och användarmönster.
Pia: Ingen fråga bara beröm till er alla som jobbat fram detta. Både pappers tidningen och här på webben ser helt otroligt bra ut. Mycket nöjd.
Anders Olofsson: Tack!
Dimitri Lennart: Jag tycker att desigen på nya Sysdsvenskan är riktigt fräsch och snygg. Den är mer lättläst. Den påminner ganska mycket om DN:s nättidning, var detta meningen?
Anders Olofsson: Olycksfall i arbetet isåfall :) Vi satte grundstrukturen under hösten och visste inget då om hur DN skulle utforma sin nya sajt.
Jan G. Nilstoft: Var i nättiningen hittar jag Sudoku?
Anders Olofsson: Vi lägger in externa tjänster allteftersom vi ser att prestanda etc är OK. Sudokun är på gång och du hittar den under A-Ö när den väl är på plats. Ursäkta dröjsmålet.
niklas: hej. jag tycker att den förra hemsidan var mycket nättre.. denna är rörig..
Anders Olofsson: Tråkigt att du tycker det. Vi fortsätter putsa och fixa under resans gång. Jag tar tacksamt emot fortsatta synpunkter.
Max: Jag tycker sidan ser fräsch ut, saknar dock lite tydligare färger på rubrikerna i högerspalten. Noterar också att man inte kan söka på gamla artiklar, betyder det att ni fortfarande inte är färdiga med sidan?
Anders Olofsson: Gamla artiklar ska vara med över och databsinnehållet "tvättat" och förberett för nya sajten, men det återstår en del putsning fortfarande.
Lasse: Tycker att det hitills inte är till det bättre, liknar mer typ skånskan eller hd s upplägg. Vad kommer att hända ytterligare på denna sida?
Anders Olofsson: Att vi fortsätter jobba med presentation, färg och form. Lite olika vad besökare föredrar i upplägg på "sin" sajt.
Christer Olsson: Varför är alla fördelar alltid till för ICKE prenumerantionspersoner.Fick idag reda på att 2 mån.gratis tidning till ICKE pren.kunder. Varför får inte trogna kunder denna fördel.Kanske ska vi som varit kund många år hos Er prova någon annan tidning för att få sådana erbjudande. Kund hos Er sedan många år. pren.nr.786988.
Daniel Sandström: Hej, alla tidningar måste marknadsföra sig till ickeprenumeranter, och vår kampanj är begränsad till två månader, sedan får man betala. Utan nya prenumeranter blir tidningen dyrare för de gamla prenumeranterna, så enkelt är det. De trogna prenumeranterna får andra fördelar för sin lojalitet - som Stjärnkortet - och vi kommer att jobba mycket med att utveckla detta i framtiden.
Johnzie: Hej, jeg synes der mangler oversigten af nyheder i venstre side, som I plejer at have.. det er en god hurtig oversigt over hvad der er sket de sidste timer.
Anders Olofsson: Ja, den ligger numera till höger på sidan, databaserna trimmas så Senaste Nytt svajar lite.
Hannes Lidfeldt: Allting har definitivt blivit tydligare och klarare på sidan, det ända problemet jag ser är layouten för reklamen. Det är svårare att skilja reklamen från nyheterna. En sak till, eran video-spelare borde ni uppdatera till den nya design stilen. Göra den också lite klarare med inte lika mörka färger. Lite mer som på SVT player.
Anders Olofsson: OK. Tack för synpunkterna.
Seriff: Hej I TV-tablån har ni bytt från den mycket lättlästa Times New Roman till ett mera svårläst typsnitt. Kan ni inte återiföra ett mera lättläst typsnitt?
Daniel Sandström: Hej, många tycker att vårt nya typsnitt är mycket mer lättläst, jag talade precis med en äldre läsare som tackade för att tidningen var lättare att läsa.
peter: Varför har ni tagit bort lagfarter o äldre lagfarter?
Anders Olofsson: De är tillfälligt borta eftersom vi avvaktar med att koppla in en del externa källor för att inte riskera prestanda.
Erik Holm: Jeg besøger ofte Sydsvenskan for at se hvad der sker i Øresundsregionen, og jeg synes det nye design er meget bedre og frskere end det tidligere. Mere overskueligt, og lettere at læse. Tillykke med designet Sydsvenskan.
Anders Olofsson: Tack. Vi fortsätter jobba och hoppas tilföra en del nya funktioner under våren.
Ken Persson: Mycket snygg sida. Verkar mer responsiv och bättre kategoriserad. Man får ett mre proffsigare intryck.
Anders Olofsson: Roligt att du tycker det.
Anita: Varför en ändring? Trots frågan tycker jag att det nya verkar bra med. Bara undrar varför ni behövde denna ändring. Den gamla layouet var också bra. Den nya är inte så behaglig för ögat. Känns lite för svart-vitt och kortfattat med endast rubriker och ingresser. Blir lätt ytligare läsning. Jag läste mer detaljerat innan jag behövde klicka vidare! Nåja, lycka till , detta kan också funka! Anita
Anders Olofsson: Vi behöver bygga om mallarna som var tunga och svårjobbade och navigationen var begränsande. Tror vi kommer putsa en del på färg och form inom kort. men bra sätta en grund som vi sedan kan få respons på och jobba vidare med.
Kristian Nilsso: Design i all ära, men varför har ni inte förändrat något när det gäller innehåll, ämnesval och struktur i papperstidningen? Med tanke på hur ni haussat "Nya Sydsvenskan" i era förhandsannonser måste jag säga att jag blev besviken i morse. Jag hade förväntat mig att hitta morgondagens morgontidning i brevlådan. Vad jag fick var gårdagens morgontidning i nya kläder. Samma skribenter skriver på samma sidor om samma saker som de alltid gjort. Vi får tydligen vänta ett tag till på framtidens dagstidning...
Daniel Sandström: Så här är det alltid vid förändringar, en del tycker att de är för stora, andra tycker att de är för små. Du kommer kontinuerligt att märka att vi arbetar med att förnya tidningen, idag hade vi vår nya ekonomiska krönikör Thomas Frostberg, vi hade vår nya bildsatsning, i morgon kommer nya satsningar med vår nya söndagsdel och andra fördjupningar. Att redesigna tidningen (och inte minst webben) är ett jätteprojekt, och det är nu, med ny design, som vi kan förnya sådana saker som den gamla designen hindrade oss från att göra.
Britt: Konstigt, att ni tycker att Blondie är otidsenlig. Hon är ju egen företagare till skillnad från Labans matte och Kalles mamma, som båda är hemmafruar.
Daniel Sandström: Vi diskuterade Laban också.
Maxim: Var tog spelbloggen vägen?
Anders Olofsson: Bloggarna ska vara med, men någon kan fallera. Men här hittar du Spelbloggen: http://blogg.sydsvenskan.se/spelbloggen/
patrik: fin sida, men något oöverskådlig. bra det där med nyhetsdygnet. bästa tillägget.
Anders Olofsson: Ja, gillar den själv. Databaserna putsas så den svajar lite men det blir bra.
Lisbeth Nilsson: Varför har det danska TV-programmet försvunnit till en liten undanskymd plats? Är det inte rimligt att det så kallade basutbudet för oss får den största platsen, sedan kan olika tillvalsprogram visas. Själv ser jag lika mycket på de två danska kanalerna som jag gör på alla övriga kanaler tillsammans. Jag är mycket friidrottsintresserad, men ingenstans i tidningen, eller på webben vad jag kan se, finns något program för dagarna! I dag har ni två helsidor med Johan Wissman, men inte en rad om när finalen skall gå, t.ex.
Daniel Sandström: Papper kostar pengar (mycket) och priserna stiger hela tiden, därför måste vi (som inte har något presstöd) hushålla med utrymmet. Därav förändringarna. Men på webben kommer du inom kort att kunna se alla tablåer, där är utrymmet inte ett sådant problem.
Marcus Grahn: Hej. ser bra ut men var tog webb kamrorna vägen??
Anders Olofsson: Vi kopplar på externa tjänster fortlöpande för att ha koll på prestanda. Den kommer.
Markus: Vad är webcam bilderna?? På stortorget osv. ?
Anders Olofsson: På väg in det närmaste dygnet eller dygnen. Vi kopplar på externa tjänster pö om pö.
Fia: Hej, tycker den nya designen känns "lugnare", den gamla stressade mig. Jag undrar mer om ni tänker se över prenumerationsformer. har just sagt upp min prenumeration då jag är trött på att bära in tidningar jag inte hinner läsa. Däremot skulle jag gärna prenumerera på PDF+söndagens tidning, eller typ DN:s eDN, som jag gillar skarpt. Har ni några nyheter på gång här med?
Daniel Sandström: Hej och tack för dina åsikter, roligt att den nya designen fungerar för dig! Vi säljer redan nu helgprenumerationer, som kompletteras med pdf-utskick, det är bara att ta kontakt med vår kundservice.
Trelleborgare: Ser fint ut. Varför ingen trelleborgsida?
Daniel Sandström: Trelleborg ingår i vår Okmkretsbevakning där många kommuner i vårt spridningsområde delar på utrymmet, men någon egen sida kan det nog inte bli.
Kjell.I.Jonsson: Jag har heller ingen fråga, bara en åsikt. Text och layout påminner mycket om en 20-30-tals tidning. Dock inte 2000-talet utan 1900-talet.
Daniel Sandström: Är det verkligen så? Om du tittar på en tidning från 1930 så märker du en nog fler skillnader än likheter.
Lars: Jag tycker att ni borde ha förstoringsbara bilder, som man kan förstora med ett klick. Både de i artiklarna men också de på förstasidan.
Anders Olofsson: OK. Jag noterar och tar ett snack med tekniker och kollegor.
eric: Finns det några planer på att öka bildernas storlek?
Daniel Sandström: Bildjournalistiken är en enormt viktig del av tidningen och vi kommer att satsa på den ytterligare. Om du tittar på sidorna 16 och 17 i dagens a-del kommer du att se att vi drar på en enda bild över hela uppslaget just för att bilden ska få ta mer plats och märkas bättre.
Markus Olsson: Kan inte samla alla bloggar under en sida? Skulle underlätta när man letar efter läsvärda saker. Kanske finns en sån sida, men jag har inte hittat den iallafall.
Anders Olofsson: Jo, vi ska knyta ihop dem och ge dem en plats i antingen A-Ö eller i menyn.
Bibbi: Spontant gillade jag inte riktigt vad jag såg i dagens tidning (pappersvarianten) men det kanske är en vanesak. Kan väl inte sätta fingret på exakt vad det var men tycker det känns som om texten på vissa håll är för stor och spalterna för breda. Rörigt och murrigt. Det tar längre tid att läsa och man förlorar överblicken. Större text, mer sidor och mer att bära till pappersåtervinningen. Gissar att ni gjort ändringen för att anpassa tidningen till internet och det är kanske där man borde läsa nyheter istället. Viss text (typsnitt & storlek) inbjuder inte till läsning. T ex sid A23. Inledningen "Silicon Valley ..." känns inte så speciellt läsvänlig. Börssidorna, stora och medelstora bolag, har försämrats. Svårt att få en snabb och bra överblick. Men å andra sidan har uppställningen på dessa sidor aldrig varit tillräckligt bra. Sorry, men det blev inte så många rosor här inte.
Daniel Sandström: Tack för dina åsikter - vi kan säkert förbättra mycket efter hand, men en del tycker att det är rörigare andra tycker att det är lättare att navigera. Jag tror att det är en vanesak.
Jonas: Jag tycker att det ser bra och lättöverskådligt ut, mycket tidningslikt vilket ju är ett plus. Dock känns både bilder och texter (främst rubrikerna) lite för stora för att det ska vara optimalt.
Anders Olofsson: OK. Vi kommer fortsätta putsa på färg och form. Vi noterar både synpunkter som kommer in och användarmönster.
Roger: I mitt tycke har ni Sveriges bästa tidningswebb efter Aftonbladet. Hoppas ni inte drar ner på personal i kristider.
Anders Olofsson: Tack! Vi jobbar på. Sakta men säkert försöker vi jobba mer och mer med webben.
Erik: Hej Daniel, Min fråga är ganska enkel; varför är hemsidan så plåttrig och reklamfylld? Jag är ofta inne på brittiska tidningars hemsidor, mest the guardian och the times och de är ytterst "rena" och fria från reklam och rörliga bilder. Reklam förekommer på dessa sidor men är mer diskret. Det samma gäller för nytimes hemsida. Det nya typsnittet är snyggt, men reklamen är fortfarande störande.
Daniel Sandström: Hej, jag tror att du kommer att märka att vår nya webbsida är mindre plåttrig. Men den måste vara klickbar, dvs locka till läsning, och vi måste finansiera verksamheten och då är det nödvändigt med annonser.
Lars Westerlund: Hej! Den nya layouten är bra tycker jag, förutom en viktig detalj. Menar ni verkligen på fullt allvar att ni inte kommer att ha Blondie på seriesedan längre? Jag har läst den seriestrippen sedan jag lärde mig att läsa i mitten på 60-talet, först i min gamla lokaltidning, Sundsvalls Tidning, och sedan 1982 i Sydsvenskan. Min önskan och säkert många med mig är att ni snarast publicerar serien igen. Mvh Lars Westerlund
Daniel Sandström: Hej, ja det allvar med Blondie. Allt har sin tid, också Blondie.
IP: Hur länge dröjer det tills man (som prenumerant) kommer kunna läsa hela papperstidningen på sydsvenskan.se. Jag talar alltså inte om att ladda ner PDF-filer, utan att få hela tidningen i HTML-format som nätupplagan? Hur som helst. Nya looken känns renare och mer lättläst.
Anders Olofsson: Roligt att du uppskattar nya sajten. Print och webb kommer inte bli identiska men vi vill göra materialet från print sökbart och tillgängligt.
Bosse: Dagens tidning som PDF försöker hämta januari-tidningar oavsett vald månad.
Anders Olofsson: Aj då. Jag felrapporterar det.
Martin: Jag tycker att layouten påminner för mycket om en blogg. Ungefär som den temporära layouten på er sida när ert förra orginal låg nere pg a tekniska problem osv. Har ni inte funderat på att ge sidan en mer personlig prägel? Innan hade ni ju det blåa. Nu känns den bara väldigt rak.
Anders Olofsson: Vi ville bygga en sajt som var snabb men kommer jobba vidare bland annat med färgsättningen.
Thomas: Tyvärr, tidningen har blivit svårläst med det nya textsnittet, artiklarna glider ihop med reklamen som för övrigt var obehagligt mycket i dagens tidning. Saknar även faktarutans om jag tyckte var bättre än dagens upplägg. Dock, web tidningen är bättre. Hälsningar Thomas
Daniel Sandström: Hej, tack för synpunkterna, detta med "svårläst" är väldigt subjektivt, och reklam är det som finansierar verksamheten, så är det bara. Men faktarutorna kan vi nog göra mer av.
Margareta: Har inte sett papperstidningen ännu eftersom vi befinner oss utomlands. För oss har alltid Sydsvenskan fungerat som både lokal tidining och tidning med internationella nyheter o analyser med huvudvikt på närområdet Danmark/Nordeuropa. Kollar tidningen dagligen på nätet just nu och blev superbesviken när jag hamnade på lokalsida Malmö med alternativ Lund eller omkretsen. Har ni blivit ren lokaltining nu?? Skall jag behöva prenumerera på en Stockholmstidning för att få vet mer få näsan över Skånes horisont. Bor f.ö. i Halland så jag har redan en lokaltidning
Anders Olofsson: Vi har just nu lite svajiga databaser, de byts ut inom loppet av två veckor men gör att allt material inte visas ut riktigt som det ska. Vi fortsätter jobba för att ge lokalt, regionalt, riks och utrikes material.
Stefan: En fråga till: varför inte införa läsarnas kommentarer på alla artiklar på webben?
Daniel Sandström: Därför att det inte är möjligt. En del artiklar genererar helt enkelt kommentarer som bryter mot svensk lag, som kränker människor och hetsar mot dem. Vi måste ta ett ansvar för det som finns på vår webbsida, vi vill ha en sansad debatt.
Maria: TRIST med massa blinkande reklam som stör läsande!!!! Måste det vara så mycket och blinkande????
Anders Olofsson: Nej, inte för mycket. Det är en balansgång. Vi har extra stort tryck nu i samband med lanseringen också på annonsfronten.
Anders Olofsson: Vi har hög belastning på sajten och databaserna är ansträngda. Men vi jobbar för att åtgärda problemen.
mia: Inte lika överskådligt som tidigare, kommer ni utveckla?
Daniel Sandström: Ja, redan i morgon kommer vi att ha en utförligare guide till tidningen på sidan A2, idag hade vi en annan artikel där. Men tanken är att tidningen kommer att uppfattas som mer lättnavigerad efter hand, det är också en vanesak.
Sandra: Tidigare har det stått "Oberoende liberal" i sidhuvudet på era Opinionssidor. Det gör det inte i dagens tidning. Finns det någon speciell anledning till detta?
Daniel Sandström: Hej det står fortfarande "oberoende liberal" under hästen som finns på huvudledaren, men jag får bolla denna fråga vidare till Heidi Avellan, det är hennes bord.
Elin: Var hittar man lagfarter på nättidningen?
moderator: Se tidigare svar från Anders Olofsson: De är tillfälligt borta eftersom vi avvaktar med att koppla in en del externa källor för att inte riskera prestanda.
Roy: Den "nya sydsvenskan" ser väl ok ut.. Undrar bara om denna förändring är ännu ett steg mot tabloid blaskan som sydsvenskan verkar sikta mot att bli.. Sämre krönikörer, mindre objektiva (det är nästan skrämmande ibland hur ni vinklar.. polis.. demonstrationer.. israel.. för att nämna några) och mer väääänster.. Sporten har blivit till et skämt iallafall krönikören.. Jag vet jag gnäller men har man vuxit upp med sydsvenskan och sett en kvalitativ tidning formas till något tja du förstår nog vart jag vill komma.. Brukar inte gnälla så här men det är inte ofta man får chansen att tycka till. så frågan... Vart är ni på väg?
Daniel Sandström: Hej Roy, Sydsvenskan är en kvalitetstidning och ska så förbli. Någon kvällstidning har vi inga planer på att bli, och mindre objektiva ska vi inte heller bli på nyhetsplats. Men folk har verkligen olika uppfattningar, en del tycker att vi är högervridna andra tycker att vi är mer vänstervridna.det viktiga är att tidningen engagerar!
Jörgen: Varför inte ha tablån för sportprogrammen BÅDE på sportsidorna och bland de "vanliga" programmen?. För att "ev." behöva kompromissa med övriga program är det lättare att ha alla samlade!.
Daniel Sandström: Utrymmet är begränsat, så är det bara. Då kan vi inte ha det på båda ställerna.
Robin: Hej! Jag tänkte bara höra hur det går med direktrapporteringen från MFF- Häcken? Funkar ju inte nu...
moderator: Vi har hög belastning på sajten och databaserna är ansträngda. Men vi jobbar för att åtgärda problemen.
Rikard: Vet inte om mitt meddelande gick fram för jag fick ingen bekräftelse. Min fråga: Jag gillar undersökande journalistik typ avslöjandena kring MKB och andra "halvskumma" och "ljusskygga" föreetelser. Kommer ni att fortsätta med det och gärna utveckla det till att omfatta andra viktiga delar av samhället, till exempel sjukvården och äldreomsorgen?
Daniel Sandström: Hej, vi har precis inrättat en grävgrupp som enbart sysslar med undersökande och granskande grävjournalistik, med syfte just att göra sådana avlsöjanden som du nämner. Så gör vi skillnad, och du kommer snart att märka av det i tidningen.
Margit: (Om papperstidningen) Snyggt! Jättesnyggt och lättläst, tycker jag. Detaljer: Var finns Debatt Malmö (har för övrigt saknats ofta på sistone)? Ja, ja, papper är dyrt (apropå kommentar tidigare om tv-programmet), men läsarna är väl viktigare. Vi vill nog gärna ha tillbaka de danska programmen, och gärna 24:an på huvuduppslaget också.
Daniel Sandström: Tack, det var roligt att höra! Debatt Malmö kommer igen inom kort, och de danska har vi fått mycket kommentarer på, vi får titta på det.
Mathias: Hej! Spontant så blir jag omedelbart väldigt förtjust i den nya webbtidningen, särskilt funktionen "Nyhetsdygnet". Däremot så har jag en anmärkning på innehållet, Sydis är överlägsen när det gäller lokalrapportering men jag saknar en hel del vad gäller utrikes. Saknar många nyheter som man hittar på andra nyhetssidor och föreslår att man satsar hårdare på utrikesrapportering eller alternativt ett samarbete med t.ex. Der Spiegels satsning på engelska, en ruta med just nu modell utrikes. Detta för att ge en total överblick åt läsaren då jag tycker att Sydsvenskan drar sig mer och mer mot att bli en lokaltidning. Är dock väldigt förtjust i den nya designen, bra jobbat!
Anders Olofsson: Roligt att du uppskattar sajten. Just nu ger den inte riktigt en rättvisande bild av innehållet eftersom trafiken är hög och databaserna för tillfället hårt belastade. Vi jobbar vidare med både teknik och innehåll.
Sörmlänning: Ingen fråga men beröm! Jag tycker det nya upplägget funkar utmärkt, speciellt bra att ni inte fallit djupt i "Flash-träsket" som gör vissa huvudstadstidningar oläsbara. Grattis!
Anders Olofsson: Tack!
Johan Hansson: Nya designen känns effektiv och tydlig, men också väldigt anonym. Ser lite ut som en Wizard-kreation i något Adobe/Macromedia-program. Sökte efter lite gamla artiklar idag, och upplever att ni rensat arkivet rejält. Mycket från 2008 verkar inte längre vara tillgängligt. Är detta med avsikt, eller kommer artiklarna tillbaka i sökbar form?
Anders Olofsson: Artiklarna kommer tillbaka. Överföringen har varit komplicerad och våra databaser ska bytas inom kort, men vi åtgärdar steg för steg och timme för timme de brister vi och besökarna hittar.
Elisabeth: Tidningen , som är en favorit!, känns inte fräsch trots ny layout. "gammal" var det första ordet som dök upp sen; ser ut som som en "gratistidning"...tråkigt...varför denna förändring? Förändring är bra och kul oftast men detta känns inte nytt, seen it before, way before...
Daniel Sandström: Om du tittar på en gratistidning så hittar du inga ledarsidor, inga kultursidor, inga utlandssidor, ingen utpräglad lokalbevakning, ingen fördjupning, inga analyser. Kort sagt: jag tycker inte att vi är på väg åt det hållet!
Bo: hej jag hittar inte inslaget om hur tidningen blir till
moderator: Hej, Det finns inte något sådant - däremot en tidning om tidningen. Inslaget om hur Sydsvenskan.se fungerar kan du se i högerspalten på sajten.
Li: Mindre "local" mer "metro" ;) - vilket är bra! Södra Sveriges största tidning behövs kännas mer nationell - och internationell. Fräsch typografi i stort, kanske lite väl många prickade linjer och typografiska detaljer men fint och strukturerat med tjockare färgade linjer i bra toner! Feta typsnittet lite svårläst i rubrikannonser... Förstår att ekonomin också ligger till grund för förändringar & uppfattningen är att fler sidor är helt svartvita. Helt ok men kan bli konstigt där de möter en fyrfärgssida - TV-tablån t ex. Men - proffsigt & absolut till det bättre!
Daniel Sandström: Hej, kul att höra dina åsikter, när du säger "metro" så hoppas jag att du menar "metropolitan" ;-). Sydsvenskan ska vara en regional aktör med stark lokal och global bevakning, vi har helt enkelt många uppdrag och det är det som gör tidningen så speciell. De svartvita sidorna beror på vårt tryckeri, det har speciella förutsättningar som gör att färghanteringen försvinner efter ett visst antal tryckta sidor.
Per: Tycker sidan ser bra ut, tråkigt bara att ni har länkat fel(?) till liverapporteringen mellan MFF-Häcken , den funkar inte alls tyvärr..
moderator: Vi har hög belastning på sajten och databaserna är ansträngda. Men vi jobbar för att åtgärda problemen.
Magnus: För mig är papperstidningen en viktig start på dagen. Dagens SDS fick mig att titta två gånger om det inte var Dagens Nyheter jag av misstag få i brevlådan, även om hela tidningen var rättvänd och inte delvis upp och ner. Kopierat?? Sen tycker jag att sidorna var röriga, med ert nya typsnitt. Kanske en vanesak både för mig och för era redigerare. Allt flyter i hop, texter, bilder och reklam, det breda bandet upptill fick mig att tror att det var en krönika eller liknande. Viktigt att kunna förändra, men allt nytt blir inte automatiskt bra, utan måste utvärderas. Sen är allas våra åsikter givetvis subjektiva, både vi läsare och ni som gör tidningen.
Daniel Sandström: Hej Magnus, givetvis ska vi utvärdera. Nej, vi har inte kopierat DN, men det är en intressant kommentar för det visar hur olika läsarna uppfattar tidningen, någon tycker att det liknar mer en gratistidning, någon annan tycker att det liknar DN.men min fru tycker att tidningen är snyggare nu och hon har väldigt sällan fel...
DANSK TV: Varför har ni minskat ner presentationen av de danska tv-kanalerna?
moderator: Se Daniel Sandströms tidigare svar: Papper kostar pengar (mycket) och priserna stiger hela tiden, därför måste vi (som inte har något presstöd) hushålla med utrymmet. Därav förändringarna. Men på webben kommer du inom kort att kunna se alla tablåer, där är utrymmet inte ett sådant problem.
Andreas: Hur kommer det sig att Vellinge har fått en egen sida mellan Trelleborg som är en mycket större stad. Är det så att det inte är tillräckligt intressant det som händer i Trelleborg, eller vad är beslutet bakom detta?
Daniel Sandström: Trelleborg har en egen tidning, det har inte Vellinge...och väldigt många av våra läsare bor i Vellinge. Men båda kommunerna bevakas i Sydsvenskan, det är ingen skillnad egentligen, det är snarare så att just idag fick Vellinge mer utrymme.
Magnus: Mycket fräschare design på webben, bra jobbat. T.o.m. när man stänger av addblockaren funkar designen! En teknisk fråga, vilket språk är sidan uppbyggd med, cms osv?
Anders Olofsson: Escenic som är java. Kundservice på Drupal som är php. Wordpress på bloggar och Xcap, också java, för en del interaktivitet. (Och säkert en mängd andra fakta du borde känna till men som jag inte ska dyka för djupt i :) Och såklart risk för faktafel när en icketekniker ska svara.)
Ernst Persson: Nästa steg för sydsvenskan.se tycker jag borde vara en rejäl Ekonomi-del med tabeller och allt som ersätter di.se (som har _många_ besökare, right?) för alla i södra sverige!
Anders Olofsson: Noterat.
Stefan: Jag upplever tidningen som mer lättläst och en det är lättare att få en överblick bland alla artiklar MEN vad har ni gjort med seriesidan. Det blev uppror på våra barn vid frukostbordet. Det är en serie mindre och både Blondie och Baby Blues är borta. Alltså de två serier som kanske är mest riktade till barn. Min feedback till er: Fler serier som är riktade till barn mellan 8-14, efter det läser de ändå inte tidningen. Varför inte satsa rejält på en barn och ungdomssida med serier och annat som iuntresserar dem. Det skulle stimulera barnens läsning och skapa kommande kunder till er.
Daniel Sandström: Hej, vi visste att det skulle bli diskussion över serierna och vi får ta in alla synpunkter och fundera på dem. Vi hittar gärna fler serier som riktar sig till barn, även om just Blondie får finna sig i att pensioneras.
Maria: Jag tror inte att min kommentar gick fram tidigare. Liksom Thomas skrev jag angående papperstidningen att jag tycker att reklam och artiklar liknar varandra för mycket, att de glider in i varandra. Detta måste ni se över. Samma sak med grafik och reklam. Jag tror man kan vänja sig vid det mesta men just nu är jag ytterst tveksam till denna förnyelse. Vill också påpeka att jag tycker att korrekturfel dyker upp allt oftare i Sydsvenskan, speciellt i C-delen, men även i B-delen och till och med på kultursidorna. Har ni ingen korrekturläsning längre? Hur ser ni på språkvård? Det är inte roligt att sitta och reta sig varje morgon på meningsbyggnadsfel, felstavningar, fel namn i bildtexter osv.
Daniel Sandström: Hej, vi har visst korrekturläsning och kultursidorna läses alltid väldigt noga, men det kan förstås bli fel ändå. Och det är olyckligt om läsarna tycker att reklamen glider in i artiklarna, det får vi titta närmre på.
Jesper Bylund: Bra med "14 dagar" i Lundadelen. Kommunpolitiken här syns inte lika bra av sig själv som i Malmö och kan behöva ett särskilt grepp. Lite tveksamt med att ni i den nya tidningslayouten bryter isär en artikel på mitten med en smal citatspalt. Jag famlade med ögat några gånger vid läsningen av artiklarna. En vanefråga, såklart, men en redigerings"sanning" handlar ju om att hålla ihop textmassor.
Daniel Sandström: Hej, jag gillar också satsningen på Lundapolitik, jag tror att det är efterlängtat. När det gäller layouten så är det en vanefråga, trust me!
frick: Vad har hänt med namnet Snällposten i samband med lanseringen av den nya sajten?
Anders Olofsson: Bra fråga som jag tyvärr inte kan ge något svar på. Men vi noterar det. Sannolikt enkelt att fixa.
Daniel Sandströ: Hej, nu avslutar jag chatten för min del. Tack för ert engagemang och era frågor! De är supervärdefulla. Daniel Sandström
Jonas Bengtsen: Hej, varför fungerar inte länken med direktrapportering mellan MFF-Häcken?,
moderator: Vi har haft tekniska problem men nu är det igång igen. Ledsen för detta.
Petra: Verkar som att man inte kan ge kommentarer på skrivna artiklar ? Det hade varit väldigt roligt om det hade fungerat.
Anders Olofsson: Vi har funktionen med i nya sajten men när belastningen på databaserna steg slog vi av dem för att ha koll på kapaciteten. Vi smyger upp igen med funktion efter funktion. Det var en bugg i databaserna . Oracle 9 - som spökade. Databasteknikern har byggt runt den så vi är på banan igen.
Anders Olofsson: Stort tack alla ni som chattat! Det var jätteroligt! tack för alla synpunkter, råd och uppmuntrande tillrop. Hälsningar Anders Olofsson Chef Digitala Medier
moderator: Nu stänger vi chatten. Tack för alla era synpunkter - vi hörs snart igen!