Inspiration för framtida entreprenörer

Text: Kerstin Sjödén
Publicerad 26 maj 2008 23.30 Uppdaterad 26 maj 2008 23.30

Ekonomi.
– Förstår ni Karin Boyes dikt ”Nya vägar” har ni allt för att lyckas med era nya liv som entreprenörer.
Staffan Preutz var en av flera talare när Dagens Industri igår anordnade gasellträff.

Glasögon från Boden, fällor vid snabb tillväxt, återvinningsföretag från Nepal. Ämnen av vitt skilda slag samsas på programmet under gasellträffen.


Andreas Skinnars från Export­rådet varnar för att svenska företag förlorar andelar på världens tillväxtmarknader.


Men med rätt strategi och kunskaper om den lokala marknaden kan små och medelstora företag utnyttja internationella affärsmöjligheter.


– Kina behöver inte vara rätt för dig och ditt företag. Vi ser ett stort intresse i Dubai, men också Polen och Ryssland. Och så börjar det viskas om Latinamerika, vilket jag tycker är roligt.


Staffan Preutz är en annan talare på programmet. Han berättar om hur han som 15-åring skapade sina första glasögon som han sålde till en majorsfru med försäljningsargumentet att de var från Paris.


Idag tillverkar Polaris Optic 60¿000 glasögon om året som exporteras till 28 länder.


Även om Staffan Preutz alltid varit mer intresserad av glas­ögon än av litteratur, så är det en dikt som varit viktig i hans liv som företagare: ”Nya vägar” av Karin Boye. Han läser dikten och uppmanar alla som vill bli framgångsrika entreprenörer att lära sig den utantill.


Sofia Bergenstjerna och Frida Haavisto talar om kvinnliga entreprenörer. De möttes på Handelshögskolan i Göteborg och driver idag företaget Beautiful Business.


Det började med en bok där Sofia och Frida presenterade 200 unga kvinnliga entreprenörer.


– Boken fick stort gensvar. Det kändes som början på något riktigt bra, säger Sofia Bergenstjerna.


Nu har Sofia och Frida skapat ett affärs- och inspirationskoncept som vänder sig till kvinnor. Driftig.nu har blivit en av Sveriges största mötesplats för kvinnliga företagare med 2¿500 medlemmar.


Varför behöver kvinnliga företagare ett särskilt nätverk?


– Kvinnor driver företag i mindre utsträckning än män och behöver förebilder i andra kvinnor. För kvinnor är steget att driva företag ofta lite större än för män.

Gasellföretag

Sedan år 2000 utser Dagens Industri de snabbast växande företagen i landet, så kallade gasellföretag. Några av kriterierna är att företagen ska ha offentliggjort minst fyra årsredovisningar, ha en omsättning som överstiger tio miljoner kronor och ha minst tio anställda.

En gasell är ett spensligt och långbent djur, känt för att springa snabbt, som trivs på savanner och i vissa ökenområden.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Inspiration för framtida entreprenörer"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu