Google stoppar Kina-censur

Text: TT
Publicerad 22 mars 2010 21.00 Uppdaterad 23 mars 2010 12.41

Digitalt & teknik.
Internetjätten Google meddelade i dag att företaget nu har stoppat censuren av sin kinesiska sökmotor Google.cn. Många unga IT-användare i Kina beklagar att Google stängt sin söktjänst. Förutom Google försvinner även e-post och nätböcker när söktjänsten flyttas till Hongkong. Enligt regeringen rör sig om en rättslig fråga.

PEKING. Sökresultaten för kinesiska användare censureras inte längre.

Bland många unga välutbildade kineser är Google populärt, även om den inhemska konkurrenten Baidu dominerar i landet i stort. I Pekings IT-distrikt Zhoungguancun tror många att andra tjänster, som e-post och nätböcker, också försvinner när söktjänsten flyttas till Hongkong.

– Jag är mycket ledsen, sade en man som lägger ned blommor utanför det amerikanska företagets huvudkontor. Han vill inte uppge sitt namn.

– Det är beklagligt, säger 28-årige Chen Wen som arbetar inom finans.

– Men jag tror att det var oundvikligt. Regeringen hade aldrig kompromissat i fråga om filtrering. Kina behöver det här företaget. Det är en stor förlust för landet.

Regeringen tycktes vilja tona ned innebörden av Googles beslut. Det rör sig om en rent rättslig fråga som berör ett specifikt företag, hette det.

– Jag kan inte se att det kommer att påverka de kinesisk-amerikanska relationerna om inte somliga vill politisera det, sade utrikesdepartementets talesman Qin Gang till reportrar.

Google har ”brutit mot ett skriftligt löfte” och det är ”helt fel” dundrade den statliga kinesiska nyhetsbyrån Nya Kina direkt efter att den USA-baserade internetjätten meddelat att censuren stoppats och att de kinesiska användarna nu omdirigeras till ocensurerade sidor hos Google Hongkong.

”Tidigare i dag stoppade vi censuren på våra söktjänster Google Search, Google News och Google Images på Google.cn”, skrev företagets chefsjurist David Drummond i ett blogginlägg.

”Vi hoppas innerligt att den kinesiska regeringen respekterar vårt beslut, även om vi är medvetna om att den när som helst kan blockera tillgången till våra tjänster”, fortsatte David Drummond i sitt inlägget.

Det har legat i luften att Google inte längre tänker tillmötesgå den kinesiska regimens censur-krav och senast i fredags skrev kinesiska medier att Google kommer att lägga ner sin verksamhet i Kina den 10 april – något Google självt inte kommenterade då.

Företaget har dock tidigare varslat om att det ska lämna Kina efter avslöjanden om cyberangrepp och intrång i e-postkonton på Gmail, som tillhör kinesiska människorättsaktivister.

Intrången är en av flera frågor som ökat spänningen mellan USA och Kina inom diplomati och handel.
– Vi är besvikna över att Google och den kinesiska regeringen är oförmögna att träffa en överenskommelse som skulle tillåta Google att fortsätta operera med sin sökmotor på Google.cn, sade Vita husets talesman Mike Hammer.

Större eller mindre text



2 läsare har reagerat på denna artikel

0% är glada

50% är likgiltiga

0% är nyfikna

50% är arga


Hur reagerar du på "Google stoppar Kina-censur"?

  • Censur
  • Då har Google kommit längre än svenska politiker och tidningar. Här är det fortfarande stopp för annonser för partier som Sverigedemokraterna (SD) och Svenskarnas parti (SvP).Men det är klart, Google kännar pengar på sin yttrandefrihet, det svenska etablissemanget tappar anhängare på att släppa fram andra.
  • Robert
  • tisdag 23 mars 2010 kl 00:55

  • Konstigt.
  • Det låter lite konstigt med tanke på att SD spammar sönder ALLT på på internet och någon censur har jag då aldrig bevittat. Senast försökte jag förklara för en som vanligt trångsynt SDare att punklåtar på youtube inte är bästa plats att propagera SD på. Det är nog snarare så att ni vill TVINGA tidningar och bolag att publicera er propagada mot deras vilja.
  • Joel
  • tisdag 23 mars 2010 kl 07:20

  • Äntligen!
  • Det är på tiden att någon står upp mot Kinas oblyga försök att styra internet. Kina är en diktatur som till varje pris måste bekämpas.
  • Gert Andersson
  • tisdag 23 mars 2010 kl 06:41

  • Joel,
  • Det är en skilnad på statlig lagstadgad censur och till exempel en tidning som väljer att ta bort ett eller flera inlägg eller vinkla en händelse eller inte raportera alls om samma händelse. I Kina handlear det om att google nu slutar krypa för diktaturens Kina, och detta innebär enbart en sak, att inga pengar kan tjänas i Kina för Amerikaner gör bara det "rätta" om det finns pengar att tjäna eller kokstander att minska. Google ska inte censureras men kommer inte att finnas länge i Kina nu
  • Fredrik
  • tisdag 23 mars 2010 kl 08:27

  • Äntligen
  • ett steg i rätt riktning. Bra att Googles tar ställning.
  • fruntimmersbloggen
  • tisdag 23 mars 2010 kl 13:07
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu