Annons:
onsdag 22 maj 2013
Annons:

Äppelsekt är inte en dryck

Digitalt & teknik.
"Apple har lyckats lura sina mest hängivna användare till att bli vandrande reklampelare"
Annons:

I veckan hölls det Applevaka i Malmö. Och i Lund. Och i Stockholm. Och i resten av världen.

Folk anordnade alltså små partaj för att lyssna till de senaste kungörelserna från Apples huvudkontor.

Detta är något av det sjukaste jag vet.

Apple har lyckats lura sina mest hängivna användare till att bli vandrande reklampelare, okritiska får som glatt bräker det överstebaggen kommenderar. All egen reflektion är borta, alla ifrågasättanden avfärdas enligt den självklara modellen: ”det är inte dåligt, det är vi som ännu inte förstår hur bra det är”.

Överstebaggen, Steve Jobs, är en genialisk utvecklare. Han är enormt skicklig på att presentera saker inför publik. Och det företag han leder har konstruerat massor av coola, banbrytande, snygga, välfungerande och på det hela taget lysande grejer. Det är inte tal om annat.

Jag skriver den här texten på en ganska ny femtontums MacBook Pro (som har klart sämre driftsäkerhet än sin föregångare) och ringer mina samtal på en Iphone (utom de samtal som bryts innan de ens kopplas upp). Men jag vill inte byta. Jag gillar alltså Macs grejer, trots allt. Bara inte i en sådan omfattning att jag börjar känna för detta stora företag som jag känner för ett fotbollslag eller för mina familjemedlemmar eller så.

För just så är det i äppelsekten. Kritik mot Apple eller överstebaggen upplevs av de fanatiska användarna som ett personligt påhopp, som en kränkning av djupaste sort. Jag testade att lista några enkla och konkreta problem med Iphone på min privata blogg för några veckor sedan. Jag häpnar fortfarande när jag bläddrar igenom kommentarerna.

Men jag fick ju i alla fall något i utbyte för allt bräk jag fick från småfåren: En perfekt bild av konsumistisk och konformistisk dumhet.

Annons:
191 läsare har reagerat på denna artikel.

46% är glada"

18% är likgiltiga"

4% är nyfikna

30% är arga


Hur reagerar du på "Äppelsekt är inte en dryck"?
Annons:

Författare: Andreas Ekström
Publicerad 1 juli 2010 23.30
Uppdaterad 1 juli 2010 23.30

Annons:
Digitalt & teknik
Annons:
Annons:
Läsarpulsen
Bloggar
Annons:
Poddradio

”En sjuhelvetes match”

Poddradio. Om skillnaden mellan derbyn.

Inte bara rätt låt vinner

Poddradio. Många vinnare.

"Jag är orolig för att inte hinna"

Poddradio. Maria Lindberg om sin ständiga kamp.

Toppnyheterna just nu