Användarvänlighet det viktigaste

Text: Niklas Holm
Publicerad 18 september 2009 6.00 Uppdaterad 18 september 2009 6.00

Digitalt & teknik.
”Skype för seniorer.” Så brukar skaparna av tv-telefonen Joice beskriva sin teknik som ryms i en liten vit fjärrkontroll bestående av 1900 olika smådelar.

– Vår lösning ger visserligen inte hd-kvalitet, men den är absolut enklast att använda, säger Johan Eckerstein, vd för myJoice.

Företaget har huvudkontor i Västra Hamnen i Malmö. Försäljningen av Joice började på allvar för bara några månader sedan, så det är för tidigt att säga hur framgångsrik produkten kan bli.
– Fast potentialen är enorm, säger Johan Eckerstein.

Med hjälp av Joice kan den som sitter vid sin tv via några få knapptryckningar genomföra bildsamtal med någon som i andra änden är uppkopplad med dator, mobil eller tv.
– Visst går vårt system att beskriva som ett ”skype light”. Men för människor som är ovana vid datorer blir Skype gärna för komplicerat. Här kan de sitta vid sin tv som vanligt och enkelt hålla kontakt med nära och kära, säger Johan Eckerstein.

I många ensamma äldres hem står tv:n på stora delar av dagen. Den står för det sociala bruset och är centralt placerad. När det sker via tv:n blir motståndet mot att lära sig ny teknik mindre.

Joice kopplas till en tv och ett datornätverk. Dessutom behövs en webb-kamera.

Uppringaren bläddrar i en kontaktlista som också kan innehålla bilder. Sen är det bara att trycka på en grön knapp för att ringa upp.
– Vi har tagit bort varenda onödig knapp som finns. Det är frestande att ha extrafunktioner, men inte om allt ska vara riktigt lättanvänt.

Datortillverkare konkurrerar gärna med att erbjuda så många olika funktioner som möjligt. Vi gör tvärtom, säger Johan Eckerstein.

Främsta målgruppen är pensionärer och deras anhöriga. Äldre som lever ensamma och där familj och vänner är måna om att hålla bra kontakt med varandra.
– Familjer där medlemmarna bor långt ifrån varann, som utlandssvenskar och nysvenskar till exempel. Alla har ju en pappa eller mamma, säger Johan Eckerstein.

Om de äldre är sjuka eller svaga kan oroliga anhöriga hålla dem under uppsikt genom Joice. Ett video­samtal berättar mer om deras tillstånd än ett vanligt röstsamtal. Även funktionshindrade eller till exempel strokedrabbade kan ha glädje av en lättanvänd box.

Företaget har också fått mycket uppmärksamhet från vårdgivare. De ser möjligheter till att underlätta nattpatrullers arbete eller att förenkla hanteringen av falsklarm.

Men eftersom systemet bygger på att det finns en vakande kamera i hemmet är den personliga integriteten en frågeställning som kan bli problematisk att knäcka.

Så mycket kostar Joice

Boxen kostar 2 990 kr och abonnemanget 120 kronor per månad utan bindningstid.
Ett abonnemang med box kostar 199 kronor per månad med 24 månaders bindningstid. Till detta kommer en uppläggningsavgift på 179 kronor.
Fritt antal pc-konton ingår.

Fick pris i Chicago

Joice utsågs i veckan till ”bästa tekniska innovation” av amerikanska Illinois Healthcare Association i Chicago, med motiveringen att ”miljoner äldre och handikappade på ett oöverträffat enkelt sätt via tv:n och bredband nu kan kommunicera med anhöriga och vårdgivare.”

Större eller mindre text



1 läsare har reagerat på denna artikel

100% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Användarvänlighet det viktigaste"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu