Uppstickare från Norge pressar boräntor

Text: Amelie Bosson
Publicerad 11 september 2008 23.30 Uppdaterad 15 september 2008 2.00

Ekonomi.
DnBNor, Norges största bank, är uppstickaren som ger bäst ränta på bolån just nu och därmed också pressar övriga banker.

Efter Riksbankens räntehöjning kan det vara klokt att hålla ett extra öga på bankernas räntesatser för både in- och utlåning. Det blir dyrare att låna men banker som vill in på marknaden passar på att pressa andra långivare.


Sedan årsskiftet är Norges största bank med i den svenska bolåneligan. Enligt Finansportalens lista ger DnBNor lägsta ränta på lån till villa och bostadsrätt med rörligt lån på 5,77 procent, och på flera olika bindningstider. På så kort bindningstid som tre månader är Icabanken och Länsförsäkringar lite vassare, och på den tvååriga räntan där DnBNor inte är med och konkurrerar ligger Skandiabanken bäst till just nu.

– Vi är nya på den svenska marknaden och vill helt enkelt ta marknadsandelar genom bra villkor, säger Mattias Geijerstam, informationschef på DnBNor.


Ränteläget gynnar DnBNor, menar han. När det blir tuffare att klara boräntorna är det helt rätt tid att marknadsföra sig med lägre räntor.


Hittills har de etablerade bankerna inte sänkt sina räntor till den norska bankens nivå De förlitar sig i stället på trogna kunder och väl inarbetade varumärken.


För den enskilda bankkunden kan pressen från nya aktörer också innebära möjlighet att förhandla till sig en bättre ränta än den officiella hos sin bank.


Ränteläget ger även fördelar för de bankkunder som vill låna ut sina pengar till banken. Enligt Finansportalen, som redovisar de bästa räntorna, är Kaupthing Bank just nu på topp. Hos den isländska banken får man 5,55 procent på sina insatta pengar.


Lettiska Parex ligger tvåa på 5,30 och Finans AB Marginalen, Amfa Finans och Svea ekonomi erbjuder 5,25 procent.


Detta gäller konton med insättningsgaranti, utan bindningstid och inte högre krav på kontobehållning än 10 000 kronor.


Men räntan kan skilja sig beroende på hur mycket man är villig att spara och under hur lång tid, så det kan löna sig att jämföra olika banker.


Bank 2 erbjuder 5,75 procent, men då krävs att man binder pengarna i ett år. Vill man ta ut pengarna tidigare blir det den vanliga Bank 2-räntan 4,80.


DnBNor erbjuder än så länge ingen inlåning.

– Vi kommer att utöka i Sverige på sikt, men just nu är ingenting på gång, säger Mattias Geijerstam.

Bästa boräntorna just nu

Villa
Rörligt, DnB Nor, 5,77%

3 mån, Ica med flera, 5,79%

1 år, DnB Nor, 6,11%

2 år, Skandiabanken, 5,84%

3 år, DnB Nor, 5,62%

5 år, DnB Nor, 5,58%

10 år, DnB Nor, 5,59%

Bostadsrätt
Rörligt, DnB Nor, 5,77%

3 mån, Ica med flera, 5,79%

1 år, DnB Nor, 6,11%

2 år, Skandiabanken, 5,84%

3 år, DnB Nor, 5,62%

5 år, DnB Nor, 5,58%

10 år, DnB Nor, 5,59%

Större eller mindre text



2 läsare har reagerat på denna artikel

50% är glada

0% är likgiltiga

50% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Uppstickare från Norge pressar boräntor"?

  • Kan löna sig att kolla på andra ställen också
  • Inte riktigt DnB Nor som har lägst ränta just nu! Som köpare eller säljare via Skandia Mäklarna får man idag 5.55% i rörlig ränta
  • Maria
  • fredag 12 september 2008 kl 10:45

  • Heja Norge!
  • Norge sätter press på den svenska marknaden, det är bra det. En annan sak: norska oljefonden skulle kunna köpa upp hela Stockholmsbörsen också med sina drygt 3000 miljarder.
  • XY
  • fredag 12 september 2008 kl 11:45

  • Inte hela sanningen om DnB Nor
  • För en tid sedan ville jag lägga över en del av mina lån men hör och häpna, då ville man ha alla lånen. Då jag förklarade att man ofta har sina lån med olika konverteringstidpunkter blir det omöjligt att lägga över lånen inom rimlig tid och att företaget då bara är intresserade av obelånade eller nyproduktion mao man konkurerar inte på lika vilkor och därför blir deras ränta inte jämförbar.
  • Claes Andersson
  • fredag 12 september 2008 kl 12:31
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu