Många veteraner hamnar i fängelse

Danmark.

Allt fler danska soldater har så svårt att anpassa sig till ett liv i Danmark, efter att ha deltagit i krig, att de slutar i landets fängelser.

De senaste tre åren har befälsföreningen HKKF registrerat 40 fall av tidigare utsända soldater som nu sitter i fängelse.

Fram till nu har föreningen kontakt med 26 soldater i fängelse, de flesta av dem har varit i Afghanistan. Bara under juli och augusti bad sex fängslade soldater föreningen om hjälp.

Soldaterna är dömda för allt från stöld till misshandel och dråp. En stor grupp sitter inne efter att ha gripits med narkotika eller ha begått brott för att skaffa pengar till sitt missbruk.

Det verkliga antalet soldater i fängelse är troligen ännu högre då föreningen bara känner till dem som vänt sig till den.

Författare: TT
Publicerad 27 augusti 2010 07.31
Uppdaterad 27 augusti 2010 07.31

Taggar
Danmark
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu