– Jag tror mycket beror på den bristande konkurrensen i handeln, säger Annika Bergman, ordförande för Sveriges grisproducenter.
Även utredaren som ligger bakom siffrorna, Håkan Loxbo på Jordbruksverket, lutar åt att handeln har ett större prispåslag på svenskt kött än på det importerade.
– De tre stora kedjorna i landet har 90 procent av marknaden och man kan spekulera i att något händer där, säger han.
Håkan Loxbo har undersökt hur mycket köttproducenterna i Sverige får betalt jämfört med övriga EU. Han fann att prisnivån på nöt-, svin- och kycklingkött ligger ungefär på genomsnittet för EU-länderna eller något under.
Sedan gick han till butikerna och noterade att det svenska köttet ändå nästan alltid är dyrare. För obearbetat nötkött är skillnaden mellan 15 och 25 kronor kilot, för griskött mellan 10 och 15 kronor och för fjäderfän mellan 15 och 20 kronor kilot.
Svenska konsumenter betalar därmed någonstans mellan 1,8 och 3,2 miljarder mer för svenskt kött, trots att betalningen till uppfödaren ligger på ett EU-snitt.
– Ja, jag blev överraskad av siffrorna, säger Loxbo. Jag trodde inte att det skulle bli så mycket pengar.
Vart mellanskillnaden tar vägen kan han bara spekulera i. Slakteriernas prislistor liksom handelns inköpspriser är väl förborgade hemligheter.
Slakterijätten Scan tvår dock sina händer.
– Det här är ett känsligt kapitel, säger informationschefen Margareta Thorgren. Men Scans marginaler är väldigt små så pengarna hamnar inte i våra fickor.
Hon förnekar också att Scan skulle vara ineffektivt och därmed behöva sälja dyrt till handeln.
– Vi arbetar hela tiden med att effektivisera kedjan, säger hon.
Icas presschef Staffan Ekengren säger att det högre priset på svenskt kött speglar en brist på marknaden. Han pekar också på bristande effektivitet i det svenska förädlingsledet.
– Att priserna skulle bero på dålig konkurrens inom handeln håller vi inte med om. Bara inom Ica sätter varje handlare sina egna priser.
Livsmedelsekonomiska institutet konstaterade i en rapport i december i fjor att svenska mervärden som djurskydd, djurmiljö och smittfrihet inte är några säljargument på exportmarknaden.
Jordbruksverket ville med rapporten som publicerades igår undersöka om det gick att få betalt för mervärdena på den inhemska marknaden. Rapportens slutsats är att konsumenterna har den betalningsviljan men att de högre priserna inte kommer producenterna till del.
% är glada
% är likgiltiga