Vill du hämta spelet tvingas du gå med på att företaget som äger spelet, Bertheussen IT, får samla in, lagra och sprida information om dig. Ditt namn och uppgifter om ditt kreditkort sparas, liksom information om vad du handlar på nätet, var du är och vem du spelar med över nätet.
Företaget kan också hämta information om dig från Facebook och andra källor, och sedan sälja informationen. Det skriver norska tidningen Verdens Gang, som danska Ekstra Bladet läst. Wordfeuds villkor, på juridisk engelska, finns här.
Med 15 miljoner kunder kan informationen ha ett visst ekonomiskt värde, eftersom den kan säljas till annonsörer som vill rikta in reklam efter vissa målgrupper.
Norska Datainspektionen oroar sig för att den insamlade informationen ska kunna hamna hos kriminella och missbrukas.
Men mannen bakom det populära spelet, Håkon Bertehussen, försäkrar i ett mejl till den norska tidningen att farhågorna är överdrivna och att man inte samlar in så mycket fakta som kontraktet medger, i stort sett bara namn och adress.
Men till det kan läggas profilbild och telefon-id. Och någon lär dokumentera kontokortsinformationen och var du befinner dig. Bertehussen bekräftar att de uppgifterna kan gå vidare till andra företag.
För övrigt anser han att de användarvillkor som spelaren tvingas godkänna är branschstandard. Och på den punkten får han stöd av norska Datainspektionen.