Misstänkta i Muhammed-fallet kvar i häktet

Danmark.
Det blir fortsatt häkte för två tunisier som misstänks för mordplaner på Muhammedtecknaren Kurt Westergaard i Danmark.

KÖPENHAMN. Östre landsret, motsvarande hovrätten, i Köpenhamn förklarade på fredagen att det på rimlig grund gjorts sannolikt att de båda männen hade planer på att mörda tecknaren.

Högsta domstolen hade tidigare sänt ärendet tillbaka till tingsrätten med krav på ytterligare bevis från säkerhetspolisen PET. De uppgifter som då presenterade fick först tingsrätten och nu också hovrätten att godkänna underlaget för frihetsberövandet.

Männen ska dock inte ställas inför rätta i Danmark. Integrationsdepartementet har på grundval av säkerhetspolisens uppgifter slagit fast att de utgör en fara för statens säkerhet och ska utvisas ur landet utan rättegång.

I bevismaterialet framgår att den ene mannen har stått på vakt utanför Westergaards hem och planen var att mörda tecknaren utan att använda vapen.

Försvaret anser dock att bevisen inte är tillräckliga och den ene mannens advokat överväger att gå till Högsta domstolen ytterligare en gång.

De två männen greps i februari i år tillsammans med en danskmarockansk man. Polisen har släppt den senare i brist på bevis.

Westergaards teckning av Muhammed med en bomb i turbanen mötte rasande protester i den muslimska världen, sedan den publicerats i Jyllands-Posten hösten 2005 tillsammans med ytterligare elva karikatyrer av olika upphovsmän.

Kurt Westergaard skyddas av säkerhetstjänsten och flyttas runt mellan olika hemliga bostäder i rädsla för attentat.

Fler artiklar om Muhammed-teckningarna

Författare: TT
Publicerad 25 juli 2008 16.18
Uppdaterad 25 juli 2008 16.18

Danmark
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu