Dansk ohälsa kan höja spritskatt

Danmark.
Cancer är långt vanligare bland danskar än övriga nordbor. Tobak och alkohol bör därför bli dyrare, föreslår en statlig handlingsplan.

Att en högre andel danskar inte bara insjuknar i cancer utan också dör av sjukdomen har länge oroat danska myndigheter. Sundhedsstyrelsen arbetar nu med den tredje handlingsplanen på tio år.

Den danska livsstilen med alkohol och tobak får skulden för sjukdomens utbredning. Men också för sämre resultat av vården.

– Själva vården är lika bra i Danmark som i de övriga nordiska länderna, säger överläkare Hans H Storm till berlingske.dk.

I hans ögon är problemet att den danska befolkningen, sett i stort, befinner sig i ett tillstånd som inte bidrar till en framgångsrik behandling.

Tidigare har danska politiker höjt anslagen till behandling av cancersjukdomar. Fler patienter har fått strålning och/eller cellgiftsbehandling. Nu är man inne på mer förebyggande insatser och då nämns prishöjningar på alkohol och tobak, liksom totalt rökförbud på utbidningsanstalter.

I jakt på cancer i bröst, tjock- och ändtarm, lungor och prostata föreslås även massundersökningar.

Men mest hoppas rapportskrivarna på en sundare dansk livsstil.

Dystra siffror för danskar

Enligt den danska rapporten drabbas kvinnor av bröstcancer i mycket olika utsträckning i olika länder. Av 100 000 danska kvinnor insjuknar varje år 118 i bröstcancer. Av 100 000 norska kvinnor är det 99 som drabbas av samma sjukdom.

Den danska dödligheten i samma sjukdom är 31,1 men i Finland 20,7.

40 läsare har reagerat på denna artikel.

17% är glada"

32% är likgiltiga"

17% är nyfikna

32% är arga


Hur reagerar du på "Dansk ohälsa kan höja spritskatt"?

Författare: Mikael Anjou
Publicerad 19 maj 2010 10.50
Uppdaterad 19 maj 2010 10.50

Danmark
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu