Spänd förväntan blev måttlig begeistring

Text: Kenan Habul
Publicerad 27 januari 2010 22.43 Uppdaterad 29 januari 2010 16.49

Ekonomi.
"Senast det fanns så mycket uppståndelse kring en platta hade den budord skrivna på sig". Ungefär så beskriver en amerikansk tidning hysterin kring Apples nya produkt.

Och så visar den sig bara vara en större Iphone.

Ett 20-tal personer är på plats på Applevaka hos webbyrån Good Old i Malmö. De äter äpplen, äppelkaka och sköljer ner det med äppelmust.

På andra sidan jordklotet, i en fullsatt teatersalong i San Francisco, lyfter Steve Jobs på förlåten och låter världen beskåda sin senaste skapelse.

Men just då, klockan 19 svensk tid, ser vi inte det eftersom ingen officiell direktvisning görs för omvärlden.

Vi får spänna öronen för att urskilja några enstaka ord från en grötig ljudupptagning som troligen görs via mobiltelefon. Snart börjar även bilderna på den omtalade läsplattan kablas ut och twitterinläggen på den stora duken mitt i lokalen avlöser varandra.
– Det finns en ofrivillig komik i det hela, säger internetstrategen Kristin Heinonen apropå ståhejet.

Apple gör coola grejer för coola människor. Sen är produkterna bra. Därför detta enorma intresse, förklarar flera vi talar med.

Kristin Heinonen är nyfrälst Applefan. Bredvid kaktallriken ligger hennes nya Iphone. I början var hon måttlig imponerad av Ipaden.

– Men nu när jag vet mer, inser jag att de kanske når en ny målgrupp. Med Ipaden kan man lätt växla mellan jobb och underhållning, säger hon.

Även Silvia Man reviderar sin bild när hon ser att ett tangentbord kan kopplas till läsplattan.

– Nu kan man jobba på den också. Äntligen en produkt för både nytta och nöje.

Hon säger det som troligen en av få i sällskapet vars mobil är gjord av annan tillverkare.

– Jag är inte så förtjust i pekskärmar. Det blir kladdigt då, förklarar hon.

Större eller mindre text



1 läsare har reagerat på denna artikel

0% är glada

0% är likgiltiga

100% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Spänd förväntan blev måttlig begeistring"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu