Annons:
lördag 25 maj 2013
Annons:

Internet på engelskprov

Danmark.
Planer finns på att danska gymnasieelever ska kunna använda Google translate vid prov i engelska. Redan nu har de tillgång till internet vid prov.
Annons:

Det skriver Nytt från Öresund i ett nyhetsbrev.

Idag kan gymnasieeleverna använda internet i sex ämnen vid prov.

Från 2014 kan det vara utökat till elva ämnen, däribland engelska. Förslaget presenterades av Utbildningsministeriet på torsdagen.

Berörda skolelever uppskattar idén, enligt gratistidningen MetroXpress

– Både under utbildningar och på arbeten används internet hela tiden, och därför borde det vara självklart att man får använda det även under prov i alla ämnen, säger eleven Martin Vitved Schäfer till tidningen.

Engelskläraren Bodil Hohwü Nielsen tycker att digitala prov ger möjligheter, men hon är orolig för att satsningen kan slå hårt mot svaga elever.

– Även om vi tror att unga människor kan göra allt med datorer i dag finns det de som är förvånansvärt dåliga på att använda internet kritiskt, säger hon till MetroXpress.

Om förslaget går igenom kommer engelskproven vara annorlunda konstruerade jämfört med dagens tester.

Annons:
303 läsare har reagerat på denna artikel.

20% är glada"

3% är likgiltiga"

9% är nyfikna

66% är arga


Hur reagerar du på "Internet på engelskprov"?
Annons:

Författare: Ann Gäre
Publicerad 10 februari 2012 23.30
Uppdaterad 10 februari 2012 23.30

Annons:
Danmark
Annons:
Annons:
Läsarpulsen
Bloggar
Annons:
Poddradio

”En sjuhelvetes match”

Poddradio. Om skillnaden mellan derbyn.

Inte bara rätt låt vinner

Poddradio. Många vinnare.

"Jag är orolig för att inte hinna"

Poddradio. Maria Lindberg om sin ständiga kamp.

Toppnyheterna just nu