Fettskatt kan smörja dansk gränshandel

Text: Niclas Ericson
Publicerad 6 augusti 2010 6.30 Uppdaterad 10 augusti 2010 9.42

Ekonomi.
Livsmedel som innehåller stora mängder mättat fett kommer att beskattas hårdare i Danmark från nästa år. Danska livsmedelsbranschen varnar nu för att den extra fettskatten kommer att drabba exporten och öka gränshandeln.

KÖPENHAMN. Danska folketinget har beslutat om en ny avgift på mellan 13 och 14 danska kronor per kilo för livsmedel som innehåller större mängder mättade fetter.

Den nya extra­skatten innebär exempelvis att priset på en kvarts liter vispgrädde stiger från 8,50 kronor till 9,50 kronor i de danska butikerna, enligt beräkningar av skatteministeriet.

Med fettskatten hoppas den danska regeringen dra in en miljard kronor årligen i nya skatteintäkter.

Den danska livsmedelsbranschen rasar mot skatten och varnar för att gränshandeln med livsmedel kommer att öka som följd.

– Det kommer att bli mer smör i gränshandeln. Det råder det inget som helst tvivel om. När folk redan köper öl och läsk kommer man även att passa på att köpa smör och margarin, säger Flemming Lind vid konsultföretaget Ernst & Young till Business.dk.

Hos Bisca i Danmark, som bland annat tillverkar ­Digestivekexen, oroas man över att den extra fettskatten kommer att drabba den danska exporten av livsmedel.

Enligt Biscas vd Leif Bergvall Hansen kan skatten tvinga livsmedelsbranschen att hitta nya fetter, något som ökar tillverkningskostnaderna.

– Det vill göra våra varor dyrare och skada vår export, säger han.

Större eller mindre text



231 läsare har reagerat på denna artikel

16% är glada

4% är likgiltiga

3% är nyfikna

77% är arga


Hur reagerar du på "Fettskatt kan smörja dansk gränshandel"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu