Nu satsar banken bakom undersökningen miljoner på ekonomiutbildning för unga via nätet.
– Vi måste lära ungdomarna mer om privatekonomi så de inte lockas av sms-lån och liknande, säger Magnus Paulsson, vice vd och regionchef för Danske Bank Syd.
Danske Bank har låtit det danska undersökningsföretaget Zapera ställa en mängd frågor om ekonomi till 1600 personer i åldern 18-19 år.
Undersökningen har gjorts via internet, till utvalda i Zaperas paneler med frivilliga i Sverige, Norge, Finland, Danmark, Irland och brittiska Nordirland. Frågorna har ställts på respektive lands språk.
Svaren tyder på att de flesta unga vill ha ordning på sin ekonomi. Man har bra koll på sina bankkonton och undviker att övertrassera.
Men undersökningen visar också att unga har ganska svårt att räkna procent och värdera lånekalkyler.
Mest avslöjande är frågan om vilket lånealternativ som är billigast, se cirkeldiagrammet här intill.
I Sverige är det bara 40 procent av de unga som svarat rätt, att bankens alternativ med 10 procents ränta är billigaste lånet. Antal procent rätta svar i övriga länder var Danmark 53, Finland 49, Nordirland 37, Norge 36 och Irland 31.
Magnus Paulsson på Danske Bank är inte helt förvånad.
– Jag har själv tre barn och har märkt att de haft svårt att förstå räntor och amorteringar. Det gäller även naturvetare med bra betyg.
För att öka kunskaperna tänker banken därför starta en utbildningssatsning för 57 miljoner kronor: Det ska bli en webbplats för barn i åldern 5–15 år och ett paket för skolundervisning, som tas fram av danska mattelärare.
– Men se det inte som en kritik mot skolan, säger Magnus Paulsson.
Kan inte undersökningens resultat ses som en kritik mot bankers traditionella sätt att presentera sina produkter?
Varför räkna årsränta när det handlar om tvåveckorslån, är det inte så man bäddar för ”räntefria” sms-lån med höga avgifter?
– Jo, det kanske ligger något i det. Vi får väl ta och rannsaka oss själva också, säger Magnus Paulsson. Men han har ändå svårt att se hur man skulle kunna klara sig utan klassiska begrepp som årsränta.
Magnus Paulsson medger också att banker inte är så bra på att ge snabba billiga lån, eftersom det tillkommer uppläggningskostnader.
– Vi är bäst på stora lån, som när man ska köpa hus.
På frågan ”vad är ränta?” valde bara 41 procent av de svenska ungdomarna
rätt svar – priset för att låna pengar.
32 procent trodde det var en avgift från banken, 3 procent trodde det var
uppläggningsavgift, 8 procent svarade den statliga skatten på penninglån, 4
procent inget av alternativen och 13 procent svarade vet ej.
De svenska ungdomarna var sämst av alla i denna fråga. Så här många procent
svarade rätt i övriga länder: Danmark 58, Irland 56, Finland 47, Nordirland
och Norge 42.
0% är glada
0% är likgiltiga