Näthandeln har satt fart

Text: Amelie Bosson
Uppdaterad 9 februari 2010 6.00 Publicerad 9 februari 2010 6.00
[+] [-] Textstorlek |

Ekonomi.
Näthandeln är i sving igen. Efter en svag tillväxt under de tre första fjärdedelarna av 2009 ökade e-handelns försäljning med 15,4 procent det sista kvartalet.

Näthandeln är i sving igen. Efter en svag tillväxt under de tre första fjärdedelarna av 2009 ökade e-handelns försäljning med 15,4 procent det sista kvartalet.

Det är HUI, Handelns Utredningsinstitut, och Posten som pejlar näthandeln. E-barometern visar nu på högtryck efter en lite lugnare period när lågkonjunkturen slog till.

Optimismen inför framtiden har också stigit bland företagen och är uppe på samma nivåer som för två år sedan.

Malmöföretaget Cool Stuff ökade sin omsättning med 19 procent fjärde kvartalet 2009.
– Men när det gäller handeln i Sverige tycker vi inte att ökningen är mycket att tala om, eftersom vi haft en enorm tillväxt tidigare, säger Kajsa Knapp, en av företagets två grundare och ledare.

Den del av omsättningsökningen som rör försäljning i Sverige är på drygt sju procent, så det är Cool Stuffs expansion i framför allt Danmark som drivit på siffrorna.
– Vi har också startat försäljning i Tyskland, men det var först i december 2009 så det märks inte särskilt mycket än. Men Tyskland är en gigantisk marknad, det smällde till ordenligt så fort en av de stora tyska tidningarna skrev om våra produkter.

Cool Stuff, som säljer skämtsaker och andra prylar på nätet, har nu Norge som nästa marknad.

E-handelsköp via mobil har fördubblats enligt e-barometern, men det är ändå en minimal del av köpen som görs via mobiltelefon än så länge. Nära en fjärdedel av konsumenterna kan tänka sig att handla på internet via sin mobil. Att de inte gör det beror främst på att displayen är för liten.

Omsatte 22 miljarder


Omsättningen för e-handeln under förra året var 22 miljarder kronor. Det motsvarar fyra procent av den totala handeln och är en ökning med åtta procent jämfört med 2008.
Källa: HUI och Postens e-barometer.

Snabbsökning på Sydsvenskan.se

Ekonomi
0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Näthandeln har satt fart"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu