Det visar en undersökning från nätsidan Lunarstorm.
* Totalt arbetar 32 procent av Sveriges ungdomar, mellan 15 och 25 år, extra.
– Jag tycker det är en ganska hög siffra. Speciellt med tanke på att studier är väldigt stressande för unga, vilket framkommit i tidigare undersökningar. Det är mycket som ska hinnas med, säger Karolina Blom, informationsansvarig på Lunarstorm.
* Allra flitigast är de unga i Skåne och Blekinge där 35 procent har ett extrajobb.
– Det verkar vara en bra arbetsmarknad i Skåne. Och finns det tillgång på jobb kommer också de unga ut lättare. I kommentarerna till den här undersökningen ser man att det är många unga som skulle vilja jobba extra men har svårt att få tag på ett jobb, säger Karolina Blom.
* För extraknäckandet ger, enligt undersökningen, bra utdelningen inför
framtiden.
De som jobbar extra tror i större utsträckning på högre lön i framtiden än de som inte extrajobbar.
Värderingsmässigt skiljer de som arbetar extra också ut sig genom att tro att stor arbetslivserfarenhet, ödmjukhet och hårt arbete är nyckeln till framgång.
* Dessutom har de bättre koll på sin privatekonomi och sparar i större utsträckning.
– De som verkligen lyckas få ett jobb har ett stort försprång. De kan redan nu börja jobba på sitt nätverk och skaffa sig arbetslivserfarenhet. Därför är det viktigt att vuxenvärlden hjälper de unga att komma ut. Det gäller både föräldrar, skola och arbetsförmedling, säger Karolina Blom.
12 074 ungdomar i åldrarna 15-25 år har deltagit i undersökningen genom en webbenkät på Lunarstorm.
Lunarstorm, en mötesplats på Internet för unga, är Skandinaviens mest
besökta webbplats.
70 procent av Sveriges ungdomar i åldrarna 15 till 20 år är medlemmar.
Totalt har sajten 1,2 miljoner aktiva medlemmar.
Därutöver besöks Lunarstorm dagligen av 400 000 unika besökare.
Könsfördelningen är 53 procent tjejer och 47 procent killar.
% är glada
% är likgiltiga