Idag chattade familjeekonomen Ann-Sofie Magnusson om årets deklaration med
Sydsvenskans läsare. Läs hennes svar på över 40 frågor!
Emilia: Vilka regler gæller før att man ska kunna gøra avdrag før dubbelt boende?
Ann-Sofie Magnusson: Hej Emilia Har du på grund av arbetet blivit tvungen att ha dubbel bosättning och övernatta på arbetsort som ligger minst 5 mil från hemmet kan du under vissa förutsättningar under max fem år för gift och sambo och max två år för ensamstående göra avdrag för följande: en hemresa per vecka med billigaste färdmedel, faktiska merkostnader eller schablonavdrag på 63 kronor per dag den första månaden och faktisk boendekostnad på arbetsorten (Kan du inte visa den faktiska bostadsutgiften finns ingen avdragsmöjlighet).
Gusten: Hej! Jag sålde min lägenhet i augusti 2008 och flyttade in i en hyresrätt och blev då sambo. Nu letar vi ny lägenhet som kan bli antingen hyres eller bostadsrätt, men mest sannolikt blir det bostadsrätt. Frågan är nu: Kan jag begära uppskov på vinstskatten från min förra lägenhet så att jag skjuter in den vinsten i vår EVENTUELLA nya bostadsrätt? Hur gör jag och vad kommer det kosta mig? Har hört att där är avgift på det fr.o.m i år? Vad händer ifall vi trots allt får en hyresrätt istället då?
Ann-Sofie Magnusson: Hej Gusten! Du kan läsa i broschyren försäljning av bostadsrätt SKV 321. Där framgår hur du ska göra för att söka preliminärt uppskov. Om ni sedan inte köper någon bostadsrätt eller villa får du ta upp vinsten till beskattning när du deklarerar nästa år och då får du dessutom betala ett särskilt tillägg på 10 procent. Om du inte begär uppskov med skatten får du i år betala 22 procent i skatt på vinsten. Om du begär uppskov får du betala 0,501 procent i ränta på uppskovet.
Sara: Hej! Jag har sålt en lägenhet och ska betala drygt 22000:- i skatt på vinsten. Betalade in 5000:- för en månad sen men ska ju betala in mer. När ska inbetalningen vara gjord för att INTE behöva betala ränta. Är det som jag förstått det den 6 maj -09???
Ann-Sofie Magnusson: Hej Sara! I år är basräntan 0 så räntan på restskatt under 30 000 kronor är 0 kronor. Det innebär att det räcker om du betalar in underskottet senast 90 dagar efter att du fått din slutskattsedel. För de flesta innebär det senast i november 2009.
Robbin: Jag arbetar i danmark och har därmed ingen inkomst i Sverige, kan jag föra över de ränteutgifter jag har till min fru?
Ann-Sofie Magnusson: Hej Robbin! Om ni har ett gemensamt lån är det den som betalar räntan som får göra avdraget. Har din fru betalat hela räntekostnaden kan hon göra hela avdraget. Ändra i deklarationerna och informera om det under övriga upplysningar i bådas deklarationer. Informera banken så blir det rätt från början i kommande deklarationer.
Fredrik: Hej, arbetsförmedlingen kräver att jag söker minst 25 oannonserade jobb/vecka + alla utannonserade jobb inom mitt yrke. Hörde att en domstol godkänt avdrag för dessa jobbsökarutgifter. Kan jag göra avdrag för alla jobbsökarkostnader? I vilket fält ska jag göra avdraget? Tack för ditt svar, Fredrik.
Ann-Sofie Magnusson: Hej Fredrik! Förutom resor kan även kostnader för telefon och Internet medge avdrag. Avdrag bör således medges för skäliga utgifter för de samtalsavgifter för telefon och uppkopplingskostnader till Internet som belöper på sökande av arbete. Exempel på andra avdragsgilla kostnader kan vara utgifter för brevpapper, kuvert, porto, betygskopior m.m. Om den arbetslöse kan visa eller göra sannolikt att han haft sådana kostnader bör avdrag kunna medges. Arbetslösas kostnader, även resekostnader, ska dras som övriga utgifter i ruta 06. I inkomstdeklarationen fyll i totalt belopp skatteverket minskar avdraget med 5000 kronor.
Peter: Hej, jag är nybliven husägare och undrar om ränteavdraget görs automatiskt i deklarationen. I så fall - hur blir det om man är två personer som äger huset?
Ann-Sofie Magnusson: Hej Peter! Banken meddelar Skatteverket hur mycket ränta ni har betalat på lånet. Är ni båda betalningsansvariga för lånet meddelar banken att ni betalat halva räntan var om ni inte bett om något annat.
Ricky: Hej! Jag tar kollektivtrafiken varje dag till skolan och till jobbet som båda ligger längre än 2 km bort från mitt hem. Har jag rätt att få ersättning för kostnaderna för månadskorten om jag deklarerar kvittona? Tack
Ann-Sofie Magnusson: Om kostnaderna överstiger 8 000 kronor kan du få avdrag för det. Fyll i så fall i hela kostnaden. Skatteverket drar bort de första 8 000 kronorna för de ger inget avdrag.
Anna: Hej! Vad gör jag om jag felaktigt fått även min kollegas lön på min deklaration (han har inte fått någon lön alls registrerad)? Min chef säger att han skickat in rätt kontrolluppgifter till skatteverket och att det blivit fel hos dem. Ska jag bara stryka och fylla i rätt summa? Som det ser ut nu ska jag betala kvarskatt, men borde egentligen få pengar tillbaka...
Ann-Sofie Magnusson: Jag tycker att du ska kontakta Skatteverket på telefon 0771-567567. Det går även bra att mejla en fråga till dem.
berne: Har ett uppskov på 400000 som ska betalas. Hur många procent är det som jag måste betala?
Ann-Sofie Magnusson: Hej! Om du tänker återföra uppskovet får du betala 22 procent på uppskovet, det vill säga 88 000 kronor. Annars blir den nya uppskovsräntan 0,501 procent på uppskovsbeloppet. Det borde bli 2004 kronor i uppskovsränta per år. Räntan är inte avdragsgill. I din deklaration finns en uppgift på 1,67 procent på uppskovsbeloppet förtryckt d.v.s. 6 680 kronor som du ska betala 30 procents skatt på d.v.s. 2004 kronor.
Sonja Holm: Har fått slututbetalning på Ikanobankens börskonto Kina med risk.Under vilken bokstav ska vinsten redovisas på K 4?
Ann-Sofie Magnusson: Hej Sonja! Jag tror att du ska deklarera det under A.
Ing-Britt: Fick uppskov med en såld fastighet och köpte ett annat hus, har sålt det. Måste jag betala in hela reavinsten på det första den 4 maj, är 50 000:- Vad händer om jag betalar in 30 000:- nu och väntar med resten till nästa år Första huset såldes 1997, det sista 2007, sitter i en hyreslägenhet i dag. Är pensionär.
Ann-Sofie Magnusson: Hej Ing-Britt! Om du inte räknar med att köpa någon ny bostad utan bo i hyreslägenhet kan du inte begära uppskov med skatten utan måste betala 22 procent i skatt på hela vinsten i år.
Diana: Stämmer det att när en person skiljer sig eller någon av partnerna går bort, och sen att dem tex hade lån på ett hus så första året efter detta att man måste redovisa på ett speciellt sätt, inte bara skriva på förenklad deklaration och lämna på skatteverket, kan det vara p.g.a det jag fick jättemycket kvarsskatt? Tack för svar!
Ann-Sofie Magnusson: Hej Diana! Jag kan inte svara på det kontakta Skatteverket och fråga. Telefon 0771-567567 eller skicka din fråga på mejl.
Peter: Är det okej att dra av för flyttstäd och vilken kollumn i deklarationen gör man det i så fall?
Ann-Sofie Magnusson: Hej Peter! Du kan inte dra av för flyttstädning men du kan ansöka om skattereduktion för hushållsnära tjänst hos Skatteverket i Västervik. De ska ha din ansökan med kopior på fakturor från företag med F-skattsedel. Ansökan måste finnas i Västervik senast 4 maj för att du ska kunna få någon skattereduktion för tjänster som köpts under 2008.
jannatesa: Jag och min sambo (ej gifta) fick en son 2007. Min sambo äger huset vi bor i och vi har inga gemensamma tillgångar. Jag har dock hört att vi eventuellt "sambeskattas" eftersom vi har barn ihop. Vad gäller? Och hur fungerar detta? Borde väl läst på mer innan jag frågar men chansar på att få ett proffessionellt svar ifrån dig. Tack på förhand!
Ann-Sofie Magnusson: Hej Jannatesa! Förmögenhetsskatten är borttagen och därför finns inget som sambeskattas men det framgår kanske av deklarationsblanketterna att ni är sambor då ni har gemensamma barn.
Anders E: Jag jobbar som säljare/representant med kontor i bostaden. Dagligen befinner jag mig på "resande fot". Har jag rätt att göra avdrag för något som kan kompensera uppkomna kostnader, allt från toalettbesök till luncher ute mm. Bör kanske tillägga att övernattningar är sällsynta.
Ann-Sofie Magnusson: Jag kan inte svara på det kontakta Skatteverket på 0771-567567 och fråga eller skicka en fråga till dem på mejl.
Ally: I år skall man betala ränta på uppskovet som man har på vinstskatten hur länge skall man hålla på och betala den avgiften? Blir man av med det typ en avbetalning efter några år elller det är en ränta tills du blir av med uppskovet. Skattemyndigheten vill ha 1,67 procent av uppskovsbeloppet, men hur mycket vill dem ha om man väljer att betala in vinstskatten? Hur mycket skatt betalas på vinsten?
Ann-Sofie Magnusson: En schablonintäkt på 1,67 procent av uppskovsbeloppet förtrycks i din deklaration vid inkomst av kapital. Det beloppet beskattas med 30 procent. Om du exempelvis har ett uppskov på 1 000 000 kronor får du betala 30 procent på 16 700 kronor d.v.s. 5 010 kronor i ränta på uppskovet vilket är 0,501 procent av 1 000 000 kronor. Kapitalvinstskatten är 22 procent på vinsten d.v.s. 220 000 kronor i detta exempel. Uppskovsräntan motsvarar därför en vanlig avdragsgill låneränta på 3,25 procent. För att slippa ränta är det möjligt att göra en frivillig återbetalning av uppskovsbelopp på minst 20 000 kronor från en försäljning av privatbostad. Men om vi får regeringsbyte i framtiden kanske uppskovsräntan tas bort, se denna artikel http://www.dn.se/opinion/debatt/vi-tanker-avskaffa-rantan-pa-uppskovet-med-skatten-1.823551
Marianne W: Man får bara dra av 12000 på pensionsparande. Blir det så att man får skatta två gånger för överstigande sparbelopp? Både nu och sedan vid en utbetalning?
Ann-Sofie Magnusson: Ja, men om du har betalat in mer än 12 000 kronor 2008 kan du dra av det överskjutande beloppet 2009 om det då ryms inom det belopp som är avdragsgillt. Spara därför inte mer i år än att det får plats inom 12 000 kronor i nästa års deklaration.
Lisbeth: Hej Jag har köpt en lägenhet för 640.000:- 2003, sålt den för 1250.000:- 2008, måste jag betala 22% på min reavinst 2009, eller kan jag göra uppskov på vinsten. Om svaret är ja, måste jag även betala úppskovet som jag har sedan tidigare såld bostad 2009?
Ann-Sofie Magnusson: Hej Lisbeth! Läs i Skv 321 försäljning av bostadsrätt. Där hittar du alla svaren. Det maximala uppskovet är numera 1 600 000 kronor.
Peter: Hej! Jag undrar om det finns några schablonbelopp för hur mycket tex ett badrum kostar att renovera? Har nyligen sålt min bostadsrätt och anser badrummets renovering vara avdragsbart då jag fräste nytt avlopp, tog ut badkar etc.... Gjorde allt utom rördragning själv och har lite svårt att hitta alla kvitton på fog, kakel och så vidare.
Ann-Sofie Magnusson: Kontakta Skatteverket för att få bra svara på dina frågor. 0771-567567 eller mejla din fråga till dem.
Leif: Hej, min svärmor har städhjälp genom kommunens hemtjänst. hon betalar rätt så mycket för det.Har hon rätt att göra avdrag för det enligt "hushållsnära tjänster", och bara betala 50%?
Ann-Sofie Magnusson: Hej Leif! Nej, tyvärr inte då det är inom kommunens hemtjänst.
Marcus: Hur gör man om man vill redovisa aktier i Ericssons som köptes innan fyra aktier slogs ihop till en, och som såldes efter?
Ann-Sofie Magnusson: Hej Marcus! Läs i broschyren Försäljning av aktier.
Birgitta: Gör avdrag för arbetsrum, brukar skicka med bilaga. Kan jag ändå använda den digitala blanketten?
Ann-Sofie Magnusson: Hej Birgitta! Jag kan inte svara på det kolla med Skatteverket. 0771-567567 eller mejla till dem.
Ulla-Britt Bruh: Hej! Frågan gäller fastighetsavgift. Min man stod som ägare till vårt hus 1 jan 2008 men han avled i februari 2008 var född 1940. Har läst att pensionärer födda 1942 eller tidigare kan få lägre avgift.Fastighetsavgiften kan då begränsas till 4 procent av avgiften. Stämmer detta?Ulla-Britt
Ann-Sofie Magnusson: Hej Ulla-Britt! Jag beklagar att din man gått bort. Reglerna är som du skriver men jag vet inte om det gäller för avlidna. I vilket fall som helst så är det inget man själv ansöker om utan det tar i så fall Skatteverket hänsyn till.
Håkan Strömqvis: Hej. Hur ska man förfara vad gäller undrskrift på deklarationsblanketten när man bor/studerar utomlands och inte kan skriva under senast den 4 maj? Kan man ge en fullmakt eller kan man uppskjuta det hela om man kommer hem t.ex. i slutet av juni?
Ann-Sofie Magnusson: Hej! Jag vet inte du får kontakta Skatteverket och fråga. Du kan troligen söka anstånd med deklarationen.
Ingrid: Är ålderspensionär. Har tjänat 5000 kr. Skall jag betala skatt för dessa pengar?
Ann-Sofie Magnusson: Ja
Gullbritt Sunds: Jag har ett par ROTavdrag att göra. Var och hur gör jag detta?
Ann-Sofie Magnusson: HejGullbritt! Rot-tjänster som är köpta efter 7 december 2008 ska man ansöka om skattereduktion för senast 3 maj 2010. Blankett kommer att finnas på Skatteverkets hemsida i slutet på maj 2009.
Emma: Hej! Vid utlandstjänst magasinerade jag mitt bohag i min gamla hemort o skrev mig hos släkting. Efter utlandstjänst kom jag tb 6 mån till gamla tjänsten o hyrde en lägenhet i den staden samtidigt som jag fortfarande hade saker magasinerade och var boende hos släkting. Kan jag göra avdrag för dubbelt boende o isåfall för vad?
Ann-Sofie Magnusson: Jag vet inte vad som gäller vid utlandstjänst. Kolla med Skatteverket på 0771-567567 eller mejla din fråga till dem. I övrigt kan du läsa mitt tidigare svar på dubbelt boende.
Anna Lindahl: Hej Jag sålde min bostadsrätt nov 2008 och lämnade över den 3 jan 2009. När bostaden lämnades och jag löste mina lån 3/1 2009 fick jag betala en ränteskuld till låneinstutitionen. Ska den vara med på årets deklaration eller blir det nästa år? Den finns inte med på årsredovisningen från låneinstutitionen. Mvh Anna
Ann-Sofie Magnusson: Räntor som betalats före årsskiftet och avser tiden fram till 31/1 2009 är avdragsgilla i deklarationen för 2008. Räntor som du har betalat under 2009 får du ta upp i deklarationen 2010.
Beskattad: Är pensionär sedan 1 maj 2008. I samband med pensioneringen fick jag utbetalt 254 000 från en Vinstandelsfond. Har nu fått besked om kvarskatt på närmare 70 000. Vad gör jag för att lindra detta beslut. Kan jag dela upp summan under fler år, eller?
Ann-Sofie Magnusson: Kontakta Skatteverket och fråga dem.
Erkki Johansson: Vi har löst vårt lån 14 jan i år. Kan vi dra av utbetald ränta fr 2008-11-14 t o m 14 jan i år ? Mvh/ EJ
Ann-Sofie Magnusson: Ja.
Bettan: Är nybörjare på att deklarera. Hur gör man om man sålt aktier? Aktierna såldes med förlust. Aktierna var från början ett annat företag som blev uppköpt (?) och alltså hette något annat än vad de gör nu. Hur påverkar det?
Ann-Sofie Magnusson: Hej Bettan! Läs i broschyren Försäljning av aktier. Det finns även bra exempel på Skatteverkets hemsida.
Sven Persson: Har bott utanfor sverige i nagra ar. Har inte skrivit mig utanfor sverige utan varit skriven hos mina foraldrar. En del av min inkomst betalades ut i Sverige och jag betalar skatt for detta i landet jag bor. Hur ska jag upplysa skatteverket om att jag bodde i utlandet hela 2008 och darfor inte ska betala skatt pa dessa inkomster i Sverige? Kan man skriva sig retroaktivt i utlandet. Givetvis kan jag bevisa att jag inte bott i Sverige. Jag har ingen vasentlig anknytning till Sverige just nu.
Ann-Sofie Magnusson: Jag kan inte svara på det. Fråga Skatteverket på 0771-567567 eller mejla din fråga till dem.
Ola: Hej. En av mina arbetsgivare inte har in den skatt som den har dragit från min lön. Min inkomst därifrån står därför inte med på deklarationen. Vad har jag för ansvar då? Jag har ju betalat min skatt som jag ska. Tar skatteverket det med min arbetsgivare eller måste jag göra något med min deklaration?
Ann-Sofie Magnusson: Du är skyldig att uppge alla dina inkomster på din deklaration till Skatteverket.
Toni: Jag har fått betalt av en tidning för att skriva från fotbolls EM i Österrike. Får jag göra avdrag för kostnader jag har i samband med detta? Resor, boende och matchbiljetter.
Ann-Sofie Magnusson: Kolla med Skatteverket 0771-567567 eller skicka en fråga på mejl.
Conny: I somras arbetade jag för ett företag i några månader som helt uppenbart inte betalt in min skatt. Jag har inte fått kontrolluppgift och den finns inte med på min deklaration. Därför har jag fått en ganska bra skatteåterbäring. Frågan är då: Hur stor är chansen att bli "upptäckt" och vad händer i så fall. Företaget upphörde med sin verksamhet en tid efter att jag slutat pga åtgärder från Skatteverket.
Ann-Sofie Magnusson: Du är skyldig att deklarera alla dina inkomster till Skatteverket.
Kristina Szilag: Hej Ann-Sofie Blev besviken även i år då jag får kvarskatt på flera tusen trots att jag tidigare bad min arbetsgivare dra 500kr mer i skatt.Jobbade tidigare på 2 arbetsplatser,vet att detta kan bero på det.Jobbar nu på 1 arbplats sen juni-08 och får alltså fortf kvarskatt?!Min fråga är vad jag kan göra eller kan jag göra ngt för att slippa kvarskatt nästa år?Har ringt skattev och frågat och deras svar var att arbgivaren ska dra mer skatt,men har ej gett resultat? Tack på förhand mvh Kristi
Ann-Sofie Magnusson: Hej! Om du kan uppskatta dina framtida inkomster kan det ju vara en bra idé att ansöka om jämkning med skatten. Då beräknar Skatteverket vilken skatt som bör dras.
mia: Hur ska man fylla i tillegsblanketten när man sålt fonder eller aktier. Ska det vara antalet andelar eller är det bara 1 st att det är den fonden? försäljningspriset är väl dom uppgifterna banken skrivit ? i deklarationen finns ju förtryckta uppgifer är det avdrag man får göra som dom gjort och att jag på tillägsblanketten ska skriva summan som banken gett mig?
Ann-Sofie Magnusson: Hej Mia! Enklast är att deklarera via internet med e-legitimation. Då ser du vad du ska fylla i och uppgifterna från ev. aktieförsäljning läggs in på rätt ställe på huvudblanketten.
N: För att få lov att dra av för dubbelt boende på annan ort krävs att man är gift eller sambo. Vad räknas som sambo? Måste man ha ett registrerat samboskap?
Ann-Sofie Magnusson: Hej! De två första åren krävs inte att du är sambo. Har du på grund av arbetet blivit tvungen att ha dubbel bosättning och övernatta på arbetsort som ligger minst 5 mil från hemmet kan du under vissa förutsättningar under max fem år för gift och sambo och max två år för ensamstående göra avdrag för följande: en hemresa per vecka med billigaste färdmedel, faktiska merkostnader eller schablonavdrag på 63 kronor per dag den första månaden och faktisk boendekostnad på arbetsorten (Kan du inte vis
Annika: Jag har kvarvarande uppskov på 220.000 kr som nu måste betalas. Hur räknar jag ut beloppet som jag ska betala?
Ann-Sofie Magnusson: Om du ska lösa upp ett uppskov på 220 000 kronor kostar det 22 procent d.v.s. 48 400 kronor.
Per-Erik: Vilket är det vanligaste avdraget som många missar?
Ann-Sofie Magnusson: Jag vet inte men jag gissar att det är avdrag för tillfälligt arbete på annan ort.
pelle: när kan man räkna med att få sin återbäring om man deklarerat på nätet, anmält en bank och’inga andra bekymmer uppkommer?
Ann-Sofie Magnusson: Vecka 24 i juni börjar Skatteverket att betala ut pengar.
Yvonne Andersso: Hur drar man av hushållsnära tjänster?
Ann-Sofie Magnusson: Har du köpt och betalat hushållsnära tjänster under 2008 kan du nu ansöka om skattereduktion. Ansökan inklusive kopior på fakturor ska skickas till Skatteverket 593 85 VÄSTERVIK i god tid före 4 maj 2009. Det finns inte någon möjlighet att få anstånd med ansökan om skattereduktion för utgifter för hushållsarbete, inte ens om du medgivits anstånd med din inkomstdeklaration. Har du haft hushållsarbete som förmån ska du inte skicka in någon ansökan. Underlaget för skattereduktionen framgår då av kontrolluppgiften och förtrycks på din deklarationsblankett.
Daniel: Jag sålde min lägenhet förra året och vill göra avdrag för renoveringar, nya vitvaror osv. men jag har inga kvitton, vad gör man?
Ann-Sofie Magnusson: Du kan uppskatta kostnaderna men jag vet inte om Skatteverket godkänner det. Det är endast förbättrande underhåll som du gjort under föräljningsåret och de senaste fem åren före försäljningsåret och kostnaderna måste överstiga minst 5 000 kronor de år avdrag medges.
Eva R: Hej, om jag haft pensionsfonder som sjunkit i värde (eget sparande i fonder tex SEB tryggliv SPP) kan jag dra av del av värdesänkningen i deklarationen?
Ann-Sofie Magnusson: Om du har sålt fondandelarna under 2008 kan du göra avdrag med 70 procent av förlusten. Men har du dem kvar kan du inte göra något avdrag nu.