Ägare av vindkraft ska skatta för el

Ekonomi.
20 000 personer i Sverige som äger andelar i vindkraft har fått ett surt besked. Skatterättsnämnden anser att de måste skatta på prisskillnaden mellan den el de köper från vindkraft och priset på elbörsen Nordpool.

STOCKHOLM. Cirka 20 000 personer i Sverige som äger andelar i vindkraftverk fick ett negativt besked på måndagen. Skatterättsnämnden beslutade att de måste betala skatt på prisskillnaden mellan den el de köper från vindkraft och priset på den nordiska elbörsen Nordpool, enligt SVT:s Rapport.

De som investerat i vindkraft hade bland annat billigare el i sikte. Men redan tidigare har Skatteverket slagit fast att priset på Nordpool är att betrakta som marknadspris, och Skatterättsnämnden – en myndighet under finansdepartementet vars beslut är bindande – gick alltså på samma linje.

Beslutet kommer samtidigt som FN:s stora klimatmöte i Köpenhamn inleds. Flera politiska partier, på båda sidor blockgränserna, överväger nu att ta initiativ för att få till en ändring av regelverket.

Författare: TT
Publicerad 7 december 2009 20.01
Uppdaterad 7 december 2009 20.01

Ekonomi
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu