Ubuntu öppnar nya fönster

Text: Niklas Holm
Publicerad 16 april 2009 22.44 Uppdaterad 16 april 2009 22.45

Digitalt & teknik.
De flesta av oss betalar tusenlappar för datorprogram utan att ens fundera över om de är värda pengarna. Detta trots att det inte behöver kosta en krona. Lasse Roth i Malmö valde en gratislösning. Ett beslut han inte ångrat för ett ögonblick.

MALMÖ. – En dag tröttnade jag på att rensa datorn från onödigt innehåll och på all tidsödande virusjakt. Jag insåg att jag behövde något annat och hittade ett intressant alternativ på nätet. Sen dess har jag aldrig sett tillbaka.


Lasse Roth, 63, är egen företagare och bor på Gamla väster i Malmö. Sedan tre år är han också en varm förespråkare för det Linuxbaserade operativsystemet Ubuntu.

– Man blir lite talibansk när man hittat något riktigt bra som andra helt missar. Jag har fått tillgång till en värld av kostnadsfria datorprogram som är både bättre och säkrare än de jag tidigare betalade för.


Han betecknar sig själv som en i allra högsta grad vanlig datoranvändare med ordinära behov av programvara.

– Såna som jag är den perfekta målgruppen för Ubuntu. Vi som använder datorn till kontorssysslor, surfning, bilder och mejlväxling. Spelfantaster skulle jag däremot inte rekommendera att byta operativsystem.


Ubuntu brister fortfarande i utbudet av spel anpassade till systemet och att det saknas stöd för en del hårdvara.

– I starten hade jag lite bekymmer med grafikkortet. Men problemen är betydligt färre idag. På tre år har systemet blivit mer komplett.


Han visar med stor tillfredsställelse hur programmen fungerar på datorn. Istället för Microsofts Officepaket finns Open Office, Gimp ersätter Photoshop och som webbläsare har han Firefox. Sammanlagt använder han runt tio program som bygger på Ubuntu och liksom operativsystemet är kostnadsfria.

– Kanske är jag enögd, men utifrån mina behov har det bara funnits fördelar med att lämna Windows. I Ubuntu finns inga virusrisker, datorn hänger sig aldrig och jag behöver inte starta om den vid uppdateringar.


Dock medger han att användarna har ett inte helt obefogat rykte om sig att vara renodlade datorfantaster.

– Jag gick på en lokal Linuxträff en gång. De talade långt över mitt huvud och jag insåg varför systemet har en nördstämpel.


Räddningen har varit det nätforum som finns för Ubuntuanhängare.

– Skriver du att du är helkorkad och inte fattar nåt får du svar på ett sånt sätt att även du begriper vad som behöver göras.


När Lasse Roth bytte till Ubuntu var motivet i första hand att slippa strul med datorn. Att de nya lösningarna inte kostade något var mest en bonus.

– Men efterhand har jag insett att det också finns en hel del pengar att spara. Ett hem i dag har ju oftast flera datorer och ska du ha Windows i alla blir det snabbt tusenlappar i onödan.


Han har talat sig varm för varan i vänkretsen, men utan större framgång.

– Ärligt talat har det gått trögt. Min enda förklaring är att folk väl trots brister vet vad de har, men inte vad de får.

Större eller mindre text



3 läsare har reagerat på denna artikel

100% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Ubuntu öppnar nya fönster"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu