Gränshinder röjs för bropendlarna

Text: Erik Magnusson
Publicerad 13 oktober 2009 1.30 Uppdaterad 16 oktober 2009 23.30

Ekonomi.
De flesta av de gränshinder som gäller a-kassan och som avhållit svenskar från att ta jobb i Danmark är borta. Det konstaterar socialförsäkringsminister Cristina Husmark Pehrson (M) efter ett möte med Öresundsdelegationen i Malmö igår.

– Gränshindren är borta. Nu måste vi också bli av med de missuppfattningar som finns om vilka regler som gäller, säger Husmark Pehrson.

Öresundsdelegationen är ett helsvenskt forum för informella diskussioner mellan regeringen och Skåne om frågor som rör integrationen över Öresund. Det leds av Cristina Husmark Pehrson.

Under det senaste året har hon haft fokus på att rasera den barriär som a-kassans regler utgör mellan svensk och dansk arbetsmarknad. Hittills i år har sju av tolv identifierade gränshinder eliminerats.

– Vi fick en viktig dom från Regeringsrätten i fjol höstas. Den har lett till förbättringar för stora grupper av gränspendlare, säger Cristina Husmark Pehrson.

Domen gör det möjligt för en svensk som arbetar i Danmark att vara kvar i svensk a-kassa.

En arbetslös Malmöbo som blir timanställd i Danmark kan numera kombinera den inkomsten med utfyllnadsersättning från svensk a-kassa.

En långtidsarbetslös lundabo som omfattas av svensk jobb- och utvecklingsgaranti kan ta ett korttidsjobb i Köpenhamn – utan att riskera lägre ersättning när han/hon återvänder till Sverige.

I höst har regeringen gett Arbetsförmedlingen nya instruktioner för att göra det möjligt för svenskar att åka spontant till Köpenhamn och söka jobb. Tidigare har sådana resor medfört en risk för lägre a-kassa.

– Det är en viktig ändring. Sådan är ju traditionen i Danmark, att man spontant söker upp arbetsgivare och söker jobb, säger Cristina Husmark Pehrson.

Enligt henne har arbetet mot gränshinder fått något av ett genombrott.

– Det gäller att få bort så många gränshinder som möjligt för att Öresundsregionen med full kraft ska fungera som en dynamisk tillväxtregion. Vi måste framöver få bättre infrastruktur och mer bostäder för att göra Skåne och Själland till en gemensam arbetsmarknad, säger hon.

Cristina Husmark Pehrson tänker före nästa års val lista alla de gränshinder som eliminerats under nuvarande mandatperiod. Men hon understryker att vissa gränshinder aldrig kan försvinna. Det gäller bland annat hinder som är en följd av att Sverige och Danmark har olika regler för pensionsålder och föräldraförmåner.

Så är läget för gränshindren:

Löst: Spontant arbetssökande i Danmark ger fortsatt rätt till a-kassa, deltidssjukskriven i Sverige kan deltidsjobba i Danmark, studentrabatt till svenskar på Öresundstågen, jobb- och utvecklingsgarantin i samspel med arbete i Danmark, deltidsarbetslös i Sverige kan deltidsarbeta i Danmark, med mera.
Löst till viss del: Vaktbolag kan jobba på båda sidor av Sundet.
Under behandling: A-kassa vid flexibla arbetsformer, a-kassa för nyutbildade i Danmark, arbetspraktik i två länder, arbetsgivaravgifter vid arbete i två länder, registrering av elinstallatörer, samordningsnummer instället för id-kort och ytterligare elva punkter.
Vilar/avvaktar: Svenskt studiestöd beskattas i Danmark, skuldsanering utan effekt i arbetslandet, dubbelbeskattning av kulturarbetare, rösträtt för danska medborgare, dyra tidningar till följd av högt utlandsporto, kreditvärdighet för gränspendlare, skatt vid arbete i båda länderna, svensk a-kassa uteblir vid permittering och ytterligare nio punkter.
Avskrivet: Möjlighet för icke-nordiska medborgare att jobba i Danmark, möjlighet för Skatteverket att ta direktkontakt med kolleger i Köpenhamn.

Större eller mindre text



1 läsare har reagerat på denna artikel

0% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

100% är arga


Hur reagerar du på "Gränshinder röjs för bropendlarna"?

  • DSB/Skånetrafiken är största problemet
  • Speciellt DSB som för två veckor sedan lät oss stå på Kastrups perrong i över 1 timme utan att informera varför försening uppstått. Trånga tåg, obefintlig kontroll där många yngre (ibland 20-25 åringar som måste vara smått efterblivna) kan sitta med fötterna uppe på sätena så dom blir slitna och skitiga m.m. Tågtrafiken är alltså största problemet.
  • Daniel
  • tisdag 13 oktober 2009 kl 07:04

  • A-kassa
  • Som dansk boende i Sverige och med heltidsjobb i DK, betalar man den dyrare A-kassan i Danmark, men vid ev. arbetslöshet tvingas man över i den svenska A-kassan och får lägre ersättning. Är inte detta ett gränshinder???
  • HK
  • tisdag 13 oktober 2009 kl 07:09

  • Broavgiften är största hindret!
  • Det största problemet är broavgiften. Varför skall skåningar betala flera hundra för att köra över sundet när Stockholmare betalar ett par tior i biltull när de kör över Mälaren och Göteborgare fritt kan korsa Göta älv.
  • Skåning
  • tisdag 13 oktober 2009 kl 07:14

  • dyr pendling
  • brobizen är löjligt dyr, tåget likaså!!
  • Patrik Link
  • tisdag 13 oktober 2009 kl 07:44

  • Brevporto och Telenor
  • 11 kr för Malmö - Kiruna. 22 kr för Malmö - Köpenhamn. Helt vettlöst. Svenska Posten och Post Danmark är samma företag !!! Öresundsporto tack! Och svenska Telenor som inte vill låta danska kontantkort fungera i Sverige. Det finns många många hinder kvar.
  • August
  • tisdag 13 oktober 2009 kl 07:47

  • Tågen och dubbel jobb
  • Största problemen är tågen som man aldrig kan lita på och att man inte kan ta ett extra jobb i Sverige när man har behov för det. Alla ska ha möjlighet att jobba hur mycket man vill och skatta för det. Det är bara positivt och leder till ökad konsumtion för hela öresunds regionen.
  • Cecilia
  • tisdag 13 oktober 2009 kl 07:48

  • Sydsvenskans mentala blockering
  • Läs själv "Danmark " yada yada i notisen: Tidningarna som Sydsvenskan och Berlingske är de största hindren, som fortfarande skriver "i Danmark" när man menar "på Själland", eller "på Fyn" resp. "Sverige" när man menar "Skåne" och "Småland" eller var det nu är. Denna mentala fixering vid landsgränserna påverkar alla negativt.
  • Kåre
  • tisdag 13 oktober 2009 kl 07:54

  • A-kassa? SNACK!
  • När jag arbetade i Danmark blev jag tillsagd av Svenska Metall att gå med i Danmarks motsvarighet vilket jag även gjorde.När jag senare blev arbetslös och gick till Metalls a-kassa så hänvisade de mig till Alfa-kassan där jag fick minimi-ersättningen dvs lika lite som folk som aldrig varit med i A-kassan. Kolla upp med era svenska fack hur det gäller och begär skriftliga garantier om ni skulle bli arbetslösa efter att ha jobbat i Danmark för de muntliga bekräftelser jag fick hjälpte inte mig
  • Mackan
  • tisdag 13 oktober 2009 kl 07:57

  • Små problem løsta - stora kvar
  • Att hon sæger att problemen ær løsta, nær sådana saker som dubbel beskattning(!) och att man inte får ut a-kassa nær man jobbat i danmark och blir av med jobbet fortfarande inte ær løst, det ær ett hån..
  • Rickard
  • tisdag 13 oktober 2009 kl 08:14

  • Öresundsbron
  • Att öresundsbron har monopol och därmed tar ut oskäliga priser för en pendlare. Att det inte finns pendlarparkeringar i närheten av bron. Att vi betalar skatt i Danmark.
  • Pendlare
  • tisdag 13 oktober 2009 kl 08:16
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu