Artiklar som berör detta
Saknade eller oläsliga kvitton är ett bekant bekymmer för de flesta. När Anna Oscarsson skulle sammanställa ekonomin efter ett större projekt, tog det irriterande lång tid. Betydligt enklare skulle det ha varit om alla kvittouppgifter funnits samlade på ett ställe i datorn.
Någonstans där föddes idén att utveckla tjänsten och företaget Kvittar.
– Det kommer från min frustration. Jag kan inte säga att det är min idé, det
är många som tänker på det. Men det handlar om vem som gör det, säger Anna
Oscarsson.
Meningen är att den som använder tjänsten ska få alla sina inköpsuppgifter och kvitton samlade och enkelt tillgängliga i digital form. Istället för att butiken skriver ut ett kassakvitto från betalningsterminalen, samlas informationen på kundens konto hos Kvittar.
Anna Oscarsson är inne på sluttampen på sin Kaospilotutbildning vid Malmö Högskola. En utbildning till stor del inriktad på entreprenörskap och projektledning. Med ett par veckor kvar till examen har Anna Oscarsson kommit en bra bit på väg med sitt eget entreprenörskap.
Tillsammans med Måns Adler, en av webbvideoföretaget Bambusers grundare, och Peter Sunde, känd från Pirate Bay-rättegången, så är hon på gång att bilda ett aktiebolag att driva verksamheten i.
Någon färdig tjänst finns inte, men presentationen av prototypen vid nordiska entreprenörskapstävlingen Seedcamp vann juryns gillande – kvittar utsågs till en av tre vinnare i Helsingborg. Om Kvittar kommer att delta i Seedcampfinalen i London är osäkert, Anna Oscarsson och hennes kollegor funderar på om det är rätt väg för dem.
Däremot är Anna Oscarsson helt säker på att det var bra att delta i
Helsingborg.
– Det är inte så ofta man får möjligheten att få en timme med fyra experter
inom olika områden. Jag fick råd angående partner, att det är viktigt att få
någon med som har hög trovärdighet.
Det första delmålet är att under hösten komma ut med testprodukt. När den nya kassaregisterlagen, med hårdare krav på småföretagens kassaredovisning införs 1 januari 2010, hoppas Anna Oscarsson att Kvittar på allvar ska etablera sig. Det förutsätter att leverantörerna av kassaregister nappar på idén och installerar programvaran i sina maskiner.
För Kaospiloten själv har resrutten utstakad:
– Förhoppningen är att Sverige ska bli en testplats – sedan tar vi Norden och
Europa. Vi tror inte på att stanna i Sverige.
Malmö högskola bedriver sedan 2006 utbildning enligt den danska modellen
Kaospiloterna. Det är en annorlunda utbildning med särskilda antagningsprov.
”Utbildningen innehåller ledarskap och organisation, processdesign samt
entreprenörskap och innovation. Syftet med utbildningen är att utveckla den
kreativa sidan hos studenterna och lära dem att se strukturer och hantera
processer för att kunna bli bra ledare”, skriver Högskolan själv på hemsida.
Även Måns Adler har gått denna utbildning.
Ålder: 26 år.
Bor: Malmö.
Aktuell som: Startar eget med företaget Kvittar.
40% är glada
20% är likgiltiga