Leksaksaffären har laddat inför spökhelgen

Text: Gunnar Rensfeldt
Publicerad 29 oktober 2009 23.40 Uppdaterad 2 november 2009 23.30

Ekonomi.
Det märks att fyrtio procent av de svenska kunderna planerar att fira halloween – i alla fall i leksaksbutiken. Övriga affärer ligger lågt med skyltningen.

Enligt en nyligen publicerad undersökning tycker varannan svensk att halloweens betydelse har ökat. Trots det är det inte helt lätt att hitta butiker som har valt att pynta inför ­helgen. Svensk Handels undersökning säger dock något annat.
– 70 procent av de tillfrågade tycker att man hittar fler halloweenrelaterade produkter idag. Men privat kan jag hålla med om att man inte ser så många butiker som skyltar inför halloween, säger Margareta Ternell pressansvarig på Svensk Handel.

På BR-leksaker i Triangeln har man avsatt ett hörn i butiken till maskeradkostymer och läskiga prylar. Det som säljer bäst är masker och dräkter.
– Vi har satsat mer på dräkter till tjejer och förklädnader i lite större storlekar i år. Det är kul att även vuxna kan hitta något att ta på sig, säger Madelen Kristofersson.

Svensk Handels undersökning visar att de två vanligaste halloween­inköpen är godis, pynt och dekorationer. De flesta som handlar inför helgen, 49 procent, spenderar upp till femhundra kronor. Enligt Madelen Kristofersson märks det tydligt att det är ett ökat tryck i leksaksbutiken.
– Det har blivit större satsningar på halloween och det efterfrågas mer. Så det är jättemycket just den här veckan. Men det beror ju på att det är lov också, säger hon.

Bland övriga butiker i Triangeln är det få som har valt att spöka till sina skyltfönster. Även på BR-leksaker är det lite sparsmakat men vore det inte för säkerhetssensorerna i taket hade man kunnat sätta upp mer prydnader.
– En vanlig klädesbutik kan ju också sälja lite kostymer, säger Madelen Kristofersson.

Halloween är namnet på allhelgonaafton (All Hallows Eve) i Storbritannien och USA. Högtiden har spelat stor roll i ländernas folklore med allehanda upptåg och skämt. Till traditionen hör lyktor av utskurna pumpor med ljus i samt följen med utklädda barn som tigger godis under hot om bus (trick or treat). Firandet spreds i Sverige under 1990-talet.

40 procent planerar att fira halloween.
20 procent köper en pumpa i samband med halloween.
40 procent (drygt) köper ingenting speciellt i samband med halloween.
Källa: Svensk Handel.

Större eller mindre text



1 läsare har reagerat på denna artikel

100% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Leksaksaffären har laddat inför spökhelgen"?

  • Irland inte Storbritannien
  • Min familj är från Irland där Halloween firandet ursprungligen kommer ifrån så vi har alltid firat Halloween. Ville bara komma med en liten rättelse, Storbritannien har ingen egentlig tradition av Halloween-firande utan det firas främts på Irland. Traditionen kom till USA med immigranterna och först nu på senare år har man börjat fira i GB och i vissa andra länder (såsom i Sverige)
  • Katarina
  • fredag 30 oktober 2009 kl 12:25

  • Halloween 31 oktober
  • Bor i USA. Jag har laddat med 4 kg godis inför lördagen. Trädgården pyntade jag för 14 dagar sedan likaså inne i huset. Här finns ett enormt utbud av Halloween prylar. /Katarina Jakobsson från North Carolina USA
  • Katarina Jakobsson
  • fredag 30 oktober 2009 kl 22:13
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu