HSB Skåne avstår skadeståndstalan

Text: TT
Publicerad 10 mars 2009 21.25 Uppdaterad 10 mars 2009 23.34

Ekonomi.
HSB Skånes nuvarande styrelse har beslutat att tills vidare inte stämma föreningens tidigare vd Roy Hansson och förre styrelseordföranden Larry Andow på skadestånd.

Styrelsen har konsulterat advokatfirman Persson & Partners i Malmö för att utreda möjligheten att framgångsrikt föra talan mot den förra ledningen och dåvarande styrelsen, men funnit att bevisläget är för oklart.


”Styrelsen gör bedömningen att det visserligen skulle finnas en grund för en skadeståndstalan mot åtminstone Roy Hansson. Men en oklar bevissituation i kombination med i sammanhanget begränsade belopp gör att vi avstår från att väcka talan”, skriver nuvarande ordföranden Sven Gudmundsson i ett pressmeddelande på tisdagskvällen.


Men Gudmundsson bifogar en brasklapp. När Ekobrottsmyndigheten i Malmö, som utreder den förra ledarduons ekonomiska hantering, är klar kan frågan om skadestånd på nytt komma upp.


Bakgrunden är de förmåner som Roy Hansson och Larry Andow anses ha tillskansat sig i form av kraftigt höjda löner, hyresrabatter till släktingar, lyxbilar och privata nöjesresor utomlands, allt betalat av HSB.


De tvingades avgå i april förra året. Kort senare vägrades den då sittande styrelsen ansvarsfrihet.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "HSB Skåne avstår skadeståndstalan"?

  • Nog borde man våga!
  • Det verkar som om det finns en möjlighet att vinna en skadeståndsprocess. Ändå backar man. Nog hade det varit värt att våga.
  • Lars
  • tisdag 10 mars 2009 kl 21:40

  • Som man röstar får man ligga...
  • Jamen, vad är detta för konstigheter som media och HSB-styrelsen sysslar med? Det är enbart oförskämt att överhuvudtaget ifrågasätta våra folkvalda. Har inte ni alla förstått att duon enbart har avnjutit de förmåner som vår politiska överklass ser som deras naturliga och av den demokratiska processen givna rätt! Sluta tramsa och rätta in er i ledet.
  • Radikal
  • tisdag 10 mars 2009 kl 21:52

  • Vågar inte
  • De vågar nog inte föra en skadeståndstalan för då kommer ännu mer oegentligheter fram, för ni tror väl inte att de bara var 2 som skodde sig ?
  • Peter
  • tisdag 10 mars 2009 kl 22:07

  • Risk?
  • Skicka en räkning på privatresor, bilar och hyresrabatter. I den mån dessa "vissa är mer jämlika än andra" typer bestrider kraven går man till domstol med kraven.
  • Henrik
  • onsdag 11 mars 2009 kl 07:26

  • Under ytan
  • Svagt att de inte vågar fullfölja med rättegång. Det luktar en massa mygel under ytan, det finns säkert en hel del annat som skulle kommit fram i en rättegång. De två är inte ensamma i rörelsen att sko sig
  • John
  • onsdag 11 mars 2009 kl 07:49

  • Skrattar hela vägen till banken
  • När - eller snarare om - ekobrottsmyndigheten slutligen kommer fram till ett utredningsresultat, är det eventuella brottet sannolikt preskriberat sedan länge. Så Roy och Larry kan lugnt luta sig tillbaka och njuta frukterna av sitt "arbete". Att alla skrattar åt dem på stan, får de leva med. Det är inget nytt för de personerna.
  • Blötas, överingenjör
  • onsdag 11 mars 2009 kl 08:14

  • Lik i garderoben
  • Dom där två filurerna som åkt dit vet för mycket. Vid en rättegång skulle de dra med sig fler i fallet. Kanske några i den sittande styrelsen ?
  • AsSimple
  • onsdag 11 mars 2009 kl 08:17

  • Fegt!
  • Nya styrelsen är för fega! Hur kan de välja att inte stämma de två? Ska vi som är medlemmar betala hela kalaset, som vanligt? Troligen finns det mer bakom och de hemligheterna kanske kommer ut om allt klaras upp... Fega styrelsemedlemmar finns det gott om som bara håller varandra om ryggen! FEGT!!!!!
  • Daniel
  • onsdag 11 mars 2009 kl 08:25

  • fel
  • Japp det är många inblandade som är kvar i HSB -de är reda att bli-sparkat.... Endå mycket skumt - fifel går vidare !!Vi medlemmar har inget att säga-bara betala 300 kronor till andra ????????????????????
  • dara
  • onsdag 11 mars 2009 kl 09:28

  • Att inte ställa krav...
  • är det samma som att säga att det är OK att bete sig som dessa 2 herrar gjort. Ända sättet att få stopp på denna typen av roffare är att klämma åt och visa på att det inte accepteras.
  • Anders
  • onsdag 11 mars 2009 kl 11:01
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu