STOCKHOLM. Annika Falkengren, vd för SEB, är den enda börsbolagsvd:n i Sverige som heter just Annika i förnamn. Desto fler heter Anders, exempelvis Anders Nyrén, vd för Industrivärden.
Anders det är det allra vanligaste namnet bland svenska vd:ar, skriver Dagens Industri som kartlagt vilka namn som återfinns i bolags- och styrelsetopparna.
Det visar sig att styrelsemedlemmar vanligen har traditionella namn som Karl, Erik och Per.
– Det är vanligt med traditionella namn i burgna kretsar, där framför allt pojknamnen behålls generation efter generation, säger namnforskaren Eva Brylla till DI.
Bland vd:arna i börsbolag hittar man något modernare namn som Fredrik och Johan. Kvinnornas namn är det svårare att uttala sig om eftersom de är så få. Även om alla vd:ar hette Annika, skulle det ändå finnas tre gånger så många med namnet Lars.
% är glada
% är likgiltiga